Hyvät ruokintaajat?

RUOKINTA HALLUSSA?

Eli kelpaisiko tämä?

KLO: 7.00 HEINÄT 2l JA KAURAT 0,5l(kaurojen seassa porkkanaa,omenaa ja leipää)

KLO: 9.00 ULKOILUTARHAAN

KLO: 13.00 HEINÄT 3l

KLO: 15.00 PUHDISTUS(harjaus ym.)

KLO: 16.00 RATSASTAMAAN

KLO: 18.00 PUHDISTUS(harjaus ym.)

KLO: 19.00 HEINÄT 2l JA KAURAT 0,5l (kaurojen seassa porkkanaa, omenaa ja leipää)

eli kelpaisko ponille jonka säkä on noin 135cm :)))

2

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RUOKINTA HALLUSSA?

      väärin meni!! tarkoitan siis tossa että KLO: 13.00 HEINÄT 2l

      Ja säkää ponilla olisi 110 cm. Eli olisi isokokoinen shetu :D senat menee sakasin;D

    • poni

      Heinät mitataan kiloissa (kg), ei litroissa (l). Heinän määrä riippuu mm. heinän laadusta, tyypistä ja ponin kunnosta.
      Esim. kuiva heinää riittää vähempi määrä mitä säilöheinää. Ravintoarvoilta vaatimatonta heinää pitää syöttää enemmän kuin laadukasta heinää. Joku alkuperäisrotuinen poni pärjää vähemmällä heinällä kuin jalostetumpi poni.

      Kauran määrä riippuu myös ponista, liikunnan määrästä yms. Kevyessä käytössä oleva poni ei tarvitse kauraa välttämättä ollenkaan ja joku aktiivisesti treenattava raviponi voi syödä paljonkin.

      Litra kauraa kuulostaa kuitenkni tosi suurelta määrältä noin pienelle ponille, joka tuskin kovin raskaassa käytössä on.

      Huomioi myös, ettei kaikille voi syöttää kauraa!!



      Sitten aikatauluun:

      Tuo kuulostaa aika epäkäytännölliseltä.
      Jos ruokit hevosen klo 7, mitä teet kaksi tuntia ennen kuin viet sen ulos? Anna hevoselle mieluummin aamuruuat suoraan ulos, jolloin aikaa säästyy ja hevonen saa rauhassa syödä heinät olla pidempään ulkona.
      Paras olisi antaa ensin heinää ja noin 30min päästä väkirehut.


      klo 13 on aika myöhäinen aika päiväheinille, mutta jos aamuheiniä on riittävästi, se menettelee.

      Ratsastukselle on ihan turha päättää mitään tiettyä aikaa, koska et kuitenkaan aina ehdi ratsastamaan tasan samaan aikaan. Pidä ruokinta-ajat suht tarkkoina ja liikuta poni siinä välissä kuin itse haluat. Ei tietysti ihan heti ruokinnan jälkeen, noin 30min-1h on hyvä pitää väliä.


      Iltaheinät poni saa turhan aikaisin, yöstä tulee myös aika pitkä. Jos talli on omassa pihassa, kävisin heittämässä vielä yöksi heinää ennen kuin menet nukkumaan.

      Jos käyt ratsastamassa iltapäivällä, antaisin myös ratsastuksen jälkeen hieman heinää (eli joskus klo 15-18 välillä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2504
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2266
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1439
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe