Olen tässä mielenkiinnon vuoksi lukenut joitain keskusteluja. Niissä on muutamat kirjoittajat koittaneet "selventää" näitä meditaatioon ja sen avulla saavutettaviin tietoisuuksiin liittyneitä käsitteitä. Kovasti on sellaista epämääräistä selittelyä, joissa käytetään mystisten asioiden selittämiseen mystisiä käsitteitä. Teen nyt kysymyksen, johon toivon näiden asiantuntijoiden vastaavan:
- oletko oikeasti saavuttanut sellaisia tietoisuuden tasoja joista kirjoittelet?
Asia on nimittäin niin, että ainakin tuolla "kristillisissä" piireissä on aina ollut sallittua valehtelu herran työn eteenpäin viemiseksi. Lisäksi monet ihmiset haluavat uskoa johonkin, joten aloittavat itsesuggestion, joka johtaa jossain vaiheessa uskomiseen. Itsekin olen tähän aikoinani syyllistynyt.
Teen toisen kysymyksen:
- jos vastasit että olet kokenut noita kertomiasi toisen tajunnan tiloja, niin oletko varma ettet vain olisi halunnut kokea niitä, mutta kokemusta ei ole tullut ja haluat vain pönkittää omaa egoasi (jonka haluat tappaa) ymmärtämällä ja opettamalla tuntemattomia ja mystisiä käsitteitä?
Älä välitä jos tuo edellinen vihlaisee jossain sydämen ja vatsam välimaastossa… sattuu sitä paremmissakin piireissä.
Asiantuntevaako….?
1
129
Vastaukset
- Sarcissos
Kokemukset, joita kutsumme uskonnollisiksi (tai mystisiksi) voivat olla illuusion tai itsepetoksen tulosta, joten meidän kannattaisi selvittää itsessämme miten ne syntyvät. Jos ihminen kokee ristiriitoja, kärsimystä, hänen mielensä luonnollisesti etsii niihin ratkaisua, lohtua tai selitystä. Mieli luo silloin illuusion kokemuksesta tai toisesta todellisuudesta, paetakseen tätä todellisuutta tai paetakseen pelkoa, sekavuutta ja kärsimystä siihen illuusioon. Jos illuusio toimii, sitä voidaan kuvata syvän rauhan, yhteenkuuluvuuden kokemuksena tai jollain muulla "mystisellä" kuvauksella. Koska se vastaa sitä kokemusta, minkä mieli on itselleen luonut päämääräksi. Ja se täyttää ainakin pinnallisesti silloin tavoitteen, miksi se alunperin luotiin.
Jos taas halumme todella ymmärtää ja vapauttaa itsemme kärsimyksestä ja sen syistä, meidän ei tulisi etsiä ratkaisua jostain tietystä kokemuksesta tai tunteesta -vaan ymmärtämällä itseämme ja kenties sitä kautta koko elämää. Jos mieli etsii pakokeinoa todellisuudesta, siis nykyisestä kärsimyksestä, se turvautuu aina johonkin vanhaan, johonkin auktoriteettiin, joka kertoo millaisen sen kokemuksen tulisi olla. Tai niiden pohjalta rakentamaansa omaan kuvitelmaansa siitä, millaisen se haluaisi kyseisen tilan olevan.
Ja koska useimmat meistä kärsivät tavalla tai toisella, ja useimmilla meistä on jonkinlaisia hengellisiä tai mystisiä kokemuksia, ja jonkinlaisia selityksiä miksi olemme täällä ja millainen maailma on. Jotta tietäisimme mikä niistä on illuusiota ja mikä ei, meidän täytyisi ensin selvittää itsellemme, mitä me etsimme ja miksi. Jos etsimme jotain tiettyä kokemusta, korkeampaa tietoisuutta tai jumaluutta siksi, että etsimme jotain parempaa tai haluamme vapautua tästä todellisuudesta tai saada toivoa ja lohdutusta, niin silloin etsimme aina illuusiota ja useimmat löytävät sen illuusion jostain. Ja illuusiosta syntyy uskomus, vakuuttelu itselleen että tämä on totta ja tässä on "täydellinen totuus". Mielen täytyy yhä uudelleen vakuuttaa itsensä ja muut kyetäkseen jatkamaan illuusiota.
Illuusio kenties helpottaa kärsimystä tarjoamalla pakotien, mutta se tuskin poistaa koskaan kärsimystä. Ehkä päinvastoin, jokainen uskomus luo uuden pelon ja ahdistuksen, hyvin hienovaraisen tosin, mielen taustalle. Entä jos uskomus ei sittenkään ole totta? Kenties siksi uskomuksia täytyy puolustaa kiivaasti, olla eri mieltä, väitellä ja saada muut ymmärtämään "minun totuuteni" vaikka lopulta väkivalloin.
Jätän huomioimatta piilomotiivisi kysymyksillesi, mutta jos erotetaan uskomus ja todellisuus toisistaan, niin voin rehellisesti sanoa, että mediaatio on syvästi muuttanut tapaani olla itseni ja maailman kanssa. Matkalla on tapahtunut myös "mystisiä" kokemuksia, joita kai voisi kutsua toisiksi tietoisuuden tasoiksi. Itselleni ne eivät merkitse kauheasti, pidän niitä vain merkkeinä että matkan aikana tapahtui jokin muutos. Ne eivät minulle todista mitään toisista ulottuvuuksista tai kokemisen tiloista. Enemmän itselleni todistaa tämä hetki, että koen ja kykenen tuntemaan syvemmin kuin aiemmin. Ja myös, että ainakin joskus kykenen ajattelemaan asioita vapaasti ilman ennakkoluuloja ja uskomuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3134213Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822026- 1411521
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!401018Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein135980- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901- 26897
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877