sanoo vs. kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen. Miksikä ei?
No siksi, kun puheenjohtaja nukkui ja pöytäkirjanpitäjät kirjoittivat, mitä halusivat
ja pöytäkirjantarkastajia rupes nukuttamaan ja lähtivät pois.
Onhan selvää, ettei semmosta pöytäkirjaa voi hallitus laittaa täytäntöön,
koska kukaan ei voi olla varma, mitä tuli päätettyä. Ja saattaa olla että porstuvassa
oli levänneitä kaupunkilaisia ja näkivät nämä tapahtumat. Ja valtuuston
tekemistä päätöksistä voidaan valittaa ihan suoraan Oulun hallinto-oikeuteen.
No siksi, kun puheenjohtaja nukkui ja pöytäkirjanpitäjät kirjoittivat, mitä halusivat
ja pöytäkirjantarkastajia rupes nukuttamaan ja lähtivät pois.
Onhan selvää, ettei semmosta pöytäkirjaa voi hallitus laittaa täytäntöön,
koska kukaan ei voi olla varma, mitä tuli päätettyä. Ja saattaa olla että porstuvassa
oli levänneitä kaupunkilaisia ja näkivät nämä tapahtumat. Ja valtuuston
tekemistä päätöksistä voidaan valittaa ihan suoraan Oulun hallinto-oikeuteen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kerroppas aloittaja mitä tarkoitat tuolla että pöytäkirjaa ei voida laittaa täytäntöön? Eikös kuitenkin ne pöytäkirjaan kirjatut päätökset ole vähän niin kuin pääosassa?
Opettele ihan perusasiat ja ala sitten kirjoitteleen, jos katsot että aihetta on!
Samat sanat Sinulle. Opettelepas tuota Kuntalakia sen verran, että kaupunginhallituksen tulee todeta, ovatko kaupunginvaltuuston päätökset
syntyneet laillisesti ja laillisessa järjestyksessä.
Ja, jos hallitus toteaa, että eivät ole, ei hallitus voi ryhtyä laittamaan päätöksiä täytäntöön, joten näin tässä nyt on käynyt.
Hätälaskuna näyttää olevan jäähalliyhtiölle 50 000 euron laina. Sekin päätös on laiton, joten siitäkin tulee valituksia. Surkea homma. Hallitus ylitti siinäkin Veikko Tikkasen kanssa toimivaltansa.
Valitettavasti, kun aikoinaan presidentti Ahtisaari sanoi.
Näinhän tulee todeta, miksi sitten kaupunginhallitus ei Titan esittelystä pannut laillisessa järjestyksessä yhdellä äänellä hyväksytyä päätöstä täytäntöön ja täytäntöönpanopäätöksestä ei voi valittaa.
Tällaista vallanväärinkäyttöä on Titan esittelystä harrastettu.
Tälläisen jatkumistako todella toivotte?
sen siitä saa, kun vuosikymmeniä koko paikkakunta (käytännössä) pelaa pulun kanssa shakkia.
kaikki peittyy lopulta pulunpaskaan
Pulun kanssa shakinpeluusta tulee tänä vuonna kuluneeksi reilusti yli 30 vuotta, jokainen vaalikausi kauheampaa menoa.
Vieläkö epäilette sanomaani?
sen siitä saa, kun vuosikymmeniä koko paikkakunta (käytännössä) pelaa pulun kanssa shakkia.
kaikki peittyy lopulta pulunpaskaan
käy lukemassa tuo pöytäkirja
""""Vt. kaupunginjohtajan muutettu päätösehdotus:
Kaupunginvaltuuston kokouksen 16.12.2013 päätösten täytäntöönpanoa ei tehdä tässä kokouksessa yhdenkään päätöksen kohdalla joidenkin päätöksiin sisältyvien epävarmuuksien vuoksi."""
Tosi. Tosi. Tosi.
Voi hyvänen aika, etkö ymmärrä, mitä vs Tikkanen yrittää teille valopäille sanoa.
valtuuston pöytäkirjassa on niin paljon virheitä, puutteita ja laittomuuksia, että tainnee koko valtuuston kokous joutua kutsumaan uudelleen koolle ja käsittelemään uudelleen kaikki listassa olevat asiat.
