Kirkkoon kuuluva kummajainen

Nuorison piirissä kirkkoon kuuluvaa pidetään kummajaisena. Vain hörhöt käy rippikoulun.
5112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

-ta tietää, kuinka iso prosenttiosuus nuorista tänäpäivänä käy riparin. Itselle asia oli ajankohtainen vuonna 2005, ja silloin kaikki kävivät riparin riippumatta siitä, uskoiko noihin asioihin vai ei. Se teesi, mitä meille käytettiin (jopa vanhempani) oli, että ei siinä mitään häviäkään, jos riparin käy. Ja että harmittaisi jälkikäteen, jos kuulisi, kuinka hauskaa muilla on siellä ollut.

Äänestä

Ehkä olisi hyvä tehdä tiettäväksi, että vaikka kävisi rippikoulun kaverien tapaamisen vuoksi, ei konfirmaatioon ole mikään pakko osallistua. Kannattaa huolella lukea uskontunnustus ja miettiä, pitääkö todellakin sen sisältämiä asioita totena. Jos ei pidä, niin ei sellaista pidä valehdella uskovansa.

Äänestä
  • Ja kyllähän siinä pitää iloita kuinka kirkkoa pännii kun se huomaa että nuori on tullut leirille vain sosiaalisen tapahtman takia ja sitten kalkkiviivoilla ilmoittaa että, heippa!

    Äänestä

  • Eikö se ole niin, että konfirmaatio edellyttää kastetta. Eli jos siis kirkkoon kuulumaton menee rippileirille, niin siellä hän saa ensin kasteen ja sitten myöhemmin vasta vahvistaa sen konfirmaatiossa.

    Mutta jos on vauvana kastettu, niin kirkon jäsen hän on, vaikkei konfirmaatioon menisikään, onhan hänet luterilaiseksi väestötietoihin merkitty ja ensimmäiseltä luokalta asti velvollinen osalistumaan uskonnonopetukseen.

    Äänestä

  • ....- kirjoitti:

    Eikö se ole niin, että konfirmaatio edellyttää kastetta. Eli jos siis kirkkoon kuulumaton menee rippileirille, niin siellä hän saa ensin kasteen ja sitten myöhemmin vasta vahvistaa sen konfirmaatiossa.

    Mutta jos on vauvana kastettu, niin kirkon jäsen hän on, vaikkei konfirmaatioon menisikään, onhan hänet luterilaiseksi väestötietoihin merkitty ja ensimmäiseltä luokalta asti velvollinen osalistumaan uskonnonopetukseen.

    Ei siellä rippikoulussa ole pakko kasteellekaan mennä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaaleja nekin on kirjoitti:

Nuorison piirissä kirkkoon kuuluvaa pidetään kummajaisena. Vain hörhöt käy rippikoulun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu