Karjalan piirakoita paistellaan

Se Avarakatseinen

.... jotta saatais KOTI karjalan kielelle.

Nyt Se sitten kai kulkee kodittomana kuin orpopoika?

http://karjalansanomat.ru/uutinen/tunti-karjalan-kielen-kodin-tueksi

Onneksi saatiin Se Viipurin kirjasto korjatuksi ja Se on hevosmiesten tietotoimiston mukaan yhtä hieno kuin uutena?
Mitä Hittoa, hienompihan SEN pitäisi olla, vai eikö Sinne ole asennettu uusia ATK laitteita ja muita hienouksia?
Suomenkielinen kirjallisuus tuhottiin Karjalan laulumailla ja näyttävästi Viipurin kirjaston kirjat Jatkosodan aikana.
Tietääkö tietotoimisto, millainen on suomenkielinen, mahd. pelastuneiden kirjojen valikoima? Huomasiko "huomaava mies"?
Voisiko "Ystävyyden- Yhteistyön- ja Avunannon" muistoksi tehdä ja toimittaa näköispainokset Viipurin kirjaston johonkin hyllystöön Suomesta ikään kuin muistoksi menneiltä ajoilta muutama hyllymetri karjalaisia kirjoja.

9

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei sentään

      Karjalan kieli kehittyy edelleen Karjalan Tasavallassa. Siellä kielen koti on.
      Suomen kieltä tai kirjallisuutta ei ole tuhottu missään, muistat väärin.
      Karjalan kieli on jäänyt rajan taakse, Suomessa sitä ei enää ole, eikä sitä ole vaalittu täällä.
      Karjalaisia kirjoja löytyy hyllymetreittäin rajan takaa, mutta ei Suomesta.
      Älä viitsi meslata asiasta, tiedät itsekin, miten asianlaita on.

      • evakko4

        Saimpa uunituretta toisenpolven evakon leipomaa karjalan piirakkaa.Voitte vapaasti olla kateellisia.Ja vielä sipaisu voita päälle.


      • evakko4
        evakko4 kirjoitti:

        Saimpa uunituretta toisenpolven evakon leipomaa karjalan piirakkaa.Voitte vapaasti olla kateellisia.Ja vielä sipaisu voita päälle.

        Lisukkeeksi karpalokeittoa.Kadehtikaa reilusti.Joulu se tulloo joutavillekkii.Miks ei sit meil.Olkoo kaikenmaailma korolekut mitä tahtoot.Täst myö männää.


    • Nooohhh kohta sieltä

      Nooohhh kohta sieltä tulee:
      Tarkkispoika, stallari... tarkkispoika ja stallari...Tarkkispoika, stallari... tarkkispoika ja stallari...Tarkkispoika, stallari... tarkkispoika ja stallari...Tarkkispoika, stallari... tarkkispoika ja stallari...Tarkkispoika, stallari... tarkkispoika ja stallari...

      • Se Avarakatseinen

        "Venäjän tiedeakatemian Karjalan tiedekeskuksen kielen, kirjallisuuden ja historian instituutin etnologian osaston tutkijan Jevgeni Klementjevin mukaan karjalan sekä suomen ja vepsän kielen vaaliminen kokee kuitenkin monia ongelmia."

        ITÄ-rajan takana on ongelmia ratkottu jo vuosikymmeniä. Osa ongelmista on siirretty mullan alle, ei sentään elävänä, vaan tapettuina.
        Myöhemmin on havaittu, etteivät NE tainneet niin ongelmia (kansanvihollisia) ollakaan, ja NE sitten rehabititoitiin, mutta sekään ei ole ongelmia ratkaissut.

        Lehden artikkelissa vihjataan ongelmiin. Kai paikalliset osaavat lukea rivien välistä, ja varsinkin NE, jotka ongelmia aiheuttavat.

        http://karjalansanomat.ru/uutinen/karjalan-kieli-kiinnostaa-lapsia-ja-vanhempia


      • Peiliin-saavat-katsoa

        No, ainakin Karjalan tasavallassa homma kustiin jo 1990-luvulla - ja nimenomaan karjalaisten itsensä toimesta.

        Harmi. Hyvät edellytykset nimittäin olisi ollut karjalan kielen nousuun, mikäli olisivat päässeet sopuun yhteisestä kirjakielestä (20 vuotta sitten oli elossa vielä paljon tolkuissaan olevia vanhuksia, joille karjala oli se ensimmäinen kieli - venäjä oli toinen, vieras kieli). Paha vain että niin harva kannatti ajatusta.

        Oma Mua-lehdessäkin asiaa puitiin monen numeron verran, lähinnä keskinäisen torailun merkeissä. Aunuksen porukka olisi tahtonut että kirjakieli tehdään vain livvin murteen pohjalle, vienalaiset että vain vienan murteelle. Nämä kaksi erillistä porukkaa eivät ilmeisesti olleet yhtenäisiä edes omiensa parissa; siitäkin saatiin riita aikaiseksi, kun alettiin pohtia minkä Aunuksen kylän puheenparsi on sitä oikeaa livvin murretta, ja missä Vienan kylässä puhutaan oikeaa vienan murretta.

        Tverin oblastin karjalaiset eivät hyväksyneet kumpaakaan vaihtoehtoa, piti tehdä tverinkarjalan pohjalle. (Suomen puolella riidellään - pääsääntöisesti - siitä tehdäänkö livvin vaiko "varzinkarjalan" pohjalle.)

        Nyt on sitten kaikilla(?) murremuodoilla omat "kirjakielet" ja muutenkin uhanlainen kieli pirstaloitu osasiin.

        Eihän alun perinkään ollut tarkoituksena hävittää puhuttua kieltä, "meijän pikkarazien hieruloin da ristikanzoin kieldy". Kyllä Suomessakin on vielä eri murteet tallella ja varsin eläviä, vaikka 1800-luvulla päädyttiinkin kompromissiin nimeltä suomen kirjakieli. On nimenomaan tämän kompromissin ansiota, että suomi on tänään vakavasti otettava oma kielensä ja ylipäätään olemassa.

        Ei ihme, ettei virkamiehiä ja poliitikkoja huvita tukea jotakin vähemmistökieltä, saati sen kehitystä, jos kyseistä kieltä käyttävä väki ei pääse yhteisymmärrykseen edes kirjakielestä. Elettiin sitten Venäjän tai Suomen puolella.


    • Miksipitäisi

      Itse en näe mitään syytä, miksi venäläisiä lainasanoja vilisevää, č-, š- ja ž-kirjaimilla kirjoitettua ja epäselvästi lausuttua karjalan "kieltä" pitäisi elvyttää sen enempää Venäjän Karjalassa kuin meillä Suomessakaan.

      Parasta olisi opettaa Venäjän karjalaiselle väestölle ihan puhdasta suomen kieltä.

      Tulee vähän mieleen Ruotsin puolisessa Tornionjokilaaksossa puhuttu "meän kieli" tai Norjan Ruijassa puhuttu "kveenin kieli". Ei tuollainen suomen ja ruotsin/norjan sekasotku ole mitään kieltä. Totta kai niin Ruotsin kuin Norjankin valtaväestö ja politiikan tekijät ovat tyytyväisiä, kun vähemmistöt suosiolla hyväksyvät oman kielensä turmelemisen heidän kielensä eduksi.

    • Anonyymi

      Hyvin muna voi kun voitelee imuttaa

    • Anonyymi

      Evakot vaan luputtaa sonnin mulkkuu

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      263
      6527
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5168
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4087
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3562
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3334
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3109
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      235
      2694
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      273
      2032
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      43
      1568
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1455
    Aihe