Tankkasin Etelä-Karjalassa 95E10:ä normaaliin tapaan ja seuraavana päivänä puolikylmällä koneella syttyi vikavalo palamaan.
Merkkihuollossa tutkivat asiaa ja koodi kertoi "laiha polttoaineseos". Sanoivat että nyt taitaa olla jossain käynyt moka bensan kanssa koska sanoivat useista tapauksista parin päivän sisään. Polttoainenäytteitä on lähetetty analysoitavaksi, tulokset selviävät myöhemmin.
Vikakoodinluku muutama kymppi ja uutta bensaa tankkiin. Toimii taas.
Ehkä kannattais käydä tankkaamassa Venäjällä, siellä ei ainakaan E10 litkua saa(ne)?
Huonolaatuista bensaa liikkeellä?
10
1782
Vastaukset
- väärä tapa
Kai olet ollut yhteydessä polttoaineenmyyjään? Maksaa kyllä varmasti korjaamokulusi, jos polttoaine osoittautuu epäkurantiksi.
- 7+11
Tapahtunut jälleen faasi, eli vettä joutunut polttoaineen sekaan jollain etanooli erkaantuu bensiinistä ja tämä tietää ongelmia.
Ongelma koskee myös E5, vasta kun etanoolin pitoisuus on yli 30% faasia ei muodostu eli E85 on hyvää kamaa tai sitten venäjän bensa missä ei etanoolia ole.- a(2)
Kyllä se faasi vaan muodostuu millätahansa alkoholin, ja bensan seoksella, kun siihen lisätään riittävästi vettä. Kysymys vaan on siitä, että e85 kestää hyvin suuren määrän vettä, ennenkuin näin tapahtuu.
- 7+11
a(2) kirjoitti:
Kyllä se faasi vaan muodostuu millätahansa alkoholin, ja bensan seoksella, kun siihen lisätään riittävästi vettä. Kysymys vaan on siitä, että e85 kestää hyvin suuren määrän vettä, ennenkuin näin tapahtuu.
Onks kivaa viisastella ?
Vähän voi aina joutua vettä polttoaineen sekaan, mutta riittävästi ei normaali olosuhteissa tule tapahtumaan. - a(2)
7+11 kirjoitti:
Onks kivaa viisastella ?
Vähän voi aina joutua vettä polttoaineen sekaan, mutta riittävästi ei normaali olosuhteissa tule tapahtumaan.Ei tässä mitään viisastelua ole, itse olet jostain hatusta tuon 30% rajan keksinyt, jos sitä ei olisi viestissäsi, niin olisi se ok.
- 7+11
a(2) kirjoitti:
Ei tässä mitään viisastelua ole, itse olet jostain hatusta tuon 30% rajan keksinyt, jos sitä ei olisi viestissäsi, niin olisi se ok.
Oletkos viisaampi kuin Kevin Hughes Tutkimus-ja kehitysinsinööri ? on varmaan kans keksiny 30% hatusta.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEgQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.cim-tek.com%2Fpdfs%2FTreatise_on_Phase_Separation.pdf&ei=PfvGUvyOKKbX4ATX6oDoDg&usg=AFQjCNHbei6eSz1kJDhGmm1bxaqjVYDzwQ&sig2=_OvvfFlPrxQBDxjWwyfEzQ&bvm=bv.58187178,d.bGE&cad=rja - a(2)
7+11 kirjoitti:
Oletkos viisaampi kuin Kevin Hughes Tutkimus-ja kehitysinsinööri ? on varmaan kans keksiny 30% hatusta.
http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0CEgQFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.cim-tek.com%2Fpdfs%2FTreatise_on_Phase_Separation.pdf&ei=PfvGUvyOKKbX4ATX6oDoDg&usg=AFQjCNHbei6eSz1kJDhGmm1bxaqjVYDzwQ&sig2=_OvvfFlPrxQBDxjWwyfEzQ&bvm=bv.58187178,d.bGE&cad=rjaEn kyllä tosta löytäny tota 30% muualta kun että jos etanolin pitoisuus on 30...70% lisättäessä vettä faasi menee pohjalle. Tosin kokemuksesta tiedän, että menee pohjalle kyllä isommillakin pitoisuuksilla.
- fxc
Taitaa olla niin, että kun etanolia on soosissa vähintään 70%, niin loppu 30% voi olla bensaa ja vettä missä tahansa suhteessa. Erottuneella vesi/etanoli seoksella ei edes fleksiauto käynnisty.
- Jarmo2585
Missä tankkasit? Täysin sama itsellä kävi Parikkalassa joulun jälkeen auto huoltoon ja moottorinvikavalot päällä.
- ???????
Kuski on sekotellu koktailit tankkiin taitaa olla kiisselii seassa nesteen polttoöljy on joskus todella paskasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1051746Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2381413- 741346
- 651243
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22907
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873