On se, että sen elämäntapaan kuuluu perhesuunnittelu. Jossa sellaista ei ole ja lisäännytään kuin elukat huonoihin oloihin; sitä voidaan pitää kehittymättömyyden osoituksena.
Ja on luonnotonta, että jaetaan passivoivaa ja tuota lisääntymistä edesauttavaa nk kehitysapua, joka voisi nimittää lisääntymisavuksi ennestäänkiin liikaa kansoitetuilla alueilla.
On sairasta, että sellaista väkeä vastaanotetaan ympäri maailman lisääntymään ja oleilemaan. Sillä tavalla taannutetaan muitakin yhteiskuntia. Eli perhesuunnittelua pitää olla eikä liian löysäkätistä avustamista surkeiden lasten lisääntymiseen.
Kehittyneen kansan piirre
2
210
Vastaukset
- kehitysapu kunniaan
Kyllä sen "perhesuunnittelun" näkee noista kantaväestön huostaanotoista hyvinkin.
Koulutettu fiksu väki ei viitsi lisääntyä ja kaikki päihderiippuvaiset työttömät lisääntyy kuin kanit täällä. Työttömyys ja syrjäytyminen periytyy jo kolmannessa polvessa heillä.
Edellisen kirjoittajan linja on hyvinkin ristiriitainen, taitaa olla sitä porukkaa, josta juuri kirjoitin.
Kehitysapu on hyvinkin vaihtoehto sille, paljonko pakolaisia otetaan. Niitä töihin tulevia on joka tapauksessa tarpeen ottaa vielä paljonkin, kun omista vätyksistä ei ole halpahintaiseen työntekoon. - fdhfghgjdjgh
Koulutus, varsinkin naisten koulutus, on paras tie järkevään perhesuunnitteluun. Milloin alamme auttaa riistämiämme maita kehittämään koulutusjärjestelmäänsä? Vaikka eipä meillä taida olla paljon annettavaa, jos olemme tätä tasoa: http://areena.yle.fi/tv/2121035
Myötähäpeää tunsin katsellessani Ylen dokkaria, jossa arvokkaasti ja kohteliaasti esiintyvät monen ikäiset etiopialaisen koulun lapset käänsivät häveliäästi katseena pois ja yrittivät salata hymynsä, kun suomalaiset mökelsivät kuin aivottomat robotit. Mikä oli projektin tarkoitus? Ilmeisesti tuottaa dokkari. Mennään toiseen maahan päässä mielikuva jostain tabula rasasta, jonne viisaat suomalaiset menevät mokeltämään tönkköenglannillaan ja jakamaan suuren tietämyksensä murusia (ja keksejä ja pyyhekumeja). Viedään paikallisten kallista oppimisaikaa pari päivää, kouluaikaa, jonka heidän vanhempansa varmaan maksoivat - tuskin Etiopiassa on ilmaista koulutusta, kuten Suomessa. Viedään mukana Suomessa nikkaroitu vuorattu puulaatikko, koska on katsottu, että kun paikalliset opetetaan tekemään niitä, maan talous korjaantuu ja ympäristö saadaan kuntoon. Kuinkahan paljon Etiopiassa tulisi maksamaan tuo määrä lautatavaraa, alumiinifoliota, lasia, ruuveja ja liimaa? Jos olisi edes käytetty paikallisia kierrätysmateriaaleja. Jos olisi edes otettu "autettaviin" yhteyttä etukäteen ja kysytty, voidaanko auttaa, voidaanko ideoida yhdessä jotain, jota paikalliset voisivat hyödyntää. Mutta ei, vaan mennään valmistautumatta, edes vieraskielisiä fraaseja harjoittelematta, asenteella: "Me viksut ja vilmaattiset tulimme jakelemaan murusia teille alkuasukkaille."
Paikalliset lapset yrittivät ystävällisesti löytää syytä vieraidensa kömpelyyteen, ja kysyivät, olivatko he ensi kertaa ulkomailla. Siitäkään suomalaiset eivät tajunneet mitään, vaan alkoivat luetella lomakohteita, joissa olivat käyneet - paikallisten hymyillessä huvittuneina.
On hyvä, että kansojen välille yritetään kehittää yhteistoimintaa, mutta ei tällä tavalla. Kameramiehet toivat hienosti esille niin etiopialaisten koululaisten kuin heidän opettajiensakin ironian tilanteessa; tietoisesti vai huomaamattaan, kuka tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196