Trexanista punaisia pilkkuja?

mummikin

Olen käyttänyt jo puolitoista vuotta Trexania ja itselläni on ilmaantunut jalkojen iholle pieniä punaisia pilkkuja, jotka aina välillä katoavat muuttuen harmaiksi, jos vähennän lääkkeen määrää. Aamulla pilkut näkyvät heikommin, mutta iltaa kohti ne muuttuvat helposti havaittaviksi. Olen ottanut yhteyttä lääkäriin, mutta hän ei ottanut ko.asiaa vakavasti. Kuitenkin tuossa lääkkeen ohjeissa sanotaan: Ota välittömästi yhteys lääkäriin, jos sinulla ilmenee joitakin seuraavista oireista: pienet punaiset pilkut ihossa, ihon keltaisuus (keltatauti).
Eikö noista pilkuista olekaan haittaa?

2

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reumaatikko27

      Minulla on noita punaisia pilkkuja ilmaantunut myös, vaikka en enää käytä edes Trexania. Jalkojen lisäksi käsiin, selkään ja mahaan. Ei vissiin vaarallisia, koska olen kärsinyt "pilkkuilusta" jo n. 15 vuotta satunnaisin väliajoin. Ihosta otettu sieninäytteet ( negatiivisia ), selvitetty allergiat, veriarvot ok. Tiedä sit, liittyykö reumaan.

      • Pelkuri

        Psoriasiksessani tulee pieniä pistemäisiä pilkkuja, mutta ne laajenevat myöhemmin vähän isommiksi. Niitä tulee ihan sinne tänne, joten voidehoito on ihan toivotonta.

        Luin Ihon aika lehdestä että Trexan olisi paras lääke psoriasikseen kun on verrattu esim. valohoitoa ja voidehoitoa, ja se torjuu sairastumista sydän- ja verisuonitauteihin ja ihosyöpään, jotka saattavat olla psoriasiksen liitännäissairauksia.
        Uskaltaakohan Trexania aloittaa jos ihotautilääkäri ehdottaa? Olen menossa ensi viikolla lääkäriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3036
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1470
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1375
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      902
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      887
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      836
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe