Toinen viite nirvanaan

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

Mark Twain on selvillä yhdestä totuudesta, ja ilmoittaa sen videolla.

http://www.youtube.com/watch?v=2OsYCFOaCbg

Theravada-buddhalaiset manetelmät aikaansaavat ymmärryksen saatanasta, joka kaiken kritisoija ja turhan poistaja. Egon poistaja, siis tässä mielessä The Real God.

Henkinen erottelukyky on tämä erotteleva hyödyllinen saatana meissä itsessämme.

Egolle pelottava asia on elämälle luonnollinen armollisuus. Se, että meitä ei ole sellaisina kuin ennen luulimme olevamme. Te näette itsenne palaavan Jumalan luo, mutta todellisuudessa olette Jumalassa aina. Ette egoina, vaan itsenänne.

Ihan vain itsenänne, ikäänkuin palaatte itseksenne. Muistatte itsenne. Tämä muistaminen ei ole egon kuvamuistamista, vaan todellista muistamista.
Myös jälleensyntymismuisti on egon muistia. Se on kyllä niin hienovaraista, että saattaa kestää periaatteessa lähes ikuisesti. Kestää tämän maailmankaikkeuden eliniän ja lienee voimassa myös seuraavassa maailmankaikkeudessa.

Itsen muistaminen onkin eräs menetelmä, siitä mahdollisesti joskus myöhemmin. Itsen voi todellakin muistaa, ei kuvana vaan läsnäolijana, koska me olemme jo itsessä. Tähän tämä perustuu.

7

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tajuta

      Ninpä, se mikä on se alku-väite ja alku-väitteen todellisuus ja ei-todellisuuspohja tuo alkuväite ohjaa kaikkea siitä lähtien, mutta esimerkiksi juuri siksi kyseinen vihtahousu voi ollakin aivan muuta kuin esimerkiksi kristiuskon pohjalta tai luonnossa meistä vastenmielisten sattumusten ja systeemien kokoelmana phuus ne kummatkin,,paholainen ja luonnonjärjestystä rikkova("paha ilma") voikin olla oikeassa ja se todellinen hyvä Jumala ja tuon Jumalan jäjestey tuntemaan muu kuin minänsä tuote?

      Mitä rakkaudellissta luojasta on täällä,meissä ja tässä edes todisteena( meistä jos olemme jumalia)?

      Ainakaan minulle todisteet eivät todista muutsa, kuin että olemme itseperkeleitä luomassamme järjestelmässä ja todellisuudessa.
      Teemme siis sokeudessamme virheitä, valehtelemme niistä itsellemme kaunistellen osuuttamme tai syytäen syyn siitä ns. paholaiselle.
      Omaluomassamme kehällisyydessään jolemme erossa Jumalsta joka on "ei mitään" juuri meille, siksi vain uskomme itsemme ja jumlan kuviin jotka paljastuvat valheeksi niile jooita todellinen rakkaus koskettaa "sieltä jostain"(ei mistään).
      Todellinen rakkaudellinen Kaikkivaltias on tyhjyys ja mahdottomuus tajuta meille ja meidänlaisessa koska olemme juuri sitä mitä olemme omassamme.'
      Mikä todistaa lisäksi siitä, muu kuin olosuhteet ja luonnepiirteemme itsekyys ja sadismi&masokismimme, no se ettemme kestä, tuhoudumme, koska nimenomaan luotu ja siten Luoja kuolee,kaikki syntynyt ja synnyttäjä kuolee häviää vain syntymätön voi olla "olematta". Tässä on lohtu, akikki loppuu ja päättyy,,meitä ei ole ja siksi "jääjäljelle" vain se mikä ei ole syntynyt eli meidän ajatuksissa "tyjyys", joka siis ajatuksen ulkopuolella on "kaikki".

    • ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

      Esimerkkinä, ettei tila olle mikään epäluonnollisen ihmeellinen vaan normaalitila.

      HUOM: mielen ei tarvitse olla jossain erityisessä mielentilassa, jotta tyhjiä voisi ilmentyä. Tarvitsee vain tiedostaa joka hetki kaikki mielenliikkeet ja olla niistä välittämättä.

      Kaverista näkee että on itsessä nirvanassa ja läsnä. Mikään ei liiku - ääni kuuluu mutta puhujaa ei näy.

      Oikeastaan toisinpäin: nirvanan hiljaisuus on läsnä kehossa, vaikka puhetta kuuluu.

      http://www.youtube.com/watch?v=1X9xd-4pga8

      Osaa selittää tosi hyvin ja yksinkertaisesti. Jos tarvitsee tehdä meditaatiota suoritteena, niin se on luonnoton tila ja pakottamista. Meditaatio on olemista läsnä ja siinä ei työnnetä menneisyyteen eikä tulevaisuuteen mielen avulla.

      • ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

        tyhjiä -----tyhjiö.

        Tyhjiö on mielen hiljaisuutta, jolloin selkeys ja kirkkaus ilmenee.


    • Hullu porisija

      Pekka Ervast (suomalainen teosofi), sanoi yhdessä kirjassaan jotenkin näin että "Saatana voi olla mitä ihanin enkeli, palvoessaan Jumalaa."

      Demoneja (saatanan käskyläisiä) kuvataan yleensä negatiivisilla tunteilla, jotka personoituvat demoneihin. Saatanan armeijaa ovat demonit. Saatana pyörittää maailmaa ja kärsii itse aiheuttamaansa kärsimystä, äärettömässä hämmennyksessä, koska ei käänny Jumalan puoleen. Mutta ei siksi, etteikö Jumala häntä haluaisi auttaa, vaan koska hän haluaa itse olla ylimmäinen ja itse ratkaista kaiken...

      • joopajoo3

        Jos on vain yksi Luoja, niin se saata-nanne on yksi osa tuota samaa Luojaa.
        Tästä johtuen kaikki täällä ja taivaassa mikä on tuosta Luojasta on siksi vastuullisesti Luojan, eikä syyntakeellisia ja jotenkin ulkopuolisia ja täysin itsenäisiä olentoja voi edes olla.
        Miksi siis koko kristillinen näytelmä, kun kaikki lopulta palautuu Luojaan?
        Ominaisuuttemme ovat kaikki Luojalta, siksi pahuuskin on Luojalta ja Luoja on syyllinen ja syytön samaan aikaan.

        Raamattu valehtelee koska se kertoo Luojan luoneen vain hyvää,,no mistä se pahuus ilmentyi ja ylpeys joka johti virheisiin,,mistään muualta kuin Luojasta,,mistä saa,tana imi ylpeytensä ja pahuutensa jos ei juuri ominaisuuksiensa ja elämän antajaltaan,,eli Luojaltaan?


      • ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

        Tuossa ylempänä Saatana on synonyymi Luciferille, josta Blavatsky toteaa: Lucifer on planeettamme oikea Jumala.

        Tarkoitetaan egotonta saatanaa, jolla ei egoistista persoonaa ollenkaan. Sama kuin Sanat Kumara, venuslainen, 16-vuotias ikuinen nuorukainen jne.


    • ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

      Tässä ketjussa Saatana = Lucifer = Jumala (planeetan korkein Jumala, jonka ihminen voi tajuta, mutta johon tavallinen ei yleensä kykene saamaan kontaktia. Tämä Jumala on näet niin "olematon" = egoton = buddhalaisten ns. tyhjyyden tyhjyys (tyhjä jopa tyhjästä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      396
      4716
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      149
      2662
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      84
      2255
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      33
      1407
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      43
      1369
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      45
      1356
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1221
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      147
      1060
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      947
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      912
    Aihe