Palsta muuttunut

ja muuttunut lähinnä miltei huuhaa foorumiksi, ei siis palvele paljoakaan keskustelua helluntailaisuudesta. Mites voisikaan kun luopiot, atestit ja muut pilkkaajat ovat vallanneet foorumin kohtaamispaikakseen.

On onneksi jokunen portinvartija joukossa kuten Mohikaani 27, Jaikali ja jokunen muukin jotka harvakseen kyllä kirjoittavat mutta täyttä asiaa silloin kirjoittavatkin Jeesuksesta. Jaksamista tuossa joukossa teille, vaikeaa se on, mutta toivon teille kuitenkin vomia..
24122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Paholainen vihaa palstaa. Siksi on niin paljon häirintää.

Äänestä

Palstan monet kirjoitukset ovat vihamielisiä ja toisia kirjoittajia syvästi loukaavia. Kirjoituksen takana olevat sanovat olevansa Jeesukseen uskovia, mutta he ovat kovia, omien mielipiteitensä vankeja niin, etteivät he kuuntele toisia eivätkä ota vastaan muiden raamatullsia ajatuksia lainkaan. Myös monet asiallisentuntuiset vakiokirjoittajat lankeavat "pahan pyörityksessä" turhiin väittelhyihin ja lapsellisiin kiistoihin. Joskus joku onnettomassa elämäntilanteessa oleva hakee aidosti apua, mutta parin hyvän ja rukoushenkisen vastauksen jälkeen, saapuu pian paikalle parvi raatelevia hyeenoja Emme tiedä kirjoittajien taustoja. Kuinkahan moni pilkkaaja kuuluu helluntaiyhteisöön? Paholainen vihaa uskovia, mutta tänne kirjoittavat uskovat voivat tehdä parannuksen ja lähteä uusin mielin Jeesukseen turvaten kohti uutta armon vuotta. Pahuuden kansa ei tarvitse painiskella loputtomiin - siinä käy niin kuin painissa nokisuttarin kanssa, itse siinä mustuu.

Äänestä
  • Missään niin paljoa ivata, parjata ja puhuta pahaa ihmisistä kuin täällä.
    Pitää ihan kysyä oletteko parjaajat uskossa Jeesukseen Kristukseen, onko syntinne pyyhitty pois. Voitko hyvällä omalla tunnolla tulla nimeltä mainiten haukkumaan ihmisiä nickin suojassa???
    Mielestäni tämän palstan voisi lopettaa.

    Äänestä

  • Huomasiko Nokisuttareita että itsekin lankesit muiden syyttämiseen ja annoit ymmärtää, että sinä olet ainoa joka osaa toimia täällä oikein. Tulisiko sinunkin tehdä parannus ja lähteä uusin mielin Jeesukseen turvaten kohti uutta armon vuotta?

    Äänestä

Niin, 40-50 vuotta on helluntaissa meidän porukka asunut ja vaikuttanut. Olen tuntenut ja tunnen niin herätyksen, kuin helluntaikirkon vaikuttajia, eläneitä ja eläviä.
Kirjoitellut ja keskustellut opeista ja opetuksista. Mutta täällä ei kestä kirjoitukset palstalla. Kevyeksi on mennyt palsta. Juuri olen kirjoittamassa juutalaisuuden 2 000 vuotta sitten olevaa elämäntapaa ja tooran näköaloja, mutta ilmeisesti täällä oleville asiaa ei kannata esittää. Palsta elääkin vain jumalattomuuden hallussa ja elämässä.
Täällä oleviin kirjoituksiin kenenkään ei kannata ottaa kantaa. Niillä ei ole mitään pohjaa eikä perustusta.

Äänestä
  • No jos olet tyrkyttämässä meille kristityille 2000 vuotta sitten eläineiden paimentolaisten tapoja niin pistä vaan uuniin kaikki suunnitelmasi. Tänne niitä et tuo!

