Onko tuossa enää järkeä että toiselle voi t ehdä mitä melkein tahansa kunha voittaa. Tietysti molemmat kisaajat ottavat riskinsä, mutta onko järkeä ottaa miehestä mittaa vaarantamalla terveytensä, tai henkensä..
Budoka lajit alunperin keksittiin itsepuolustukseen ja elämäntapaa ylläpitämään mm itsehillinnällä-,mielenhallinnalla jne.. Sama jääkiekossa jossa älytön viha paljastuu kun pelaajat moksivat ja / taklaavat toisia niin että niskat murtuu tai kallo halkeaa.
Aina löytyy kovempi kaikesta, kaikista lajeista. Tietysti on hienoa että on kilpailuja ja siihen jokainen painostaa täysillä, mutta se että ruvetaan oikein kunnolla hakkaamaan toista niin että henki voi lähteä niin onko siinä mitään järkeä.. ?
Itsepuolustus on erikseen, jos pakko on, mutta muuten aika hölmöä ottaa tosissaan kehässä jos järellä miettii. No kukin tyylillään ;) niin se kaite on ajateltava :D
toisen pieksäminen,kuten vapaa-ottelusssa?
15
334
Vastaukset
- jeebusriipus
mitkä ihmeen budoka lajit?!
- elämän filosofi
Harrastuksena se on oma valinta ja silloin on tiedostettava riskit.
- martufartu
Jaha, Mehtästä ollaan, ja mistään ei tiedetä mittään.
- alkukantaista menoa
Siltä nuo vapaaottelijat kyllä näyttävätkin, että ovat metsästä. Tai paremminkin jostain luolasta.
Päästä varpaisiin tatuoituna (vrt .primitiiviset metsästäjä-keräilijä-kulttuurit) hakkaamassa toisiaan veriseksi töhjoksi kehän nurkkaan. Puunuija sopisi noiden käteen hyvin aseeksi, voisivat hakata samalla kuoliaaksi.
- Kaikkea kokenut
Vapaaehtoisesti aivovamman hankkimisesta itselleen voi olla luonnollisesti montaa mieltä, mutta, mutta....
Itsepuolustuksesta ei ole mitään hyötyä todellisuudessa. Itsepuolustuslajit ovat kivoja rahankeräysmetodeja niiden vetäjille, muuten turhia.
Paremmat itsepuolustustaidot saa, kun menee nyrkkeily-,judo- tai painisalille treenaamaan. Eikä maksakaan niin paljon.
Ongelma on siinä, että se ei ole kivaa. Harrastusten täytyy olla kivoja. Itsensä ylittäminen on nykyään täysin out. - r.r.
Sen verran pakko kommentoida , että kyllä lähes kaikki lajit on alunperin kehitetty sota taidoiksi !! eli henki pois viholliselta!!
- kuppunupu
Istukaa vaan kotona sohvalla, juokaa kaljaa ja light colaa. Pelatkaa playstationia, se se on kehittävää ja pitää mielen ja kehon kunnossa. Elkää missään tapauksessa tehkö ikinä mitään.
- aikido
kuppunupu kirjoitti:
Istukaa vaan kotona sohvalla, juokaa kaljaa ja light colaa. Pelatkaa playstationia, se se on kehittävää ja pitää mielen ja kehon kunnossa. Elkää missään tapauksessa tehkö ikinä mitään.
Aikido
- niimpäniinjoopajoo
No eihän siinä järkeä olekkaan, kivaa se on mutta ei järkevää niinkuin elämässä yleensä.
Itse harrastan näitä lajeja vain siksi että pysyn kunnossa ja mieli virkeänä ja jos joutuu joskus itseään puolustaa.
Pari kertaa olen joutunut puolustautumaan itseäni, kummatkaan ei ollut harrastanut fyysisiä lajeja, joten ei niillä mitään jakoa ollut, tietysti asia olisi ollut toinen jos heillä olisi ollut kättä pidempää.
