5.94573 jolla lasketaan eruon markkahinta?
Minä muutan aina eurot markoiksi kotona ja kun tulen kaupasta kuitn lopusumman, muuten en tiedä mitä ostokset maksavat.
Kaupssa ei ole laskinta enää mukana, kerron sen aina 6, mutta siitä ei saa kuitenkaan oikeaa hintaa, se on noin hinta aina,
Euro on nostanut hintoja niin että vaikka se tuntuuhalvalta kaupassa, niin yllätys iskee kotona, kun muutat sen markoiksi,.
Siksi on hyvä olla hintatietoinen eruon aikana, jotta tiedät mitä maksat.
Minä muutan aina eurot markoiksi kotona ja kun tulen kaupasta kuitn lopusumman, muuten en tiedä mitä ostokset maksavat.
Kaupssa ei ole laskinta enää mukana, kerron sen aina 6, mutta siitä ei saa kuitenkaan oikeaa hintaa, se on noin hinta aina,
Euro on nostanut hintoja niin että vaikka se tuntuuhalvalta kaupassa, niin yllätys iskee kotona, kun muutat sen markoiksi,.
Siksi on hyvä olla hintatietoinen eruon aikana, jotta tiedät mitä maksat.
Vastaukset 10
Vanhimmat
*hauko*
Kuinka mona kertaa aiot laittaa tämän saman jollotuksen?
Ketä sitäpaitsi hyödyttää virheellinen laskukaavasi kun kaupassa kuitenkin maitolitra maksaa X, oluttölkki maksaa x, saippua maksaa x , matkalippu maksaa x, ja sitärataa?
Vähennä nettotuloistasi vuokra ja sähkö. Jaa jäljelle jäännyt summa 30 siinä on raha jolla sinun on elettävä päivittäin..
Jos käytät jonain päivänä enemmän, se on sitten käytettävä muuloin vähemmän.
Ennen kaikki oli paljon halvempaa, kahvikupin sai markalla, nyt et saa edes eurolla, hinnat ovat yli kuusinkertaistuneet. Ennen oli markan seteleitäkin, niillä sai pennikarkkeja sata!
Muuta nyt hitto sitten sinne menneisyyteesi asumaan ...
Ei saa enää mitään markalla kaikki on nyt 6 markkaa, ja joku sanoo ettei hinnat oo noussu, kyllä on.
En ikinä ostanu 600 markan farkkujakaan, nyt 100 markan farkut maksaa 600 markkaa!!! Heh
Just kävin kaupassa ja myyjä ei edes tiennyt mitä omenakilo maksaa kun sanoin et mitä toi maksaa markoissa? Aika hullua...
No se maksoi 3,10 e pussi, eli noin 20 markkaa.... aatelkaa ennen omppuja sai 1,50-2,00 markkaa kilo!!!!!!! Nytmaksat 20 markkaa kilo ja enemmänkin...
Entä sitten? Mitä olet ajatellut asialle tehdä, lopettaa omenien ostamisen?
Kyllä osittain, en koskaan osta suomalaista ruokaa. Ostan kaiken ulkolaista se on halvempaa ja vielä parempilaatuista kuin kotimainen.
Tänään kävin lidlissä, ostokseni maksoi alle 20 e eli 118 markkaa.
Jos olisin käynyt k tai s marketissa ja ostanut suomalista ruokaa, olisi hinta ollut aivan varmasti 50 e sama ruoka. Eli 300 markkaa.
Kauheen hankalaa kun pitää käyttää kahta valuuttaa.. tosi kurjaa
Ai?
Näiltä meidän nurkiltamme sai syksyllä kotimaisia omenia ihan ilmatteeks .. kuten myös marjoja ja sieniä.
Nii jos varastaa naapurin omenat.
Suomi erotkoon EU:sta ja markka takaisin, hintojen järjetön nousu on pysäytettävä!