Onko enkuissa tapana tuoda sairaalassa olevalle rypäleitä tai ollut 60-luvulla. Niitä näyttävät tuovan jokaiselle Heartbeatin potilaalle.
Rypäleita potilaalle
18
716
Vastaukset
- 5+20
Juu se on englantilainen tapa samoin kuin peräpukamat ja Jack in the Box.
- 11+9
Englannin kielessä peräpukamista käytetään myös nimitystä grapes (rypäleet)
https://www.google.fi/search?q=haemorrhoids grapes - Etelän ihmeitä
En kiinnittänyt edes huomiota tuolle ennenkuin sanoit ja mietin sitä ainoaa kertaa, kun olin pikkukundina sairaalassa 50-luvun lopussa, kun oli hiukan rajuja leikkejä ja tuli kolhittua itseä.
Silloin sain tuliaisina sairaalaan 50-luvulla säännöstelystä vapautettuja appelsiineja, banaaneja ja etenkin viinirypäleitä.
Niitä sitten täytyi kiskoa kaksin käsin, kun pahentuivat nopeasti lämpimässä kaapissa. Siellä jouduin ensimmäisen kerran tekemisiin elämän raadollisuuden kanssa, kun näitä tuliaisia varastettiin lukitsemattomasta kaapistani, joten ilmeisesti joillain oli niistä pulaakin.
Monille tuotiin rypäleitä, mutta perustelua sille villitykselle en keksi. Ei ainakaan terveydellistä perustetta, koska ärtyvän suolen oireyhtymää voi esiintyä sairaalassa runsaasti vähäisen liikunnan takia ja tällainen rypäle on yksi vältettävistä, koska se pahentaa oireita.
http://www.pfizer.fi/sites/fi/ajankohtaista/Nakokulmia/Pages/Uusiaravinto-ohjeita_artyvan_suolen_hoitoon.aspx - Velf Antres
Alf Ventres tuo potilaalle rypäleitä,jotka syö sitten itse.Oskarillekin jäi vain ranka tuliaisiksi kun Alf poikkesi tervehtimässä.
- Etelän ihmeitä
Alf on elänyt laman ja sotavuosien pulan, joten tankata piti heti, kun näki tankattavaa.
Ei siinä eloonjäämiskisassa ehtinyt muita ajattelemaan. Heh. - takkari
Millerin vaimo oli tuonut Millerille sairaalaan rypäleitä, mutta Alf söi ne vieraillessaan. Miller huomautti siitä Alfille ja tilanne päättyi Alfin "hyvään ilmeeseen"
- Säynätsalo
Kyllä rypäleillä on terveydellinenkin vaikutus sen lisäksi että ne ovat hyvänmakuisia.
Kakki luistaa paremmin kun syö rypäleitä :) - grapes of wrath
Rypäleitä on näppärämpi napostella kuin appelsiineja, banaaneja, omenia,...
- lallitallia
Sitä en ihmettelemästä lakkaa, että Enkussa sairaanhoitajat ovat vapaa-ajallaankin univormu päällään.
Jos Ismon sanottiin saaneen tartunnan kaulahuivista, miten epähygienisiä ovat hoitsujen puvut, kun niillä ryönätään ympäri kaupunkia. - ergweg
Ne on ostanut tukusta niitä isomman erän, siksi niitä riittää lähes joka jaksoon mässyttäväksi.
- F Mässä
mässytettäväksi...
- bvfsrd55
"joka jaksoon mässyttäväksi"
syötäväksi
http://fi.wiktionary.org/wiki/mässyttää - S. Levy
Rypäleitä viedään Briteissä aika paljon potilaille tuliaisiksi, niinkuin meillä Fazerin sininen suklaalevy.
- HelmiTarmo
Kyllä täälläkin niitä rypäleitä on itse saatu ja itse viety sairaalaan, joka muuta väittää ei ole joko ollut pidempää aikaa sairaalassa tai joutunut käymään usein...
Kannattaisi muuten tutustua oikeaan englantilaiseen sairaalahoitoon, joka voi olla melkoinen kokemus suomalaiseen sairaalaan tottuneelle ;)- Etelän ihmeitä
"Kannattaisi muuten tutustua oikeaan englantilaiseen sairaalahoitoon, joka voi olla melkoinen kokemus suomalaiseen sairaalaan tottuneelle ;)"
Olen kuullut, että sikäläisen sairaanhoitajan tietotaitotaso olisi meikäläisittäin luokkaa lähihoitaja - jos sitäkään.
En tiedä väitteen paikkansapitävyyttä, joten kerrohan. kun tiedät - hospitalyko
en oo suomessa kertaakaan törmänny vastaavaan
- jhgjhghjgb
Nytkin GG Kyläsairaalassa kaipasi rypäleitä. Ole se hittituote 60-luvulla.:)
- ,.-,.-
Jospa niillä estetään ummetusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4410639Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12810166- 227947
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776354Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.355048- 584790
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1324152Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1293466- 633175
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2273124