    Äänestä

  • KTS (Ei kirj) kirjoitti:

    No jos olet tyrkyttämässä meille kristityille 2000 vuotta sitten eläineiden paimentolaisten tapoja niin pistä vaan uuniin kaikki suunnitelmasi. Tänne niitä et tuo!

    Eikö historia ja tieto kiinnosta? Kyllä kristillisyyteen kuuluu tieto, mutta mitä sinä olet siihen määräämään?? Ketä sinä edustat, olisi hyvä tietää?

    Äänestä

  • kysästäänpä. kirjoitti:

    Eikö historia ja tieto kiinnosta? Kyllä kristillisyyteen kuuluu tieto, mutta mitä sinä olet siihen määräämään?? Ketä sinä edustat, olisi hyvä tietää?

    Jos olet näitä sapattipapattajia, joulun vihaajia ja jeshuasmashiasmassikkalaisia niin olet ruttoakin pahempi taudin levittäjä.

    Kaikkia adventistien ja Jehovan Todistajienkin myrkkyjä pahempaa supermyrkkyä.

    Äänestä

  • KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

    Jos olet näitä sapattipapattajia, joulun vihaajia ja jeshuasmashiasmassikkalaisia niin olet ruttoakin pahempi taudin levittäjä.

    Kaikkia adventistien ja Jehovan Todistajienkin myrkkyjä pahempaa supermyrkkyä.

    Kirjoitan vain faktaa, joka nostaa vain tietoa asioiden sisälle, mistä ja miksi olemme tässä. Oletko itse minkälaisessa tekemisessä helluntalaisuudessa, sillä en oikein ole seurannut palstaa, vaikka nimimerkki taitaa olla yli 10- vuotta vanha.
    Myös, oletko minkälaisessa suhteessa raamattuun?

    Äänestä

KTS on muslimi ja kiertää foorumilta toiselle arabeja mainostamassa. Juutaiset saaneet tarpeekseen törkeyksistä, samoin profetiat osio, sillä ihan tolkkua vailla katsoo aiheelliseksi toimia arabien puolesta pelkästään. Kaikki Israel aiheet poistattaa prof.sivustolta, Muutama muu ateisti ja jatkuvaa häirintää, ettei asiaa pääse kirjoittelemaan.
Eletään lopun aikaa ja paholaisellakin on kiire.
Pyydetään ylläpidolta apua.

Äänestä
  • Pitää varmaan Aalto-Setälää informoida asiasta ja saattaa kaverit, ketkä tätä tekee, niin bannaukseen.

    Äänestä

Enpä ole muiden kirjoituksista huomannut kuin Mohikaanin, että määräilee toisia kirjoittajia helvettiin ja minne milloinkin. Mohokaani opetellut Helluntailaisten oppi tai vastauslistan ulkoa, tai sitten se on hänellä pöydällä mistä katsoo mitä vastata.

Äänestä

Tomumaja on tyypillinen vanha uskovainen. Tuomitsee ateistit ja luopiot.

Äänestä
  • Eikös tomumaja ole mies joka elää naisen kanssa joka ei ole hänen vaimonsa?
    Nykyhelluntailaisuutta sanoisin?
    Vaimoke joka ei suostu avioliittoon, pitää poistaa
    talosta reppu selässä.
    Apost. neuvo.

    Äänestä

Mikäs vika luopioissa ja ateisteissa on?

Äänestä
  • Luopiot ovat yleensä pahimpia entisen seurakuntansa uskovia rienaamassa, ateisti ei niin paha. Luopio on yleensä uskoville aina katkera ja koittaa etsiä heistä vain vikoja pönkittääkseen itseään, helpottaakseen omaa oloaan luopiona, eihän luopion olotila ole mitään ruusuista eloa. Luopio saattaa myöskin yltyä helposti vihaamaan uudestisyntyneitä uskovia. Ainut pelastus on tulla uskoon, se saattaa olla vaikeaakin joillekin sillä täytyy myöntää kaikki erheensä Jeesukselle, niin vapautuu jopa henkivalloista pois. Miettikää, sillä jompaan kumpaan menemme kuoltuamme Taivaaseen tai helvettiin.