Siltä minusta näyttää, hyvät "valopäät"
Eikös se Proon esitys nimen omaan ollut, että nyt annetaan sen jääkiekkosäätiön lainan pois maksamiseksi 50000 euroa ja selvitetään asiaa tarkemmin ajan kanssa. Ihan niin kuin kaupunginhallitus periaatteessa toimisi Proon äänestyksessä (numeroin 23-3) hävinneen ehdotuksen mukaisesti. Laitetaanko tässä siis (taas) täytäntöön hävinnyttä päätösehdotusta?
"Kaupunginvaltuuston kokouksen 16.12.2013 päätösten täytäntöönpanoa ei tehdä tässä kokouksessa yhdenkään päätöksen kohdalla joidenkin päätöksiin sisältyvien epävarmuuksien vuoksi." Mitäköhän mahdetaan tarkoittaa näillä joillakin päätöksiin (siis useampia päätöksiä) liittyvillä epävarmuuksilla?
Tarkoittaa siis varmaan myös sitä, että talousarviokin on vielä "auki". Hommat lapasessa, mutta lapaset hukassa?
No, vanhat pojat ovat sortuneet ylimielisyyteen ja joutuvat sakkokierroksille.
Ei se ole vitsi tietenkään, yhteisissä asioissa.
Laillisuus vituralaan 180 astetta päin pulun pers..ttä.
joo kun Proolaiset on taas valttanu.
Miten lienee niiden valitusten kanssa, pitääkö valittaa jo nyt, vaiko vasta sen jälkeen kun kaupunginhallitus on pannut päätökset täytäntöön? Mistä lasketaan siis valitusaika, ettei vain pääse menemään umpeen?
Te, jotka (mahdollisesti) aiotte valittaa päätöksistä, pitäkää tuokin mielessä.
Mää ainaski valitan heti.
Projekti nimeltä Pyhäjärven päätöksenteko.
Ja se on laillisia päätöksiä vaille valmista.
Tiijättäkö, valtuuston päätöksestä valitetaan valitusosoituksen mukaan, joka annetaan siihen valtuuston päätöksen mukaan.
Siinä ei täytäntöönpanot paljo hiasta.
Alla olevasta linkistä tietoa ja toimintaohjeita.
Kuntalaiset, toimikaa jotta Pyhäjärvelle saadaan lainvoimaisia päätöksiä tekevät kaupunginhallitus sekä avoimen asianajovaltakirjan arvoinen valtuusto.
http://www.kunnat.net/fi/palvelualueet/demokratia/osallistuminen/vallakas/neuvoja-vaikuttamiseen/paatoksesta-valittaminen/Sivut/default.aspx
On siinä päätöksenteon mallia. Totta totisesti. Niin kuin pari vuotta sitten, taitaa joulukuun valtuusto taaskin mennä tuplaksi. Tarvitaan siis jälleen toinen kokous, jossa joulukuun kokouksen päätökset varsinaisesti nuijitaan.
Kenelle valtuuston kokousten esittely kuuluu ja kenelle valtuuston kokouksen puheenjohto kuuluu? Hallintosäännön mukaan esittely kuuluu kaupunginhallitukselle. Kokouksen kulkua johtaa puheenjohtaja.
Niinpä.
luulivat vissiin nämä vanhat pierut että lähes pyhäjärviset saletisti syövät ihan kaiken, mitä tahansa kytyherrain päätöspöydässä leivotaan. emme me nielaise.
emmehän.
Hienoa, kun Sinä olit siirtänyt nuo neuvot Kuntaliitosta, kuka on oikeutettu
tekemään oikaisuja, valituksia ja kanteluja.
Täällä pidetään ihan "taunoina" niitä, jotka ovat kiinnostuneita yhteisistä asioista
ja näkevät sitä vääryyttä, mitä Pyhäjärvellä tehdään.
Mitä kaikkea onkaan tehty, kun ei ole valveutuneita kansalaisia, aikaisempina aikoina.
