Kehittyneen kansan piirre

Taantuminen leviää

On se, että sen elämäntapaan kuuluu perhesuunnittelu. Jossa sellaista ei ole ja lisäännytään kuin elukat huonoihin oloihin; sitä voidaan pitää kehittymättömyyden osoituksena.

Ja on luonnotonta, että jaetaan passivoivaa ja tuota lisääntymistä edesauttavaa nk kehitysapua, joka voisi nimittää lisääntymisavuksi ennestäänkiin liikaa kansoitetuilla alueilla.

On sairasta, että sellaista väkeä vastaanotetaan ympäri maailman lisääntymään ja oleilemaan. Sillä tavalla taannutetaan muitakin yhteiskuntia. Eli perhesuunnittelua pitää olla eikä liian löysäkätistä avustamista surkeiden lasten lisääntymiseen.

2

288

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehitysapu kunniaan

      Kyllä sen "perhesuunnittelun" näkee noista kantaväestön huostaanotoista hyvinkin.
      Koulutettu fiksu väki ei viitsi lisääntyä ja kaikki päihderiippuvaiset työttömät lisääntyy kuin kanit täällä. Työttömyys ja syrjäytyminen periytyy jo kolmannessa polvessa heillä.

      Edellisen kirjoittajan linja on hyvinkin ristiriitainen, taitaa olla sitä porukkaa, josta juuri kirjoitin.
      Kehitysapu on hyvinkin vaihtoehto sille, paljonko pakolaisia otetaan. Niitä töihin tulevia on joka tapauksessa tarpeen ottaa vielä paljonkin, kun omista vätyksistä ei ole halpahintaiseen työntekoon.

    • fdhfghgjdjgh

      Koulutus, varsinkin naisten koulutus, on paras tie järkevään perhesuunnitteluun. Milloin alamme auttaa riistämiämme maita kehittämään koulutusjärjestelmäänsä? Vaikka eipä meillä taida olla paljon annettavaa, jos olemme tätä tasoa: http://areena.yle.fi/tv/2121035

      Myötähäpeää tunsin katsellessani Ylen dokkaria, jossa arvokkaasti ja kohteliaasti esiintyvät monen ikäiset etiopialaisen koulun lapset käänsivät häveliäästi katseena pois ja yrittivät salata hymynsä, kun suomalaiset mökelsivät kuin aivottomat robotit. Mikä oli projektin tarkoitus? Ilmeisesti tuottaa dokkari. Mennään toiseen maahan päässä mielikuva jostain tabula rasasta, jonne viisaat suomalaiset menevät mokeltämään tönkköenglannillaan ja jakamaan suuren tietämyksensä murusia (ja keksejä ja pyyhekumeja). Viedään paikallisten kallista oppimisaikaa pari päivää, kouluaikaa, jonka heidän vanhempansa varmaan maksoivat - tuskin Etiopiassa on ilmaista koulutusta, kuten Suomessa. Viedään mukana Suomessa nikkaroitu vuorattu puulaatikko, koska on katsottu, että kun paikalliset opetetaan tekemään niitä, maan talous korjaantuu ja ympäristö saadaan kuntoon. Kuinkahan paljon Etiopiassa tulisi maksamaan tuo määrä lautatavaraa, alumiinifoliota, lasia, ruuveja ja liimaa? Jos olisi edes käytetty paikallisia kierrätysmateriaaleja. Jos olisi edes otettu "autettaviin" yhteyttä etukäteen ja kysytty, voidaanko auttaa, voidaanko ideoida yhdessä jotain, jota paikalliset voisivat hyödyntää. Mutta ei, vaan mennään valmistautumatta, edes vieraskielisiä fraaseja harjoittelematta, asenteella: "Me viksut ja vilmaattiset tulimme jakelemaan murusia teille alkuasukkaille."

      Paikalliset lapset yrittivät ystävällisesti löytää syytä vieraidensa kömpelyyteen, ja kysyivät, olivatko he ensi kertaa ulkomailla. Siitäkään suomalaiset eivät tajunneet mitään, vaan alkoivat luetella lomakohteita, joissa olivat käyneet - paikallisten hymyillessä huvittuneina.

      On hyvä, että kansojen välille yritetään kehittää yhteistoimintaa, mutta ei tällä tavalla. Kameramiehet toivat hienosti esille niin etiopialaisten koululaisten kuin heidän opettajiensakin ironian tilanteessa; tietoisesti vai huomaamattaan, kuka tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      55
      1544
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1176
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      80
      727
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      539
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      530
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      473
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      466
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe