7 miljoonan lottovoitto uskoville Turkuun

upea joulu

Turkulainen uskova kristitty pariskunta voitti lotossa 7 miljoonaa euroa. Voitto herätti lehdistössä paljon huomiota, koska kuponki oli lunastamatta viikkoja ja vasta 7 viikon jälkeen Veikkaus kertoi voiton lunastetun. Uskovainen pariskunta oli ulkomailla ja kävi matkalta palattuaan kioskilla tarkistuttamassa, että onko kupongilla voittoa. Siitähän löytyi 7 oikein ja 7 miljoonan voitto.

Pariskunta on kertonut, että heillä on kaikkea ja aikovat lahjoittaa suurimman osan voitosta hyväntekeväisyyteen. Jumala osasi siunata oikeita henkilöitä lottovoitolla. Kyllä joskun voi käydä niin, että uskovakin voi saada Jumalalta runsaasti rahaa, kun Jumala tietää, ettei raha turmele saajaa. Se on rakkautta ja saajakin ymmärsi, voiton olevan Jumalan lahjan, josta he tulevat lahjoittamaan suuriman osan hyväntekeväisyyteen.

Tässä on meille upea joulutarina:

Niin Veikkauksessa kuin lehtien palstoillakin ehdittiin jo usean viikon ajan pohtia kadonneen lottovoittajan mysteeriä. Turussa Länsikeskuksen K-citymarketissa pelattuun lottoriviin osui lokakuussa (kierros 43/2013) seitsemän miljoonan euron arvoinen täysosuma, mutta voittajasta ei kuulunut viikkokausiin pihaustakaan. Turussa ehdittiin jo epäillä, josko voittokuponki olisi hukkunut jonnekin ja seitsemän miljoonan euron voittoa ei tultaisi koskaan lunastamaan. Nyt syy hiljaiseloon on selvinnyt.

– Asumme ulkomailla, joten meillä ei ollut harmainta aavistustakaan voitosta ennen kuin tulimme nyt taas käymään Suomessa ja tarkistimme kupongin, voittajat kertoivat joulukuussa samalla, kun he kävivät lunastamassa voittonsa Veikkauksen pääkonttorilta.

Lopulta kioskin myyjä tulosti pariskunnalle kierroksen 43 oikean lottorivin ja kehotti heitä tarkistamaan rivinsä kaikessa rauhassa. Pariskunta meni takaisin hotellilleen ja tarkisti siellä rivin, jossa komeili 7 oikein.

– Kyllä siinä laitettiin kädet ristiin ja itkettiin, voittajat sanovat.

Mies kertoo, että hänellä on jo pitkään ollut vahva tunne siitä, että iso onnenpotku koittaisi joku päivä.

– Mutta enhän minä nyt tällaista osannut odottaa tai istunut tuolla kuponki kädessä katsomassa arvontaa ajatellen, että no tänään se täysosuma nyt tulee.

Voittajilla on selkeät suunnitelmat siitä, mitä seitsemällä miljoonalla eurolla tehdään. Pariskunta on jo jonkin aikaa miettinyt paluuta kotimaahan, ja nyt olisi mahdollisuus hankkia mieluinen talo Suomesta. Valtaosan voittosummasta he kuitenkin aikovat käyttää hyväntekeväisyyteen.

– Olemme kristittyjä ja koemme, että meillä on velvollisuus ja mahdollisuus auttaa niitä, jotka apua tarvitsevat. Meillä itsellämme on jo kaikki, mitä tarvitsemme, joten aiomme käyttää suurimman osan voittorahoista vähäosaisten auttamiseen eri tavoin. Meillä on jo tiedossa luotettavat järjestöt ja tahot, joiden kautta apu menee perille, pariskunta kertoo hymyillen.

18

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahakelpaa

      Jos antais 7 miljoonaa kirkolle, niin ainakin 700 000e menis yväntekeväisyyteen!
      Kannattaako?

      • Kunnia Jumalalle

        Kannattaa aina selvittää kuka toimittaa palvelun halvimmalla. Sekin kannattaa muistaa, että avuntarvitsijoita on lähelläkin rikkaissa maissa kun kakkua on jaettu tyyliin johtaja ottaa eron ja saa 303.000€. Sitten on kansaneläkeläisiä, joilla ei ole mahdollisuuksia normaaliin elämään. Esim. ravintolassa syönti taitaa olla haave.

        Köyhien tilanteen kirkko on tiennyt vuosikausia. Mitään konkreettista kansaneläkeläisten elintason inhimilliselle tasolle nostamiseksi he eivät ole tehneet. Omia palkkojaan ovat nostelleet niin korkeiksi, että on varaa juoda siideriä ja olutta Kuopion ravintolassa porukalla kesäaikana.

        Mieleen on jäänyt Maaritin kommentti arkkipiispan palkkapuheiden aikana ja oman palkkapuheensa aikana: " työmies on palkkansa ansainnut." Kannattaa miettiä työn sisältöä. Tarkoitetaanko tässä työmiestä, joka ei sano: Homostelu on synti?


      • .--.

        Herää kysymys, että jos JO ON KAIKKEA, miksi lottoaa..?


