Pistiäiset hyödyllisiä vai turhia ?

Mitä mieltä olette siitä, että ovatko mehiläiset, ampiaiset ja kimalaiset hyödyllisisä vai täysin turhia pistiäviä olioita, joiden tulisi kuolla sukupuuttoon.

Miten reagoitte vastaantulevaan pistiäiseen? Annatteko sen lentää rauhassa ja kenties laskeutua olkapäälle, huidotko sen pois vai juoksetko pois paikalta mahdollisimman nopeasti.

Kuinka tietoisia olette pistiäisten hyödyllisyydestä? Kertokaa kaikki tietonne.
5211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarvitsen vatsauksia !

Äänestä

Mikä kompa tää ny on? Mehiläisiä ja kimalaisia ilman monet kasvit kuolis sukupuuttoon eikä kukaan sais hunajaa. Amppareita tosin en ikävöis. Mehiläisten ja kimalaisten tappamista vältän mutta jokanen amppari joka tulee vastaan saa huitaisun ja jos osuu niin polkaisun vielä päälle.

Äänestä

Kaikki pistiäiset lajiin katsomatta ovat äärimmäisen hyödyllisiä. Sinä päivänä kun ne katoavat maailmasta, on sinunkin pelasi pelattu. Sinulta loppuu silloin ruoka. Mehiläisten ja kimalaisten pölytyksen varassa lisääntyvät kasvit kuolevat sukupuuttoon. Ja tuulipölytteiset kasvit katoavat kasvituholaisten suihin, kun ampiaiset ja muut pistiäiset eivät pidä niiden kantoja kurissa.

Vastaan tulevaan pistiäiseen en reagoi mitenkään, se on varma tapa säästyä pistoksilta. Kun alat huitomaan, niin pistiäinen säikkyy ja pistää sinua itsepuolustukseksi.

Lukuisat kerrat olen syöttänyt kinkkua kädeltäni ampiaiselle. Se irrottaa kinkusta pikkurillin kynnen kokoisen palan, vie pesäänsä, ja palaa hakemaan lisää. Mielenkiintoista seurattavaa. Ikinä en ole saanut pistosta näissä tilanteissa. Pesään törmättyäni joskus. Poikasena pesiä rikkoessani sain pistoksia tuon tuosta. Mutta kun en ole pistoille allerginen, niin eipä niistä hetkellistä kirvelyä lukuunottamatta haittaa ole ollut.

Äänestä

Kylä maailmasa on kaikkea turha. Minust kaikenlaiset pistiäiset niiku kusiaisekki o ihan tarpeettomia. Minust niit ei tarvita, aiheutta vaa iha kamala kutiamise.

Äänestä
  • Näinpä, turhia ovat, niinku sinäki!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pistiäiset kirjoitti:

Mitä mieltä olette siitä, että ovatko mehiläiset, ampiaiset ja kimalaiset hyödyllisisä vai täysin turhia pistiäviä olioita, joiden tulisi kuolla sukupuuttoon.

Miten reagoitte vastaantulevaan pistiäiseen? Annatteko sen lentää rauhassa ja kenties laskeutua olkapäälle, huidotko sen pois vai juoksetko pois paikalta mahdollisimman nopeasti.

Kuinka tietoisia olette pistiäisten hyödyllisyydestä? Kertokaa kaikki tietonne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu