Kiinteistösijoitusta porukassa

Kiinnostaisi kokemukset

Olen pohtinut osakehuoneistojen hankintaa kaveriporukassa.

Ideana se, että neljä kaveria maksaa 150 € kuussa per nuppi lyhennystä vuokralaisen maksama vuokra. Lyhennys olisi 85 000 € kämpässä n. 1000 € kuussa. 100% laina. Kymmenessä vuodessa Henk.koht. sijoitus siis 18000 €.

Mielipiteitä siitä, kannattaako moinen osakeyhtiön kautta vai ihan vaan keskinäisellä sopimuksella? Tavoitteena ostaa lisää asuntoja kokemuksen karttuessa....

7

359

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhhfg

      Sijoitusasunnon vuokran pitäisi kattaa lainanhoitokulut, etenkin nykyisellä korkotasolla. Kannattaa ensin käyttää laskinta ja pohtia tuottovaadetta, ettei tule ostettua liian kallista kämppää vuokratasoon verrattuna.

      Itse asiaan, jos löydät sijoittajakavereita, muistakaa sopia kaikesta mahdollisesta kirjallisesti etukäteen. Yhteisomistus on kaikkien riitojen äiti... tai ainakin kaikkien muiden paitsi rajariitojen.

      ps. vuokrauskeskusteluiden paikka on tuolla "koti ja rakentaminen" osastolla, ellet ole oikeasti kokonaiseen kiinteistöön sijoittamassa. Asunto-osake ei ole kiinteistö.

    • a.sijoittaja

      Jos haluat lähteä jo olemassa olevaan porukkaan/yritykseen mukaan, niin ota yhteyttä [email protected], tai muuten tutustua aiheeseen tai vaihtaa ajatuksia.
      Tai muutkin lukijat, joita kiinnostaa asuntosijoitusbisnes, ottakaa yhteyttä niin kerron lisää toiminnasta. Itse tehnyt asuntosijoittamista jos pidempään.

      • a.sijoittaja

        Lisäten edelliseen niin ensisijiaseseti pirkanmaan alueelta etsin kiinnostuneita asuntosijoittajia tai vuokraisäntiä, tai ylipäätään aiheesta kiinnostuneita. Kyseisessä konseptissa, sijoittmainen ei ole ns. rahasta kiinni ja esim lainavakuudet ja rahoitukset tulee firman puolelta. Lähinnä bisnesrakentajia tässä vaiheessa kaivataan.


    • Kommunisti?

      Alhaista keinottelua.

      Toivon, että verottaja löytää nämä asuntokeinottelijat, jotka vääristävät Suomen asuntomarkkinoita ja ovat tehneet asunnoista kotien sijaan sijoituskohteita.

      Sairasta, mutta kohta se loppuu.

      • 18+12

        samaa mieltä, eikö tässä vit... köyhässä maassa löydy mitään muuta bisnestä kuin asuntosijoittaminen joka vääristää koko perustarpeen sairaaksi keinotteluksi.

        köyhä maa köyhämieliset bisnekset.


      • Joku saa kodin

        Eikö ole hyväksi, jos tarjolle tulee yksi vuokra-asunto lisää? Kapitalismin lakihan on, että tarjonta alentaa hintoja. Tuostakin joku köyhä saa kodin, jota ei pystyisi ostamaan.


    • dfsd

      Suoraan sanottuna kaveriporukalla sijoitusten tekeminen on ideana samalla tasolla kuin yhteisen tyttöystävän pitäminen.

      Kaikki sujuu hyvin, kunnes eräänä päivänä ei enää sujukkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      996
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      782
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      643
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      566
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe