Mitä mieltä olette siitä, että ovatko mehiläiset, ampiaiset ja kimalaiset hyödyllisisä vai täysin turhia pistiäviä olioita, joiden tulisi kuolla sukupuuttoon.
Miten reagoitte vastaantulevaan pistiäiseen? Annatteko sen lentää rauhassa ja kenties laskeutua olkapäälle, huidotko sen pois vai juoksetko pois paikalta mahdollisimman nopeasti.
Kuinka tietoisia olette pistiäisten hyödyllisyydestä? Kertokaa kaikki tietonne.
Pistiäiset hyödyllisiä vai turhia ?
5
210
Vastaukset 5
- pistiäiset
Tarvitsen vatsauksia !
- Jadgpanther
Mikä kompa tää ny on? Mehiläisiä ja kimalaisia ilman monet kasvit kuolis sukupuuttoon eikä kukaan sais hunajaa. Amppareita tosin en ikävöis. Mehiläisten ja kimalaisten tappamista vältän mutta jokanen amppari joka tulee vastaan saa huitaisun ja jos osuu niin polkaisun vielä päälle.
- Pistiäisten ystävä
Kaikki pistiäiset lajiin katsomatta ovat äärimmäisen hyödyllisiä. Sinä päivänä kun ne katoavat maailmasta, on sinunkin pelasi pelattu. Sinulta loppuu silloin ruoka. Mehiläisten ja kimalaisten pölytyksen varassa lisääntyvät kasvit kuolevat sukupuuttoon. Ja tuulipölytteiset kasvit katoavat kasvituholaisten suihin, kun ampiaiset ja muut pistiäiset eivät pidä niiden kantoja kurissa.
Vastaan tulevaan pistiäiseen en reagoi mitenkään, se on varma tapa säästyä pistoksilta. Kun alat huitomaan, niin pistiäinen säikkyy ja pistää sinua itsepuolustukseksi.
Lukuisat kerrat olen syöttänyt kinkkua kädeltäni ampiaiselle. Se irrottaa kinkusta pikkurillin kynnen kokoisen palan, vie pesäänsä, ja palaa hakemaan lisää. Mielenkiintoista seurattavaa. Ikinä en ole saanut pistosta näissä tilanteissa. Pesään törmättyäni joskus. Poikasena pesiä rikkoessani sain pistoksia tuon tuosta. Mutta kun en ole pistoille allerginen, niin eipä niistä hetkellistä kirvelyä lukuunottamatta haittaa ole ollut. - on tää
Kylä maailmasa on kaikkea turha. Minust kaikenlaiset pistiäiset niiku kusiaisekki o ihan tarpeettomia. Minust niit ei tarvita, aiheutta vaa iha kamala kutiamise.
- Näkökulma juttu
Näinpä, turhia ovat, niinku sinäki!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371403- 1481071
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät67888PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56693- 68693
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi210603- 37589
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39527
- 63513