KYLLÄ ON TYHMYYDEN HUIPPU.TUO TUHLAUS..ja meteli..nyt siivoomaan sotkujaan aamu yöksi tuonne.SOTKIAT ITSE.kaikki niistä on iloa..menkööt syyriaan.
nyt se humpuukin POMMITUS RAUHOTTUI..
hyi hitto.yök.
16106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kai se tietää tulevaa sotaa kun kuntelee tuota pauketta, 5 h yhteenmenoon.
Tänä yönä kukaan noista pommittajista ei ole köyhä, mutta moni on päivän valjettua kipeä, kun näkö on mennyt tai muita vammoja tullut.
tuli sairaloisen hiljaista!...
Oli tänä vuonna vähän raketteja taivaalla...liekö ihmiset laittaneet rahat viinaan?
Sauli Niinistö! Mistä on kysmys?
kyllä oli meteli kova.ainakin täällä keravalla.loppui noin 1,30.yöllä.
Saisi kieltää yksityisiltä ilotulitteet kokonaan, luvanvaraiseksi vaan koko homma ihan täysin, julkiset ilotulitukset vuoden vaihtuessa on ihan ok, tai sitten joissain erityistilanteissa esim. firmoilla tai stadionkonserteissa.
Muuten tuo vain häiritsee sekä ihmisiä että eläimiä.
Tuntikausien paukuttelulle ei ole mitään järkiperusteita olemassa.
Ihmettelen ettei poliitikot puutu tuohon asiaan.
Ja tosiaan se on kornia myös siksi, että joissain maissa käydään sotaa ja meillä paukutellaan vain "huvin" vuoksi.
Tarvitaan uusi järjestelmä tähän, muutenhan luonto sotkeutuu joka uutenavuonna niin että puhtaksi jää ehkä 50% Suomen koko pinta-alasta.
Uusi järjestelmä voisi olla että jokainen laittaa rahaa yhteiseen isoon ilotulitukseen, joka olisi puolen tunnin tapahtuma.
Esimerkiksi 30 000 ihmisen alue keräisi 10 000 Euroa, ja rahaa antaneet äänestävät mitä ilotulitteita käytetään. Kilpailutus, eli vaikkapa 5 ilotulitusfirmaa antaa tarjoukset, ja eniten ääniä saanut vaihtoehto toteutetaan.
Nämä ilotulitteet ovat siis ihan eri luokkaa kuin alle satasen paukut mitä ihmiset nykyään ostavat.
Kaikki olisivat tyytyväisempiä, paitsi ehkä GMO-firmat, sekä sairaus- ja pilleriteollisuus.
Tuli kevyt olo ja kevyt kukkaro. Kymmenen miljoonaa euroa taas savuna ilmaan. Muutamia tulipaloja joissa pari taisi kuollakin. Kyllä kannatti ilotulittelu
10 miljoonaa taivaalle, saman edestä aineellista vahinkoa, fyysisiäkin, näkymätön vihollinen ei ampunut takas, ei veteraanitunnusta kuitenkaan.
Onko edelleenkin niin, että ihmiset osoittavat suurta kunnioitusta johtajiaan kohtaan kun saavat paukutella pienet rahansa taivaan tuuliin? Ja jos tämä tuhoamien kiellettäisiin niin halveksisivatko ihmiset enemmän poliitikkoa, kun eivät saisi tuhlata pieniä rahojaan pikku pommituholaiseen?
Kymmenen miljoonaa euroa on selvä osoitus että ostovoimaa saa leikata lisää
Uudenvuodenyön tulipaloissa kaksi kuoli Kempeleellä ja yksi Tohmajärvellä
Hitaasti tulevat silmävammatiedot. Radion klo 17 uutisten mukaan nyt kymmenen, aikaisemmin ollut viittätoista
Onko tulipaloja ja niissä tapettuja ennen ollut tämänvuotinen määrä?
käy allekirjoittamassa
http://www.adressit.com/allekirjoitukset/ilotulitteiden_kieltaminen_kuluttajilta/
toivottavasti vielä saadaan oikein kansalaisaloitekin
Suomessa ei näköjään pystytä päättämään mitään järkevää. Vuodesta toiseen saa pilata hengitysilman ja ympäristön raskametallimyrkyillä ja pienhiukkassaasteella.