Jää nähtäväksi, tuleeko Hesarin uutisille jatkoa huomisaamuna. Toivottavasti jokainen lukutaitoinen uskonsisar ja -veli rohkenisi nyt lukea nämä loppiaisen lehtijutut Hesarista tai Kalevasta.
Lukekaa nyt kuitenkin täältä Blogiteksti, joka kommentoi näitä kirjoituksia ja sitä, miten niihin on ry:n puhujanpöntössä tai kuulijan paikalla asennoiduttu.
http://postilloja.blogspot.fi/2014/01/einyt-hyokata-meita-vastaan.html#comment-form
Rohkeaa ja luottavaista mieltä uuteen vuoteen ja rakkaan liikkeemme liepeille tämän herätysliikemurroksen hämmentämille sieluille!
Lukekaa nyt kuitenkin täältä Blogiteksti, joka kommentoi näitä kirjoituksia ja sitä, miten niihin on ry:n puhujanpöntössä tai kuulijan paikalla asennoiduttu.
http://postilloja.blogspot.fi/2014/01/einyt-hyokata-meita-vastaan.html#comment-form
Rohkeaa ja luottavaista mieltä uuteen vuoteen ja rakkaan liikkeemme liepeille tämän herätysliikemurroksen hämmentämille sieluille!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lestadiolaisuutta ei koskaan ohjata ulkoapäin, vaan sisäinen siilipuolustus on välitön reaktio, noille pikku "pommeille", joita taas ilmestyi Hesarin kautta. Noita pommeja kun ulkopuolisena seuraa, niin eihän ne sisällä mitään ihmeellistä... Samat asiat ja aiheet niissä pyörivät. Ideahan on, että yritetään saada INHIMILLINEN ihminen, kuten esim. Olavi Voittonen hankalaan, kiusalliseen asemaan. Minä en näe siinä mitään järkeä, siksi se on nimettävä järjettömyydeksi tai narsismiksi, heh! Ei ehkä niinkään jutun kirjoittajan narsismia, vaan lähteiden, jotka ovat näitä samoja johanneksia.
Lestadiolaiset eivät perinteisestikään piittaa noista hyökkäyksistä, valtaosa ei niitä edes seuraa ja jotka seuraavat, niin heidän kautta yhteisö luonnollisesti vaan tiivistyy. Siten ihmettelenkin tollojen taktiikkaa, repiä, pitää samoja rikosaiheita esillä ja syyllistää liikkeen johtoa. Heidän itsensä, jos joidenkin, pitäisi tietää miten väki reagoi. Onhan se heidän kasvuympäristö. Mutta ei vaan mene perille. He pitävät uskovaisia jotenkin tyhminä, jotka eivät itse osaisi aistia uskoa ja onneaan...
Niin isoa pommia ei tällä telluksella ole, joka liikkeen rikkousi. Jos esimerkinomaisesti ajateltais, että huomisessa Hesarissa olisi fakta uutinen, että Olavi on homo, niin ei se hetkauttaisi ketään muuta kuin näitä tolloja.
Tyypillinen vastaus vl-piireissä olisi, että nytkö te sen vasta tiesitte. Siksihän me naiset olemme aina pitäneet Olavista. Homot ovat perinteisesti kilttejä ja suloisia.
Niin... eikö Olavi sitten ole homo?
Minulla ei ole tuohon vastausta, en tiedä, en välitä jos on, enkä ole kiinnostunut tietämään jatkossakaan.
Itse olen hetero! (toistaiseksi).
Avasin linkin, mutta rivin jälkeen tuli tunne: EVVK!
PS. Etsi säkin elämä, tossa ei pa.ska paljoa paikalta ole vielä liikahtanu.
Voitko referoida minulle sen shokkiuutisen? En ole vl, mutta aktiivinen ja vl-kulttuuria arvostava.
En pidä itseäni sokeana, lisäksi keskustelin aiheista vl-ystävieni kanssa fasessa, siellä uutiset lähinnä huvitti, osa pahoitti mielensä..
Kerro se shokki, joka loppiaisena oli? samalla pääsen lähemmäksi sielunmaailmaasi.
Olen lesta-harrastelija. Joku sanoi minua taannoin vl-lakeijaksi, mutta ei enää sen jälkeen kun kerroin uskostani joka ei perustu satukirjaan - Raamattuun ;)
PS. Kirjoitin aiemmin tuon näemmä tähänkin ketjuun kopioidun "pommi tulossa" huumoripläjäyksen.
Miksi et kirjoita omalla nimellä? Vilkaisun jälkeen en löytänyt nimeäsi?
Mitä pelkäät? Eikö painava sana rohkaise ;)
Jos se oli siellä, niin anteeksi en sitä tällä kännykän tuhrunäytöllä löytänyt.
Ei tässä mitään uutta ollut. Lastenpuolustajat ovat tienneet nämä asiat jo aikapäiviä sitten, mutta ei "lihavia lampaita" uskota, koska he ovat nousseet "jumalanvaltakuntaa" vastaan. Hesari selvitti asiat puolueettomasti ja kertoi molemmat näkökulmat -todisteet tosin kallistuivat totuuden puolelle. Tämä herroja nyt harmittaa...
Vai lieneekö niin, että O.V. ja T.H. ovatkin niitä lihavia lampaita. Ovat jääneet laitumella jyystämään ja märehtimään vihreintä näkemäänsä ruohotupasta ja lihottaneet sillä ittensä. Eivät ole huomanneet, kun paimen onkin jo lähtenyt kuljettamaan joukkoa kohti vesilähdettä ja tuoreempia laitumia.
Sielläpähän jököttävät nyt toimintakyvyttöminä eikä jalat enää kanna. Mitä pitäis tapahtua, että käsittäisivät armon omalle kohalle?