Timo Soini: Uhraudun jälleen puolueelle
Epäitsekästä
1271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Puoluekokouksessa lupasin omalle puolueväelle, että jään Suomeen. Muistan oman väen ilon ja helpotuksen".
Alati voimistuvien huhujen mukaan etenkin maakuntapiirien kenttäväki odottaa diktaattoriltaan yhtä jämäkkää ja uhrautuvaa asennetta myös eduskuntavaaleissa.
Miksi ihmeessä jo kerran päätettyä asiaa pitää vatvoa koko ajan? Normaalien puolueiden normaalit puheenjohtajat osaavat tehdä päätöksiä ja pysyä niiden takana, mutta tämä mölinämaisteri on jo seuraavalla viikolla vihjaamassa takinkäännöstään.
Soini jääminen pois merkitsee sitä, että osa pillipiipari Soinin äänestäjistä ei vaivaudu äänestämään lainkaan persuja ja persut kokevat kolmannet vaalit, joissa ääniosuus romahtaa edellisistä eduskuntavaaleista. Siitä onkin persujen hyvä jatkaa seuraavien eduskuntavaalien totaaliromahdukseen: viidentoista kansanedustajan ryhmä voi päästä hallitukseen vain takertumalla lupaustensa mukaisesti kokoomuksen takinliepeisiin.
Demut vain romahtaa..
Sanan alkuperä
Perkele-sana on yleisimmän käsityksen mukaan lainaa balttilaisista kielistä. Sitä vastaavat latvian kielen perkons ja liettuan kielen perkūnas, jotka tarkoittavat ukkosenjumalaa.[2] Myös slaavilaisessa mytologiassa oli ylijumala, jonka nimi on samaa kantaa, Perun. Samaan ukkosenjumalien joukkoon kuuluivat teutonien Toran, walesilaisten Tarann, joiden mukaan roomalaiset aikoinaan kutsuivat kelttiläisten taivaanjumalaa nimellä Taranis, sekä skandinaavien Thor.[4]
Perkons ja perkūnas palautuvat 'lyöntiä' tai 'iskua' tarkoittavaan indoeurooppalaiseen sanaan (*perku, *pergo tms.), johon on lisätty jumalan nimeä osoittava *no-pääte.[5] Balttien ja slaavien muinaisen ukkosenjumalan nimi oli luultavasti Perkunos.[6]
Jotkut uuspakanat ovat ottaneet nimen Perkele käyttöön puhuessaan Ukko ylijumalasta, mutta lähinnä omassa piirissään, sillä se voidaan edelleen helposti ymmärtää saatanaksi.[7]
Mahtoiko Soini viitata perkeleellä tähän Halla-ahon vaalimainokseen jossa Jussilla oli pirunsarvet päässä?
http://www.iltalehti.fi/vaalit/2011032213408765_vl.shtml
Ette varmaankaan ole noin tyhmiä mitä teette itseänne.
Kommentti: Soinia uhkasi takinkäännössyytösten myrsky
23.12.2013 10:54 0
Piia Elonen
Helsingin Sanomat
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini ilmoitti maanantaina, ettei lähde ehdolle eurovaaleihin
Perussuomalaisten Timo Soini ilmoitti tänään maanantaina, ettei lähde ehdolle eurovaaleihin. Saman hän ilmoitti jo kesäkuussa näyttävästi perussuomalaisten puoluekokouksessa. Se oli silloin iso uutinen.
Soini ei siis edelleenkään lähde ehdolle – mikä on taas uutinen.
Moni oletti Soinin pyörtävän kesäisen päätöksensä. Useat poliitikot ja politiikan seuraajat veikkasivat, että aiemmasta päätöksestään huolimatta Soini lähtee sittenkin ehdolle.
Soini itsekin pallotteli mahdollisella ehdokkuudellaan vielä marraskuun lopussa. Hänellä oli jopa selvä suunnitelma siitä, miten hän "avoimesti ja rehellisesti" kertoisi asettuvansa ehdolle pätkämepiksi, joka palaisi kesken kauden Suomeen johtamaan puolueen eurovaalikamppailua. Äänestäjä saisi sitten päättää, kelpaako pätkäehdokas.
Kuitenkin Soini nyt päätyi uuden harkinnan jälkeen samaan päätöksen kuin kesällä.
Miksi?
Soinin motiiveja voivat ulkopuoliset vain arvailla. Emme tiedä, mitä mieltä esimerkiksi perhe tai muut läheiset ovat. Selvää on, että ehdokkuus todella houkutti Soinia.
Toisaalta selvää on sekin, että nykyisen kokoista – eduskunnan kolmanneksi suurinta – puoluetta ei voi enää johtaa etänä Brysselistä.