En todellakaan ole mikään mestari lähimainkaan, enkä ikinä tule olemaankaan. Jos olet fyysisesti hyvässä kunnossa oli laji mikä tahansa, niin vahvoilla olet jos tappelee joudut.
Mutta nää vapaaottelijat painii ihan erisarjassa kun meikäläinen, mutta tuskin koskaan heitä vastaan joutuisin puolustautumaan, koska he ovat lepposia tyyppejä, joten tuskin kukaan heistä tulis kimppuun ja vaikka niin kävisi, niin aina paremmin voi puolustautua, kun nää kaljan kittaaja pleikkari pelaajat. - Ja White nauraa
Joo, GSP on varmaan helvetin onnellinen valinnastaan, kun aivot on nuijittu vammaisiksi.
- nännii
Eivät lääkäri mitään aivovammaa sillä ole todenneet.
Eikä GSP kadu yhtään mitään.
Sinua sen sijaan harmittaa, kun olet liian vellihousu vapariin. - Vaparimies
nännii kirjoitti:
Eivät lääkäri mitään aivovammaa sillä ole todenneet.
Eikä GSP kadu yhtään mitään.
Sinua sen sijaan harmittaa, kun olet liian vellihousu vapariin.Käypä katsomassa se ottelun jälkeinen haastattelu. Kyllä GSP oli aivan valmista kauraa. Ja White nimeomaan tukkii GSP:n suun.
Ei siinä ole kyse vellihousuilusta. GSP kertoi ihan suoraan kärsivänsä aivovamman oireista.
Tykkään harrastaa vapaaottelua, mutta ammattikehiin minua ei saisi millään. Sen verran arvostan aivojani. - nännii
Vaparimies kirjoitti:
Käypä katsomassa se ottelun jälkeinen haastattelu. Kyllä GSP oli aivan valmista kauraa. Ja White nimeomaan tukkii GSP:n suun.
Ei siinä ole kyse vellihousuilusta. GSP kertoi ihan suoraan kärsivänsä aivovamman oireista.
Tykkään harrastaa vapaaottelua, mutta ammattikehiin minua ei saisi millään. Sen verran arvostan aivojani.White nyt on sellainen idiootti, joka ei välitä mistään muusta kuin rahasta. Sen sanomisiin en luota.
GSP ei ainakaan itse tunne kärsivänsä havaitsemistasi aivovamman oireista. On omien sanojensa mukaan 100% terve.
http://www.youtube.com/watch?v=--owVCZftPU
Kun on noin menestynyt ja hyvin käyttäytyvä mestari kuin GSP, niin on paljon kateellisia, jotka haluaisivat romuttaa mestarin maineen. Kaikkiin sanoihin tartutaan ja niitä käännellään ja väännellään. En nyt tarkoita juuri sinua, vaan yleisesti, mitä shittiä on saanut lukea. - nännii
nännii kirjoitti:
White nyt on sellainen idiootti, joka ei välitä mistään muusta kuin rahasta. Sen sanomisiin en luota.
GSP ei ainakaan itse tunne kärsivänsä havaitsemistasi aivovamman oireista. On omien sanojensa mukaan 100% terve.
http://www.youtube.com/watch?v=--owVCZftPU
Kun on noin menestynyt ja hyvin käyttäytyvä mestari kuin GSP, niin on paljon kateellisia, jotka haluaisivat romuttaa mestarin maineen. Kaikkiin sanoihin tartutaan ja niitä käännellään ja väännellään. En nyt tarkoita juuri sinua, vaan yleisesti, mitä shittiä on saanut lukea.ks. kohta 3:25
http://www.youtube.com/watch?v=--owVCZftPU#t=206 - nännii
nännii kirjoitti:
ks. kohta 3:25
http://www.youtube.com/watch?v=--owVCZftPU#t=206suomi24 formaatti ei anna tallentaa youtube-linkkiä, joka alkaa suoraan kohdasta
3:25.
Kokeillaanpa sitten lyhennettyä linkkiä, jos se toimii.
Siis kohdasta 3:25
http://tiny.cc/m4p0dx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772537Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki72281Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014- 1042007
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621327- 1241169
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968