Pistiäiset hyödyllisiä vai turhia ?

pistiäiset

Mitä mieltä olette siitä, että ovatko mehiläiset, ampiaiset ja kimalaiset hyödyllisisä vai täysin turhia pistiäviä olioita, joiden tulisi kuolla sukupuuttoon.

Miten reagoitte vastaantulevaan pistiäiseen? Annatteko sen lentää rauhassa ja kenties laskeutua olkapäälle, huidotko sen pois vai juoksetko pois paikalta mahdollisimman nopeasti.

Kuinka tietoisia olette pistiäisten hyödyllisyydestä? Kertokaa kaikki tietonne.

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pistiäiset

      Tarvitsen vatsauksia !

    • Jadgpanther

      Mikä kompa tää ny on? Mehiläisiä ja kimalaisia ilman monet kasvit kuolis sukupuuttoon eikä kukaan sais hunajaa. Amppareita tosin en ikävöis. Mehiläisten ja kimalaisten tappamista vältän mutta jokanen amppari joka tulee vastaan saa huitaisun ja jos osuu niin polkaisun vielä päälle.

    • Pistiäisten ystävä

      Kaikki pistiäiset lajiin katsomatta ovat äärimmäisen hyödyllisiä. Sinä päivänä kun ne katoavat maailmasta, on sinunkin pelasi pelattu. Sinulta loppuu silloin ruoka. Mehiläisten ja kimalaisten pölytyksen varassa lisääntyvät kasvit kuolevat sukupuuttoon. Ja tuulipölytteiset kasvit katoavat kasvituholaisten suihin, kun ampiaiset ja muut pistiäiset eivät pidä niiden kantoja kurissa.

      Vastaan tulevaan pistiäiseen en reagoi mitenkään, se on varma tapa säästyä pistoksilta. Kun alat huitomaan, niin pistiäinen säikkyy ja pistää sinua itsepuolustukseksi.

      Lukuisat kerrat olen syöttänyt kinkkua kädeltäni ampiaiselle. Se irrottaa kinkusta pikkurillin kynnen kokoisen palan, vie pesäänsä, ja palaa hakemaan lisää. Mielenkiintoista seurattavaa. Ikinä en ole saanut pistosta näissä tilanteissa. Pesään törmättyäni joskus. Poikasena pesiä rikkoessani sain pistoksia tuon tuosta. Mutta kun en ole pistoille allerginen, niin eipä niistä hetkellistä kirvelyä lukuunottamatta haittaa ole ollut.

    • on tää

      Kylä maailmasa on kaikkea turha. Minust kaikenlaiset pistiäiset niiku kusiaisekki o ihan tarpeettomia. Minust niit ei tarvita, aiheutta vaa iha kamala kutiamise.

      • Näkökulma juttu

        Näinpä, turhia ovat, niinku sinäki!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe