Tää foorumi ei varmaan ole oikea paikka tuoda julki tällaista ajatusta, mutta ajattelen Taivaan Isä Jumalan löytävän minunkin viestille lukijansa.
Hyviä eläkepäiviä Olavi!
Ja hyvää loppiaista tänne keskusteluun myös!
Hyviä eläkepäiviä Olavi!
Ja hyvää loppiaista tänne keskusteluun myös!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jeesus sanoo: Autuaita ovat puupäät sillä he eivät huku.
He syövät näkkileipää, että kuulevat kun ruoka loppuu.
Heille 25 sm letku, jolla saa laskea pissaa päästä...
Näkkileipää ;)
Nyt lähtee kunnon juttuu :D
Juuri näinhän se menee. Memmä ymmärrä mitä nämä yrittää sanoa ja toiset ihmiset ei ymmärrä meitä vanhoillislestadiolaisia. Ja jotka jotain tietää tästä papan tapauksesta, niin toiset asianosaiset kiittelee Voittosen mukanaoloa ja toimintaa, ja toiset kritisoi. Olisinko minä tai joku muu osannut toimia satavarmasti juuri oikein? Mukava oli kuunnella Voittosen puhetta, niinkuin muittenki puheita, kun sielu saa evästä ja anteeksiantamuksen evankeliumia.
Torniossa siis. Ja voimia Olaville.
Kyllä suurin osa uskovaisista on Olavi-veljen kanssa samoilla linjoilla, että rikokset tulee salata viimeiseen saakka -perheen ja yhteisön maineen vuoksi. Nämä lihavat lampaat, anteeksiantamattomat papan uhrit ovat väkisin vieneet isänsä pikkusynnit poliisille ja häpäisseet näin koko sukunsa. Haittaa jo liiketoimiakin tuollainen pikkujuttujen vieminen oikeuteen.
Oliko se Haaparannan pappi seuroissa, se joka meinasi lyödä Ollia turpaan tässä joku vuosi sitte? :)
Hyvin aistii tänne Tukholmaan asti sen kiukun ja *itutuksen, joka aiheutuu siitä, kun uskovainen kirjoittaa palstalle "erilaisen" avauksen.
Ei SRK merkitse uskovaisille mitään. Se on sivuseikka kuka siellä on. Uskovaisille se on kuin mikä tahansa virasto, jonne ilmoitetaan riparilaiset ja jossa tehdään päivämies. Itseasiassa en tätä kirjoittaessa ole edes varma tehdäänkö se siellä???
Kyllä se merkitsee ainakin minulle, eikä edes sivuseikkana. En halua opettaa lapsilleni, että hyväksyn rikolliset jos he ovat jotenkin johtavassa asemassa - etenkin jos kyse on pedofiilien tekemien rikosten liittyvistä asioista. Sairasta pestä kätensä tuollaisesta vetoamalla siihen, että se ei merkitse uskovaiselle mitään. Tekemällä noin hyväksyt heidän tekonsa.
Tuo oli jo sinun kymmenes sairas kommentti tähänkin ketjuun.
Eikö susta itsestä enää tunnu lainkaan ette menet kokoajan sairaampaan suuntaan?
Tiesitkö että kuolema asuu aina vasemman olkapääsi takana?
Minua ei harmita, koska Olavia näkee Ry:llä jatkossa enemmän kuin ennen, koska hänellä on eläkkeellä enemmän aikaa.
Sekin, mut minuu harmittaa Tuomas, on niin hyvännäköinen ja tyylikäs. Harmi kannaltani et on naimisissa, vaikka toki hän minua vanhempikin on.
Nooo, ihmisiä menee ja tulee. Ei yksi hyväkään mies sotaa kaipaa. Eikä paha sota hyvää miestä pilalle pane.
Wanha helluntalainen sananlasku.
Ai kesällä vasta? Ilouutinen! Luulin että jäi jo sairaslomalle uupumuksesta??