apua auttakaa D:

apuakunsitätännetarvita

Jos teiltä saa kysyä, niin mulla on oma hevonen jonka tarkkaa ikää ei tiedetä, mutta Se ei ole alle 13 eikä yli 15, joten Se on 13-15-vuotias. Sen ostopapereissa luki että Se on 13, mutta eläinlääkäri sanoi että 13-15. Sillä on terveet jalat jne, mutta en oikein uskalla ratsastaa sillä raskaita valmennuksiamme/tunteja, kun Se ontui kerran, kun ostimme sen... Luultavasti oli tarhasta, mutta pelkään että pilaan Sen jalat estetunneillamme. Meillä on ratana esteitä laukkaa ja Ravia putkeen melkein koko tunti ja isoja esteitä. (max. 85 oksereit)... Voiko hevosen jalat mennä pilalle jos sillä hyppää todella tosissaan ja kunnolla kerran viikkoon? Pelkään sitä ihan hirveästi :/ kitos jo etukäteen vastauksesta! Hevonen on 159cm puoliverinen. Aika lyhyehköt jalat. PS. Se ei vastusta kyllä yhtään hyppyjä tai oo laiska. Pikemminkin normaali joskus jopa kuuma.

2

166

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oumai

      No aika paha sanoa jos ette tiedä edes sen ikää... :o Jos se on ontunut,se voi ihan helposti ontua uudelleen,joten en suosittele hyppimään..
      Itse tein sen virheen, hepasta tuli hetkeksi jalaton, etkai halua omalle hevosellesi samaa? Ja hypyt voivat tuntua siitä hetkellisesti kivalta, mutta jälkeenpäin se on jalaton.

    • ---

      NO se nyt on ihan sama onko hevonen 13v. vai 15v. Ei se tuohon kysymykseen vaikuta.

      Jokainen terve hevonen kestää hyppäämisen kerran viikossa. 85cm esteet on oikeasti tosi pieniä ja normaalikuntoinen hevonen jaksaa kyllä liikkua tunnin putkeenkin (vrt tuntihevoset juoksee 3h putkeen).

      Se, että hyppäät kerran viikossa alle 90cm esteitä, ei ole mitään "kunnolla hyppäämistä". Tuon voisi laskea kivaksi jumpaksi hevoselle.


      Toki kaikkein paras olisi kysyä valmentajakta. Valmentaja tuntee teidän ja osaa sanoa jos hevosta rasitetaan liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      236
      738
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      610
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      538
    5. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      417
    6. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      416
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      414
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      27
      396
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      377
    10. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      41
      361
    Aihe