Uusi ja outo käyttis, XP. Piti yrittää palauttaa kone palautuspisteestä palauttamalla mutta kone ilmoittaa jotain: "Ei voitu palauttaa, käytä toista palautuspistettä....". No, jos yritän muita palautuspisteitä tulee sama viesti. Kone tosin tekee jotain raksutuksia mutta mikään ei muutu.
Missä vika, minussa vai koneessa?
Missä vika, minussa vai koneessa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuossa muutama rivi alaspäin on myös kysymys palautuspisteestä.
Auttaako se ongelmaasi?
Jep, tolla alakerran kaverilla on ongelmana ettei saa palautuspistettä muodostettua. Minulla ongelma on päinvastainen, en saa jo tehtyä palautuspistettä palautettua.
Jos et ole asentanut mitään ohjelmia niin mitään
palautettavaa ei ole !
Asenna jokin ohjelma ja kokeile sitten palauttaa
On omia ohjelmia, on spywareja, on jos jonkinlaista örveltäjää joista haluaisin eroon käyttämällä sitä palautuspistettä kun niitä ei vielä ollut.
ja siihen voi olla monta syytä: restore on korruptoitunut, päivityksissä on ollut jotain vikaa, liian vähän tilaa levyllä palautukselle (tämä ei tarkoita todellista tilaa), usein restore point -tila on täysi eli liian monta restore pointtia. Selityksiä on lukemattomia.
Valitettavaa tässä tilanteessa on se, että et saa enää takaisin vanhoja palautuksiasi. Kuitenkin kannattaa kokeilla palautusta vielä kerran vikasietotilassa. Jos se ei auta ota restore pois päältä, sammuta ja käynnistä kone ja laita restore uudestaan päälle. Tämä hävittää vanhat restore pointit, mutta ainakin saat restoren toimimaan jälleen.
Hyvää tietoa löytyy täältä:
http://www.kellys-korner.com/xp_restore.htm
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;302796