    • ei evlutille rahaa

      Kyllä kannattaa tarkkaan katsoa minne rahansa laittaa. Luulin aikanaan, että kirkon ulkomaanapu tekisi sellaista lähetystyötä, että julistaisivat evankeliumia koko rahalla niille, jotka eivät ole sanaa kuulleet.

      Nyt totuus on se, että ostavat kanoja perheille, mutta eivät julista sanaa. Kamalinta on se, että lähettävät palestiinalaisalueille Israeliin jotain tarkkailijoita, jotka raportoisivat Israelin tekemisistä Israelia vastaan. Sitten vielä homoparin lähettäminen evankeliumia mukamas julistamaan. Raamattu kieltää tällaisen parisuhteen ja he muka menisivät näyttämään hyvää esimerkkiä.

    • agnus Dei

      Puolet vois lahjoittaa Suomen köyhille ja puolet ulkomaille.

      Vaikee muuten kuvitella, että ateistit luopuis samalla tavalla rahoistaan.

      • Jänkkäävät Trollit

        Ei kyllä luopuisi mahtimuffekaan alias agnus D vaan rakentaisi itselleen ikioman BigBrother-talon.


      • Iloinen antaja

        Totuus onkin kuvitelmaasi kummempi.


    • <<>>

      Plan on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton avustusjärjestö,
      (Plan.fi) avustaminen ei ole uskonnoista riippuvainen.

    • kunhan vastaan

      SPR, MLL, Plan ja monet sitoutumattomat järjestöt ovat toki myös uskonnollisesti sitoutumattomia, mutta useimmiten niissä toimijoina ovat samat ihmiset, kristityt, jotka toimivat kirkon ja seurakuntien erilaisissa avustustoiminnoissa joko katutason tai johdon parissa.

      Moni kirkonkin toiminnoista on uskonnollisesti sitoutumattomia, so. ei kysytä jäsenkirjaa eikä uskonnosta puhuta ollenkaan. Vapailla suunnilla olen kuullut harrastettavan avustustyötä, joka sisältää myös julistustyön. Kristitty osaa yleensä toimia myös maallista apua tarjoten, kärsimysten maailmassa kun elämme. Ja vain laajaa ja monen tason yhteistyötä tehden kärsimystä voidaan lievittää tehokkaasti.

      Tärkeintä on varmistaa miten suuri osa avusta menee perille ja miten suuri osa jää järjestön toiminna pyörittämiseen. Suurilla tunnetuilla järjestöillä on valmiina jo organisaatio ja verkosto, joka toimii pienin kustannuksin verrattuna sellaisiin keräysorganisaatioihin, jotka polkaistaan käyntiin tiettyä yksittäistä projektia varten. Kirkolla on yli 4,5 miljoonaa jäsentä, jonka joukosta aina löytyy vapaaehtoisia suuri määrä ja se ei tietysti näy kustannuksissa. Samaten alussa mainitsemilla järjestöillä on vakituinen vapaaehtoisjoukko valmiina. Itse olen toiminut vapaaehtoisena lähes joka suuressa keräyksessä jo vuosia. Tärkeintä minulle on avun kohde/tarkoitus ja mahdollisimman pienet keräyskulut, ei niinkään kuka sen rahan kerää ja mikä on katsomuksellinen tausta.

    • :))

      Ajatella, että palestiinalainen jumala taikoi turkulaiselle pariskunnalle seitsemän miljoonaa lotossa:)

      • tosi on

        Ei se palestiinalainen jumala ollut, vaan Abrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala. Uskon, että Jumala nimenomaan siunasi tätä kristittyä pariskuntaa ja nyt moni hyvä hanke saa rahoituksen.


    • Mirka .,,,,,,,,,,,

      Älkää nyt uskikset villiintykö. Katsotaan nyt ensiksi mihin ne rahat oikeasti menee ja ketä niillä autetaan.

      Itse eläisin makeasti loppuelämäni.

    • evlu

      Siunausta tälle pariskunnalle

    • aika mahtavaa

      Jumala on ihmeellinen ja mikäs sen parempaa, kuin 7 000 000€ pankkitilillä!

      • sfasdfa

        Mutta uskovat voittajat päätivät lahjoittaa suurimman osan hyväntekeväisyyteen.


    • lukekaa Raamattua

      Oli miten oli, niin tuon pariskunnan taivaaseenmenon kanssa on samat vaikeudet kuin kamelin pääsyssä neulansilmän läpi. Jos siis Jeesukseen on uskominen.

    • cgvhjgh

      Ei muuta ku kirkon lähetystö viemään kukkapuskaa ja kinumaan omaa osaa voitosta!

    • bncmc

      Olis kiva nähdä kuitit lahjoituksista, kun noin kehuvat.

      Noin ihan yleisellä tasolla sanoisin että ei heillä ole mitään erityistä velvollisuutta antaa ainakaan suhteessa enemmän kuin muidenkaan hyväntekeväisyyteen, vaikka onhan tuossa mistä antaa.

      Mutta kun noin kehutaan ja mainistetaan omaa hyvyyttä niin mustaa valkoiselle kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      159
      9357
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      346
      7114
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      105
      6042
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      165
      4017
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      70
      3421
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3308
    7. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      17
      3219
    8. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      80
      3117
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      188
      2893
    10. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1896
    Aihe