Veteraani juuri tuumasi että nämä paukutteilijat pitäisi viedä korpeen mettään ja siellä alkaa paukuttaa kuukausi ja yöpyä kanssa vieläkö tekee mieli paukutella.
Valtiolla on rahantarve veroa raketeille 1000% niin ei tarvi köyhiä kiusata muilla kulutusveroilla.
Raketit verokarhun listalle
4
174
Vastaukset
- Ihmettelen vieläkin
Katselin aattona sellaisia 10-15v. poikia, joilla oli raketteja koko repullinen (siis jokaisella oma). Liikaa rahaa ja liian vähän välittämistä. Kuudelta jo aloitettiin, ja kait niitä vielä puolille öin riitti.
- Ihmettelyä riittää
Ja sääntöjen mukaanhan tuollaiset killit eivät saa edes raketteja käsitellä.
Noiden poikien vanhemmat ovat syyllistyneet rikokseen antaessaan raketteja alaikäiselle.
- Äly hoi
Nyt on monta veteraania siirtynyt tuonpuoleiseen aloittajan kirjoituksesta mutta tolkkua ei rakettien ampumiseen ole tullut .
Hyvät naapurin varhainuoret ja vähän vanhemmatkin ei todellakaan ole mieluisaa saada pihamailleen näitä pirstoituneita rakettien kärkikartioita jotka eivät häviä nurmikoilta ja kasvimailta .
Ne muistuttavat miten ajattelemattomia nykyihmiset ovat ! - Herra 41
Rakettien ampuminen ei ole suomalaista perinnettä. Vuosittain siihen joutavaan touhuun kulutetaan yli 10 miljoonaa euroa. Siitä kyllä kertyy veroakin nykysäännöksillä.
Ilotulitteissa on myrkyllisiä aineita jotka leviää ampumapaikan lähelle. Kaikki värit syntyvät myrkyllisten aineiden palamisesta. On bariumia, strontiumia, lyijyä ym. Paha on myös perkloraatti joka on kilpirauhasmyrkky. Pienille lapsille aiheuttaa kehityshäiriöitä joista kärsivät koko ikänsä.
Listaa voisi jatkaa. Jätetään raketit hankkimatta. Vuosi vaihtuu muutenkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012100Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2901899Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3411732Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051584Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht981495- 321281
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671069- 511047
- 581038