Taloustutkimuksen tekemässä ja Ylen julkaisemassa gallupsarjassa keskustan kannatus on ollut tosin jo korkeampikin. Uutinen onkin, että myös HS:n tutkimuksessa keskusta nousi nyt 23 prosentin rajalle. Nousu on ollutkin melkoinen. Lokakuussa TNS Gallup mittasi keskustalle 21,8 prosentin kannatuksen.
Muut ovat nyt kaukana jäljessä. Kokoomus saisi äänistä 18,0 prosenttia. Perussuomalaisia kannattaisi 17,5 ja SDP:tä 16,7 prosenttia äänestäjistä.
Muut ovat nyt kaukana jäljessä. Kokoomus saisi äänistä 18,0 prosenttia. Perussuomalaisia kannattaisi 17,5 ja SDP:tä 16,7 prosenttia äänestäjistä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomen kansalle mukavia uutisia:
Ylen kyselyssä kepun kannatuksen nousu on pysähtynyt
Luvut hirvittävät kokoomusta. Ero keskustaan on jo viisi prosenttiyksikköä, ja perussuomalaiset ja SDP kolkuttavat virhemarginaalin sisällä. Sen verran kokoomus sai joululahjaa, että vain 0,1 prosenttiyksikköä erotti sen 17:llä alkavasta kannatuksesta, mikä olisi katastrofaalista. Olihan kokoomuksen kannatus vielä pari vuotta sitten 24 prosentin tietämillä.
Minkä puolueen tulevaisuus näyttää valoisimmalta?
Keskustan kannatus on aivan ok, samoin kokoomuksen ja pressujen. Mutta tuon sdp kannatus saisi vielä laskea, sillä 15% on heille liikaa. Noo miksikö, siksi että tuolla kannatuksella 15% pidetään demokraattisessa maassa tiedotusvälineitä joiden toimittajat ovat yli 70% demareita. Onko tämä kohtuullista, kysyn vaan kun hyökätään vain keskustan pressujen ja kokoomuksen virheisiin, mutta vasurit on täysin virheettömiä. Viittaan vaikka demari Hilkka Ahteen tapaukseen, joka vaiettiin demari mediassa täysin. Jos kyseessä olisi ollut keskustalainen sukupuoli hurjastelia niin ainakin kaksi vuotta se olisi ollut lehtien pääotsikoissa.Että millainen nainen onkaan kun vaatii esimieheltää sukupuoli yhteyttä, ja kun ei saa sitä niin käy vääristyneisiin oikeustoimiin häntä vastaan. Syyksi ei käy edes se että oma mies on täysi nosse.
tapauksessa, totuus on siellä jossain..
Jaa misssä? Kevan Ailuksen tapauksessa hän sai kenkää, ja nyt johto ilmoittaa että mitään ei muuteta. Etuudet pysyvät entisellään, media halusi vain mustamaalata Ailuksen kun hän ei ollut demari. TODELLA PÖYRISTYTTÄVÄÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
totta..28
enää ole pelkoa
Jos OSAA lukea ja YMMÄRTÄÄ mitä lukee, niin kepun kannatus on laskenut 0,2% ja se alamäki jatkuu :))
noussut liki 10 orosenttia !
kaikki vieras on outoa ja epäilyttävää.
välitä homoista !
Tehdään YKSI suurkunta nimeltä Suomi ja me hukumme euroihin säästöissämme - ai niin, mehän lainaamme ne Kreikalle ja Espanjalle.
nimeksi Inari !