    Äänestä

  • tomis... kirjoitti:

    Luopiot ovat yleensä pahimpia entisen seurakuntansa uskovia rienaamassa, ateisti ei niin paha. Luopio on yleensä uskoville aina katkera ja koittaa etsiä heistä vain vikoja pönkittääkseen itseään, helpottaakseen omaa oloaan luopiona, eihän luopion olotila ole mitään ruusuista eloa. Luopio saattaa myöskin yltyä helposti vihaamaan uudestisyntyneitä uskovia. Ainut pelastus on tulla uskoon, se saattaa olla vaikeaakin joillekin sillä täytyy myöntää kaikki erheensä Jeesukselle, niin vapautuu jopa henkivalloista pois. Miettikää, sillä jompaan kumpaan menemme kuoltuamme Taivaaseen tai helvettiin.

    Kiva kun vastasit mulle noinkin ystävällisesti. Myönnettävä on että otin vähän itseeni sillä olen joskus ollut uskossa, mutta en ole enää.

    Ateistikin olen jos ajatellaan taivasta ja helvettiä.

    Minun mielestäni ne voivat olla maan päällä. Kesällä kun erittäin läheinen ihminen kuoli niin keskustelin pastorin kanssa näistä.

    Hän oli sitä mieltä että kun ihminen kuolee on hän Jumalan huomassa, mutta enempää siitä ei voi sanoa.

    Tuo pappi ei uskonut taivaaseen ja helvettiin ja silti hän toimi uskonnollisessa ammatissa ja oli siis uskovainen.

    Minäkin olen jossain kohtaa ateisti, aivan kuin tuo pastori. Mutta en täysin.

    Suhtaudun mielenkiinnolla uskovaisten kokemuksiin ja odotan milloin luen jotakin josta tiedän että jumala on.

    Jostainhan se into puhua uskonasioista tulee, jotain sen takana on oltava.

    Olen etsijä, mutta myös agnostikko eli toisaalta aika negatiivinen sen suhteen löydänkö jumalaa muiden kertomuksista, esm.jaikal tai tähkis, ollenkaan.

    Olen varma että ne heidän kokemukset on tähän asti vain sielullisuutta ja omaa mielikuvitusta.

    Tokko sinäkään uskot siihen jaikalin kertomukseen haalaripukuisesta jeesuksesta betonia tekemässä.

    Agnsotikko ei usko että tietoa jumalasta ei ole saatavilla. Etsintäni taitaa olla turhaa.

    Uskoontulo oli minulta virhe. Siihen vaikutti luterilainen menneisyys.

    Kun siitä kärsin niin aloin ymmärtämään miksi ateisti-isäni olisi halunnut minun välttävän uskovaisia.

    Ne on niin ehdottomia ja tuomitsevia ja aina omasta mielestään oikeassa. Eikä niillä ole tarjota muuta kuin satuja ja kamelikuskien nuotiotarinoita.

    PS:Luin juuri naisten logiikka palstalla KTS:n kirjoituksen. Tämä on hänestä "jumalan sanaa"

    SNL"Tyhmyys on nainen, levoton ja yksinkertainen, eikä hän mistään mitään tiedä."

    Jos tuo on jumalan sanaa niin...miksi ihmeessä minua naisena tuollainen jumala kiinnostaisi?

    Äänestä

  • tomis... kirjoitti:

    Luopiot ovat yleensä pahimpia entisen seurakuntansa uskovia rienaamassa, ateisti ei niin paha. Luopio on yleensä uskoville aina katkera ja koittaa etsiä heistä vain vikoja pönkittääkseen itseään, helpottaakseen omaa oloaan luopiona, eihän luopion olotila ole mitään ruusuista eloa. Luopio saattaa myöskin yltyä helposti vihaamaan uudestisyntyneitä uskovia. Ainut pelastus on tulla uskoon, se saattaa olla vaikeaakin joillekin sillä täytyy myöntää kaikki erheensä Jeesukselle, niin vapautuu jopa henkivalloista pois. Miettikää, sillä jompaan kumpaan menemme kuoltuamme Taivaaseen tai helvettiin.

