Olavi Mäenpään apua tarvitaan

Paikallislehti kertoi Turulla olevan suuren summan vaje maksamattomissa laskuissa. Nyt olisi Mäenpäällä näytön paikka hoitaa nuo laskut pois.
19219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Älä ole katkera!

Äänestä
  • niin olet

    Äänestä

Olavi on hoitanut ennenkin väärinkäytökset ja epäkohdat, joihin muut eivät ole viitsineet tai uskaltaneet puuttua.

Rikosilmoitus tepsii jokaiseen maksun laiminlyöjään, jos viivästys on yli kuukausi. Eiköhän rahaa kerry, kun poliisi hakee kuulustelun ja laittaa putkaan odottamaan pariksi päiväksi.

Äänestä
  • Kymmenen vuoden vuokrista Turku jättäisi 7 vuotta perimättä hyvin toimeentulevilta yrittäjiltä, mutta sairaalta vanhukselta sähkölasku heti perintään. Järjenkäyttö sallittua kuten Mäepää osoittaa.

    Äänestä

Liikuntalautakunnan jäsenten pitää olla tietoisia urheilu- ja liikuntatilanteesta eli kyllä kai he saavat kortin,jolla pääsee katsomaan ilmaiseksi kaikkia maksullisia urheilukilpailuja?

Äänestä

Nimim. "Olavi hoitaa", ei Olavikaan voi hoitaa rahattomalle lisää tuloja tai hankkia työpaikkaa. Terveyskeskus,- hammashoito- tai ambulanssimaksut ovat sellaisia, jotta joskus nuo palvelut on hankittava ensin ja mietittävä maksuja jälkikäteen.

Kaupunki yrittää periä maksuja, mutta jos rahaa ei vaan ole, niin ei ole. Jos ihmisen sydän prakaa, niin olisiko oikein jättää hoitamatta, jos ennalta tiedetään, että on rutiköyhä ihminen kyseessä. Ei, ei niin voi tehdä.

Äänestä
  • Missä ovat korkean elintason maan rahat?Kuka meidät on valtuuttanut levittämään rahamme ympäri maapallon? Jossainko vika?

    Äänestä

kun olavi sekaantuu rahat häviävät ja porukka riitaantuu

Äänestä
  • ei rahat voi enää enempää hävitä,ei maasta eikä meiltä,trimmaa vähän pulsaattoriasi.

    Äänestä

rasisti en me jaksa enää persuja..

Äänestä
  • Onko Persu jonkin muun hienompi muunnos?

    Äänestä

älä viitti haukkua persuja olavi on pesun kestävä demari

Äänestä

Olavi Mäenpää maksaa omat laskunsa ja velvoitteensa eräpäivinä. Hänellä ja muilla kunnon kansalaisilla on oikeus edellyttää muiden tekevän samoin.

Ambulanssimaksu on 9,25 euroa. Apu voi pelastaa hengen. On edesvastuutonta ja törkeää sellainen summa muille. Me kunnolliset veronmaksajat maksamme muutoinkin loppuosan. Palvelu hälytykseltä maksaa yli 100 euroa.

Äänestä

Kun olisi päättäjissä enemmän Mäenpään kaltaisia niin ei edes olisi velkaa ja saataisiin vanhatkin hoidettua pois.

Äänestä

Ei ole rahasta kiinni unohtaa 9,25 euron ambulanssi ja 10-30 euron terveyskeskuskäynnit. Viinaksiin ja muuhun turhaan rahaa riittää.

Hyvä, että kaupunginvaltuutettu Mäenpää ottaa perimiset esille, kun virkamiehet velttoilevat.

Äänestä

olalla on maksamattomia elatusmaksuja

Äänestä

Eikös Ola voisi kerätä ne rahat, jotka suuri joukko ihmisiä oli valmis lahjoittamaan erääseen sähkölaskuun ja sitten hoitaa maksuja aina kun jollekin tulee tarve?

Äänestä

niitä rahoja ei koskaan kukaan näkisi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tule apuun Opa kirjoitti:

Paikallislehti kertoi Turulla olevan suuren summan vaje maksamattomissa laskuissa. Nyt olisi Mäenpäällä näytön paikka hoitaa nuo laskut pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu