Mielestäni koko sote-vyyhdin voisi siirtää maakunnalliselle tasolle. Pienetkin kunnat voisivat jatkossa keskittyä oman alueensa elinkeinojen kehittämiseen. Jos kaikki keskitetään ja pienet kunnat tapetaan, kuka sitten huolehtii Kivijärven alueen elinvoimasta. Jos täältä loppuu elinkeinojen kehittäminen, poistuvat pian yritykset ja työpaikatkin. Mistä sitten kertyy niitä tuloja, joilla tämä sote-hommakin pitäisi maksaa,
SOTEA EO SUOMI KESTÄ
KAIKKI ALAS !
876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuskin mitään yhtä suurta reformia, kuin Kataisen–Urpilaisen hallituksen suurta kuntauudistusta on valmisteltu niin tempoilevasti ja asiantuntemattomasti kuin nyt on tehty.
täällä jo selvillä vaikka liitoksista ei vielä ole tietoakaan !
Myös vihreiden pitäisi hylätä kansanedustaja Petteri Orpon työryhmän esitys sote-uudistuksesta, kirjoittaa kansanedustaja Osmo Soininvaara (vihr.) blogissaan.
Soininvaaran mukaan vihreiden tulisi hylätä esitys silläkin uhalla, että se tarkoittaisi hallitusyhteistyön päättymistä vihreiden osalta.
ollaan ?
on jo kapina sotea vastaan !
paljastua, koko homman takana vain raaka valtapeli !
http://jormajaakkola.fi/kunta- ja sote-uudistus
Sote on perustuslain vastainen ym.
tuntui järkevältä mieheltä, antaa katsoa nyt ?