    Luopio on ihminen johon on tullut seitsemän pahempaa, kuin on ateistissa joka ei ole koskaan ollut uskossa.

    Äänestä

  • näin on kirjoitti:

    Luopio on ihminen johon on tullut seitsemän pahempaa, kuin on ateistissa joka ei ole koskaan ollut uskossa.

    Tuo on sitä samaa tuomitsemista johon olen helluntailaisilta tottunut. Yleensä vanhemmat ikäluokat on niitä jotka tykkää paheksua ja tuomita. Lyöden raamatulla päähän.

    Raamatussa on paljon hyvää mm.tuhlaajapoikakertomus mutta niitä ei haluta nähdä koska se ei sovi omaan korvasyyhyyn.

    Se ei tyynnytä tuomitsemiseen taipuvaista lihaa.

    Äänestä

  • tomis... kirjoitti:

    Luopiot ovat yleensä pahimpia entisen seurakuntansa uskovia rienaamassa, ateisti ei niin paha. Luopio on yleensä uskoville aina katkera ja koittaa etsiä heistä vain vikoja pönkittääkseen itseään, helpottaakseen omaa oloaan luopiona, eihän luopion olotila ole mitään ruusuista eloa. Luopio saattaa myöskin yltyä helposti vihaamaan uudestisyntyneitä uskovia. Ainut pelastus on tulla uskoon, se saattaa olla vaikeaakin joillekin sillä täytyy myöntää kaikki erheensä Jeesukselle, niin vapautuu jopa henkivalloista pois. Miettikää, sillä jompaan kumpaan menemme kuoltuamme Taivaaseen tai helvettiin.

    Kiinnostuksella kysyn, että mihin ryhmään olet lajitellut itsesi kuuluvaksi?

    Äänestä

  • lajitietoutta kirjoitti:

    Kiinnostuksella kysyn, että mihin ryhmään olet lajitellut itsesi kuuluvaksi?

    - Kiinnostuksella kysyn, että mihin ryhmään olet lajitellut itsesi kuuluvaksi? -

    tomikselle tämä kyssäri, mutta saa muutkin vastata jos haluavat.

    Äänestä

  • lajitietoutta kirjoitti:

    - Kiinnostuksella kysyn, että mihin ryhmään olet lajitellut itsesi kuuluvaksi? -

    tomikselle tämä kyssäri, mutta saa muutkin vastata jos haluavat.

    Sari Susanna on agnostikko. Eli uskoo että tietoa jumalasta ei ole saatavilla mutta ei täysin kielläkään.

    Äänestä

  • lajitietoutta kirjoitti:

    - Kiinnostuksella kysyn, että mihin ryhmään olet lajitellut itsesi kuuluvaksi? -

    tomikselle tämä kyssäri, mutta saa muutkin vastata jos haluavat.

    tomikselle tämä kyssäri, mutta saa muutkin vastata jos haluavat.

    Minun Herrani on sydämmessäni, JA HÄN ON JEESUS!

    Äänestä

Olen kuullut että Jumala on sanassaan ja sakramenteissaan, mutta liekö muuttanut tomiksen sydämeen asumaan, siitä voisimme keskustella yhdessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tomumaja- kirjoitti:

ja muuttunut lähinnä miltei huuhaa foorumiksi, ei siis palvele paljoakaan keskustelua helluntailaisuudesta. Mites voisikaan kun luopiot, atestit ja muut pilkkaajat ovat vallanneet foorumin kohtaamispaikakseen.

On onneksi jokunen portinvartija joukossa kuten Mohikaani 27, Jaikali ja jokunen muukin jotka harvakseen kyllä kirjoittavat mutta täyttä asiaa silloin kirjoittavatkin Jeesuksesta. Jaksamista tuossa joukossa teille, vaikeaa se on, mutta toivon teille kuitenkin vomia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu