Moi! Olen 12-vuotias tyttö ja haluaisin ensi kesäksi shettiksen vuokralle. Olisin silloin 13-vuotias. Olen ollut aika pienestä pitäen hevosten parissa. Olen ratsastanut säännöllisesti noin 4 vuotta. Olen 148cm pitkä ja painan 36kg. Minkä korkuisilla shettiksillä voisin ratsastaa. Pärjään myös haastavien ponien kanssa. Eli siis voitteko sanoo oman mielipiteenne et pärjäisinkö vuokraponin kanssa :) ?
Vuokraponiin valmis?
4
208
Vastaukset
- ----------
Yksin et taatusti pärjää mutta jos vanhemmat on hevosihmisiä, niin ehkä sitten. Kesäponin saaminen on tosin todela vaikeaa.
Valitse iso shettis (lähemmäs 107cm) tai vaikka vähän ylikorkea. - mörrinkäinen
Voi pärjätäkin, sehän riippuu siitä miten paljon on ehtinyt oppia sen neljän vuoden aikana. Ja jos poni olisi jollain yleisellä tallilla, siellä olisi kuitenkin kokeneempaakin porukkaa joilta voi kysyä apua jos ja kun sitä tarvitsee. Monellakaan ratsastuskoululla ei hoitopuolta paljon opikaan joten sen joutuu joka tapauksessa opettelemaan itse. Tarkoitan hienosäätöä. Jos perusasiat ovat hallinassa, se riittää alkajaisiksi. Loppuja oppii ajan kanssa kyselemällä ja kokeilemalla.
Mutta shetu on niin pieni poni etten henk koht suosittele niin matalaa heppaa ollenkaan, mutta makuasia. Jos välttämättää haluaa shettiksen, kannattaa ainakin katsella mahdollisimman isoa sellaista. - just2
No tuota. 12v. tuskin maksaa hevosta itse, kykenee tekemään sopimuksia ja aika harva osaa myösään soittaa esimerkiksi eläinlääkärille, kengittäjälle tai valita hyvää tallipaikkaa ja valmentajaa.
Ei hevosta voi jättää 12-vuotiaan vastuulle. - mörrinkäinen
Maksupuoli onkin asia erikseen. Totta kai vanhempien on oltava hommassa mukana sen verran että sitoutuvat maksamaan hevosen kulut, mutta varsinainen hoitaminen ja ratsastus voi hyvin onnistua 12-vuotiaalta. Ja yleisellä tallilla, kuten sanottu, on aina sen verran porukkaa paikalla, että heiltä voi pyytää apua, myös sairastapauksissa tai kengitysten suhteen. Ja vuokrahevosen omistajalta voi, kannattaa ja täytyykin kysellä mainituista asioista, niin että ei sitäkään tarvitse kokonaan itse päätellä. Mikä sitten on hyvä tallipaikka tai valmentaja, sitä ei aina osaa kokeneempikaan valita.
Vastuu on aina aikuisilla, kyllä, mutta se ei silti tarkoita sitä, ettei 12-vuotias voisi pärjätä itsenäisesti hevosen kanssa. Joku pärjää, joku toinen ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 322223
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472046- 391852
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3191843- 1091436
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161365Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71298Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101147- 411045
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661036