Hyvää uutta vuotta kaikille!

Olkoon uusi vuosi vanhaa parempi!
9145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kiitos. Viime vuosi olikin pelkkää murhetta ja kurjuutta.

Äänestä
  • No ei kai nyt sentään? Toivottavasti ei sinulla kuitenkaan? Olemmehan paremmalla tiellä koko ajan. Apinat tappelee banaaneista puissaan ja heikoimmat kuolee, mutta me ihmiset sentään olemme luoneet sosiaalisesti auttavan systeemin yhteiskuntaan, jotta köyhätkin ja heikotkin saavat mahdollisuuden.

    Eikö olekin näin?

    Äänestä

  • -ta- kirjoitti:

    No ei kai nyt sentään? Toivottavasti ei sinulla kuitenkaan? Olemmehan paremmalla tiellä koko ajan. Apinat tappelee banaaneista puissaan ja heikoimmat kuolee, mutta me ihmiset sentään olemme luoneet sosiaalisesti auttavan systeemin yhteiskuntaan, jotta köyhätkin ja heikotkin saavat mahdollisuuden.

    Eikö olekin näin?

    Ei ollut, kunhan vaan sanoin. Vanha sanonta, jota aina välillä käytetään vaikka kuinka hyvin menisi.

    Kaikki kuolevat joskus, mutta kaikilla ei ole mahdollisuutta kunnolliseen hoitoon viime viikkoinaan. Eräs tuttavani on kuolemaisillaan syöpään, mutta hänen pitkäaikainen naisystävänsä otti hänet sairaalasta kotiin ja hoitaa häntä. Tämä nainen hoiti jo omaa äitiäänkin pitkään kun tämä sairasti. Mutta kaikilla ei ole tuollaista mahdollisuutta, vaan lojuvat märissä vaipoissaan sairaaloissa. Ei varmaan tarvitse enempää tästä asiasta puhua, kyllä se on kaikille uutisia seuranneille selvää.

    Äänestä

Kiitos! Minunkin puolestani hyvää, entistä parempaa, rauhanomaista ja myös huumoripitoista uutta vuotta kaikille!

Äänestä

Kiitos.
Vuosi on aina paras mahdollinen :-)

Äänestä

Samoin hyvää uutta vuotta, tuossa alla on presidentin uuden vuoden puhe, och samma på svensktext, toivotti muuten lopuksi Jumalan siunausta mitä mietinkin että sanooko.

Tasavallan presidentin uudenvuodenpuhe 2014
http://areena.yle.fi/tv/2095829

Sitten toinen juttu joka jäi mieleen kuten presidentilläkin jäi lause jossain kirkollisessa(?)kokouksessa kuultuna, että meidän suomalaisten pitäisi enemmän välittää ja huomioida naapureitamme ja läheisiämme, vaikkapa ihan kysymällä: mitä sulle kuuluu? Eikä vaan kulkea kylmästi ja hiljaa ohi. Koska tuska on hiljainen. Sitä ei kukaan kuule. Mutta sä voit poistaa sen. Pienellä teolla.

Äänestä

Hyvää uuttavuotta sinulle kuin myös jokaisele muullekin tasapuolisesti. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


beenthere kirjoitti:

Olkoon uusi vuosi vanhaa parempi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu