Niistä miesasiamiehistä jotka täälläkin marisevat siitä, kuinka naiset sortavat miehiä ja miten miehillä on pelkkiä velvollisuuksia ja naisilla pelkkiä oikeuksia, noin 99,99 % ei ole tehnyt mitään sellaista kenenkään naisen hyväksi, josta yhdenkään naisen,saati naisten kollektiivisesti pitäisi olla hänelle kiitollinen.
(ja samaa voi sanoa myös naisista, jotka marisevat samoista asioista miesten suhteen.
Itsehän olen toki iloinen ja kiitollinen siitä, että historian aikana on ollut miehiä ja naisia. jotka ovat tehneet töitä sen eteen, että elämme yhteiskunnassa, jossa tasa-arvo on itseisarvo, mutta en minä sitä ajatusmaailmaa käsitä, että tässä nyt pitäisi nostaa kaikki miehet (tai naiset) jalustalle sen takia, että joku mies joskus sattui tekemään jotain naisten hyväksi
(ja samaa voi sanoa myös naisista, jotka marisevat samoista asioista miesten suhteen.
Itsehän olen toki iloinen ja kiitollinen siitä, että historian aikana on ollut miehiä ja naisia. jotka ovat tehneet töitä sen eteen, että elämme yhteiskunnassa, jossa tasa-arvo on itseisarvo, mutta en minä sitä ajatusmaailmaa käsitä, että tässä nyt pitäisi nostaa kaikki miehet (tai naiset) jalustalle sen takia, että joku mies joskus sattui tekemään jotain naisten hyväksi
Vastaukset 14
Vanhimmat
Koko ajan tehdään vaikka mitä, mikä koituu myös naisen hyväksi. Me miehet sen elintason meille kaikille pääasiassa tuotamme.
Elintaso tuotetaan ihmisyhteisössä yhteistyössä. Siihen kuuluu myös tyypillisimmin naisten tekemä työ. Siis esimerkiksi moni kotityö, hoivatyö ja opetus. Sinutkin on todennäköisesti opettanut lukemaan ja kirjoittamaan nainen, ja ihan varmasti sinut on synnyttänyt nainen, ja usein enimmäkseen hoitanut, parantanut jne. Nämä ovat aivan yhtä tärkeitä töitä kuin perinteiset miesten alat, ja nykyäänhän tiedämme, että molemmat sukupuolet kykenevät vaikka mihin. Ilman hoivaajia ja opettajia, ei ole dippainssejä eikä ekonomejakaan.
Pääasiassa, kirjoitin. Aloittajahan oli sitä mieltä, ettei hän ole saanut mitään miehiltä. Kannattaa muistaa, mistä se pulla suuhun tulee ja se ei suinkaan tule naisten tekemillä kotitöillä. Saksalainen ei tänne lähetä ensimmäistäkään autoa, vaikka puunaisit vessasi satatuhatta kertaa.
Molempia sukupuolia ja näiden työpanosta tarvitaan yhteiskunnassa. Voisiko tämän aksiooman jo hyväksyä sellaisenaan ja lakata veivaamasta sen enempää. Kinastelu siitä, kumpi sukupuoli on parempi tai tarpeellisempi on lapsellinen ja loputon eikä johda mihinkään.
Feminismin on aika mennä.
Niin tarvitaan, se on selvä. Voisiko jo vihdoin myös hyväksyä sen aksiooman, että on olemassa eriarvoisia töitä, että työt ovat harmittavasti jakautuneet sukupuolittain ja asialle ei ole tehtävissä paljoakaan ilman raakaa pakottamista?
niin, naisilla on paremmat työt.
Helpommat työt, enemmän lomia, vähemmän työtunteja, vähän pienempi palkka. Tärkeintä kuitenkin on, että nuori nainen saa vapaasti valita, mille alalle kouluttautuu ja valintaa tehdessä jokainen voi helposti tarkistaa tulevan alansa keskipalkat.
Pieksäjä 14:7 Kaikki miesten teot ovat vanhurskaita. Nainen sen sijaan kykenee vain syntiin.
Pieksäjä 27:9 Se mihin nainen on koskenut, on saastainen kolme päivää.
Pieksäjä 35:3 Naiset näyttävät ihmisiltä, mutta ovat oikeasti lehmän ja apinan jälkeläisiä. Vain miehet ovat ihmisiä.
Pieksäjä 47:5 Kaikki naiset joutuvat helvettiin.
Pieksäjä 62:1 Mies saa pettää ja hakata vaimoaan.
Kuulostaa kovasti erään vanhan paimentolaisheimon satukirjan teksteiltä. Me sovinistimiehet kuitenkin olemme sen verran valistuneita, ettemme usko pappien jorinoita sen enempää kuin uuden ajan papittarien naistutkimusfantasioita.
MGTOW on Kuningas. koska naiset eivät tee mitään miesten hyväksi, miehet eivät koe tarpeelliseksi tehdä mitään naisen hyväksi
Juuri näin on. Miehet eivät ole mitään velkaa naisille, vaan naiset ovat velkaa miehille. Itse lopetin naisten kunnioittamisen ajat sitten.
Toinen aksiooma on, että miehen seksuaalisuus on visuaalisesti orientoitunutta eikä sille voi mitään. Terve mies pitää naisten katselusta, ja nämähän ovat jo luonnostaankin puoleensa vetävämmän näköisiä. Tässä ilmiössä ei ole mitään pahaa, joten voisiko sen jo hyväksyä normaaliin elämään kuuluvana faktana? Ei siitä tarvitse tehdä mitään valtavaa ongelmaa vain siksi, ettei ymmärrä, että toiset ihmiset sattuvat vain olemaan erilaisia kuin itse on?
Feministi tekee ongelman myös siitä, että terve nainen haluaa näyttää kauniilta. Se ei sovi feministille, joka on kehittänyt teorian patriarkaatin aiheuttamista ulkonäköpaineista. Meikkaavien ja vaateostoksilla viihtyvien naisten kimppuun feministi ei uskalla käydä, siksi peliin vedetään salaperäinen patriarkaatti.