Tulee mieleen tässä äkikseltään se 500 hehtaaria metsää metsäpohjineen.
Järkyttävää yhteisten varojen hassaamista ja vielä ilman kilpailuttamista lupauksin, että paikkakunnalle tuotetaan alihankintaa ostajan toimesta.
Ei ole näkynyt, liekö kaveriakaan näkynyt. Myöhemmin oli ilmoittanut halunsa
ostaa vielä enemmän kaupungin metsämaita, mutta en tiedä, mihin se
torppasi.
Säälittää tuo valtuuston puheenjohtaja. Miten sitä edes öitään nukkuu, kun miettii, että valtuuston kokous on uudelleen kutsuttava koolle kömmähdysten vuoksi.
Mutta, annetaan anteeksi. Kun iso Pulu teettää, niin vahinkoja sattuu.
Luulisin, että noinkin kauan luottamustehtävissä ollut kaveri, jos toimisi itsenäisesti, toimisi oikein, mutta
kun joutuu toimimaan ohjeiden mukaan, se on vaarallista ja näkyy tässä.
Ei tuo iso homma ole vaikka pitää kaksi kokousta, jos tarvitsee, päätökset ei kuitenkaan miksikään muutu, ei puheenjohtaja voi kaikkia huomata, verroikin kun jotkut tahallisesti yrittävät vedättää ja höpisevät enemmän mitä tarvitsee, virkaihmiset on puheenjohtajan avustajina
Tai uudet vaalit.
Uusien vaalien kuviosta on korkein oikeus istuin sanonut sanansa ja laittanut pisteen.
KuntaL:n 56 §
"Valtuuston päätösten laillisuuden valvonta.
Jos kunnanhallitus katsoo, että valtuuston päätös on syntynyt virheellisessä järjestyksessä taikka että valtuusto on ylittänyt toimivaltansa tai että päätös on muuten lainvastainen, kunnanhallituksen on jätettävä päätös täytäntöön panematta. Asia on viipymättä saatettava valtuuston uudelleen käsiteltäväksi.
Jos valtuusto pysyy päätöksessään, kunnanhallituksen on saatettava hallinto-oikeuden ratkaistavaksi, onko täytäntöönpanolle laillisia esteitä. Hallinto-oikeus ei saa ratkaista asiaa ennen kuin valitusaika päätöksestä on kulunut."
joko "valopäille" valkeni kaukainen ranta.......................
Saapas näkkee, mitä kenkä tekkee.
Milloin Kimmo kutsuu valtuuston koolle?? Siinäpä "kymysys"
Pulut kyykki taas pihalla.
proolaisten panettelua kaikki tyynni.
oppositiossa olevat vinkuu aina.
sen siitä saa, kun vuosikymmeniä koko paikkakunta (käytännössä) pelaa pulun kanssa shakkia.
kaikki peittyy lopulta pulunpaskaan
Kyllä nämä laittomuudet esimerkiksi valtuustosa ovat ihan kotitekoisia keskustan ja puheenjohtajan tekosia.
Mitkä laittomuudet? Tarkoittanet edellisiä kausia....
No niinpä tietenkin.
Lueskelin näitä kansan mielipiteitä ihan huvin vuoksi. Eipä ollutkaan hullu harrastus. Jutut olivat hullumpia. Niiden valossa näyttää, että Pyhäjärvellä ei ole tärkeintä, mikä on asian ratkaisu. Tärkeintä on tapa. Tällä hetkellä se on riitainen, valittava, kaikkeen tyytymätön ja kyttäilevä. Kirjoitusten sisältö antaa ymmärtää, että eräät päättäjät ovat täällä esittelemässä kokouksessa tehtyjen päätösten taustoja ja kulkua. Käyhän se niinkin. Mutta??? Heillä on virallisempiakin kanavia asioiden hoitamiseksi, jos ovat tosissaan.
Noin jatkuessaan asiat eivät etene. Tuolla tavoin "kunnallinen oppositio" (jota ei virallisesti ole olemassakaan) saa lamaannutettua koko virallisen toiminnan.
Kummallista on.