Ehkä Soinia pelottivat takinkääntösyytökset. Pelkkä uusi harkinta sai osan vastustajista jo vihjailemaan takinkäännöstä. Politiikassa se on raskauttava syytös. Soini oli aiemmin ilmoittanut, että euroehdokkuus tarkoittaisi kokonaista kautta – ettei parlamenttiin voi mennä voi vähäksi aikaa, kun sinne on koko kaudeksi äänestetty.
"Puolueen ihmisenä en voi tehdä niin, että käyn tekemässä Brysselissä pienen flirtin ja ilmoitan sitten, että haluankin Suomen pääministeriksi", Soini sanoi Ulkopolitiikka-lehden haastattelussa vielä alkuvuonna.
Jos Soini nyt olisi ilmoittanut pätkäehdokkuudesta, olisi vanhat haastattelut ja sitaatit kaivettu esiin. Takinkääntösyytösten myrsky olisi ollut melkoinen. Sitä riskiä ei rehelliseksi mieheksi itseään brändänneellä Soinilla ollut välttämättä varaa ottaa.
Maanantaisessa blogissaan Soini käytti euroehdokkuudesta kieltäytymiseensä eduskuntavaaliperustelua.
"Tehtäväni on johtaa Perussuomalaiset hallituspuolueeksi. Se ei onnistu Brysselistä käsin. Aloite on pidettävä omissa käsissä. Lujasti. Puheenjohtaja vastaa itsestään ja puolueestaan 24/7. Joka hetki. Tämän kokoista ja painoista puoluetta on johdettava Suomesta. Puhumalla suomea suomalaisille."
Perustelu tosin ei selitä siksi, miksi Soini tässä välissä teki harkintansa uudelleen. Eduskuntavaalien tulo keväällä 2015 on ollut tiedossa koko ajan.
Blogissaan Soini toteaa myös olevansa politiikan ammattimies, ja "ammattimies tekee itse päätökset, eikä reagoi muiden päätöksiin tai ehdokkuuksiin".
Tällä hän viittaa ilmeisesti keskustan vaalitilanteeseen. Molemmat puolueet ovat oppositiossa, molemmissa on EU-vastaista henkeä ja puolueet kamppailevat osin samoista äänistä. Esimerkiksi puolueen ensimmäinen varapuheenjohtaja Jussi Niinistö perusteli HS:n Studio Kulmapöytä -verkko-ohjelmassa Soinin uusioharkintaa keskustan mielenkiintoisella ehdokaslistalla. Olli Rehniä ja Paavo Väyrystä olisi hieno päästä haastamaan. Tämän Soini nyt siis kiisti.
Soini osaa julkisuuden. Hän ilmoitti päätöksensä joulun aatonaattona.
Aikanaan myös Matti Vanhanen ilmoitti aatonaattona 2009, ettei jatka keskustan johdossa. Vanhanen perusteli tätä halullaan rauhoittaa puoluetoimiston väki uutiskohinalta. Hän arveli, etteivät edes toimittajat kehtaa soitella joulun alla. Kyllä kehtasivat.
Soini sen sijaan halusi todennäköisesti varmistaa mahdollisimman laajan medianäkyvyyden hiljaisena uutispäivänä.
Kirjoittaja on HS:n Politiikan ja talouden toimituksen varaesimies.
Tätä uhrautumisen määrää ja pyyteettömyyttä! Kuka muu edes kehtaisi tehdä takinkäännön harkitsemisesta tällaista numeroa ja sitten vielä markkinoida itseään jonkin sortin vastuullisena poliitikkona? No, Soinin politiikan pelleshowssa tämäkin on mahdollista.
Vielä äsken Soini antoi ymmärtää olevansa euroopan mahtavin mies?! Ja huomatkaa, kuinka Soini mättää -minä- sanaa vähän joka väliin.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/soini--olenko-mina-niin-mahtava--etta-euron-kaadan-/1925436
Vain hölmöläispuolue persuissa puheenjohtajan päivittäinen tajunnanvirta kelpaa sellaisenaan julkaistavaksi. Persut eivät ymmärrä, että tällainen "johtaja" herättää lähinnä myötähäpeää. Samalla rakennetaan Soinin kautta persujen julkikuvaa, johon liitetään sellaisia vähemmän mairittelevia määreitä kuin epäuskottava, häilyvä, linjaton, asiantuntematon ja röyhkeä. Saa olla melkoinen imagokonsultti, joka rakentaa tällaisesta joukkiosta pääministeripuolueen tai edes hallituksen jäsenen.
Milläs se Soini ikiomia säätiömiljooniaan pystyisi vahtimaan, jos Pyrsseliin lähtisi? Tiedä vaikka yksinkertaiset persut menisivät ja ostaisivat kaksinkertaiset Moccamasterit joka kirkonkylän sivutoimistoon.