Vanhoillislestadiolaisuuteen,aika näyttää,kysymyksiä varmaan satelee hoitokokouksista alkaen jos nousee pääministeriksi.Usko on kyllä hyvä asia jos se on sellaisen liikeen joka on terveellä pohjalla, nyt kuitenkin tämä liike on murenemassa väärinkäytösten sumaan.
Kaatuuko Sipilä tähän?
Pahalta näyttää
1463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei kaadu tänään kun jää sulanut pois.
Kengät toppaa nyt hyvin.
Oliko sulla nyt muita murheita.
Vastataan kun keritään.
Tyydyttikö vastaus ?
Kyllä on vaara suuri että kaatuu,lestat ei ole nyt huudossa.
MITÄ! Oletteko nähneet todellisia tuomioita? Sipilä jatkaa uskonveljien kanssa häntä pystyssä!
Kyllä mutta lähiaikoina asia nousee enemmän esille,Sipilän kannattaisi erota lestoista ajoissa,kristittynä uskovaisena ilman tätä taakkaa on parempi.
Keskustan kannatus tippuu ennen euro vaaleja reilusti alle 20%:hin, keskusta on erittäin huono vaihtoehto nykyiselle takinkääntö/euron pönkkäys hallitukselle, keskusta kannattaa tukipaketteja sekä liittovaltiota ja Suomea osaaksi sitä, keskustan eurokomissaaari Olli Rehn tekee kaikkensa että tuo liittovaltio syntyy, hän on vannonut valan Euroopan unionille, hän sortaa Suomea ja varsinkin köyhimpiä suomalaisia vaatien suomalaisilta lisää rahaa ja leikkauksia, Olli Rehniä kutsutaan aika yleisesti Bobrikoviksi ja kyllä nimi sopii Suomen sortajalle(Nikolai Bobrikov oli Suomen kenraalikuvernööri ensimmäisen sortokauden aikana, hän olisi yhdentänyt autonomisen Suomen täydellisesti Venäjään ellei Eugen S.olisi ampunut häntä hengiltä 15.06.1904)Sipilän Juha on Rehnin fanittaja ja vaikka hän esiintyy kiltinnäköisenä niin hän on yhtä suuri Suomen köyhien ja keskiluokankin vihollinen kuin Kokoomuksen, demarien, RKP:n ja Vasemmistoliiton johtohenkilöt. Ihmisten kannattaisi vihdoin uskoa rettä euro on erittäin pahassa kriisissä, sitä pidetään keinotekoisesti hengissä rahoittamalla jatkuvasti miljardeilla eri kriisimaita, näistä ei enää puhuta kun eurovaalit ovat lähellä, euro intoilijat puhuvat että onhan maailmanpankkikin mukana rahoittamassa, onko kauan, etelä-Amerikassa mm.on paljon köyhyyttä ja siellä ollaan jo lähes kapinassa että miksi IMF rahoittaa kovasti Eurooppaa vaikka hekin tarvitsivat rahaa eli voi hyvinkin pian olla tilanne se että IMF ei enää annakaan rahaa Euroopan kriisimaille jolloin Suomestakin ottavat Bobrikovit nykyistä enemmän rahaa Kreikankin pankkiireille ja leikkaukset lisääntyvät, köyhillä ja sairailla on sitten äärettömän kurjat oltavat, myös työttömillä, itsemurhat lisääntyvät, Kreikan itsemurhaluvut ovat kauheita, kun Kreikan pankkeja rahoitetaan/pääomitetaan, köyhältä kansalta leikataan aina lisää ja tuo maa on ruutipesä, ettei Suomen kohtalo olisi sama kuin Kreikan, meidän ainoa mahdollisuus selvitä on äänestää euro kriittistä eduskuntapuoluetta joita on vain yksi ha se on Perussuomalaiset, suurimmalle osalle suomalaisista paras puolue muutenkin, on köyhän, pieni ja keskituloisenkin asialla sekä kannustaa erikoisesti pienyrittämiseen, kaikkien muiden eduskuntapuolueiden aika menee eurostoliittoa rakentaen ja köyhiltä leikaten. Kannattaa muistaa että demarit, Vasemmistoliitto sekä Perussuomalaiset eduskuntavaalikampanjoivat kaikki yhtä eurokriittisesti, kokoomuskaan ei luvannut rahoittaa pankkeja vaan valtioita, ainostaan Soini piti lupauksensa, hän päin vastuullinen rehellinen suomalainen, toivotaan että Perussuomalaiset saavat vähintään kaksi lisäpaikkaa euro parlamenttiin, äänestämällä oikein niitä paikkoja tulee.
Kyllä ehkä näinkin mutta Sipilän ja lestojen rinnakkaiselosta nyt keskusteltiin ja siitä että yhdistelmä vahingoittaa Sipilän tietä tähtiin.
Ei vahingoita, päinvastoin keskustan kannatus on lisääntynyt ja lisääntyy juuri siksi koska Sipilä on Letadiolainen vaikkakaan ei srk suuntaa edustava kuten hänen vanhempansa mutta se kaatuu jos kaatuu liikaan eurostoliitto intoiluun, uskovaistenkin joissa on paljon isänmaallisia pitäisi käsittää että on on valmis luovuttamaan Suomen itsenäisyyden Brysselille ja se on vakava asia, hallituspuolueet ja Rehnin Olli ovat jo pitkään tehneet leikkauksin ja pönkkäyksin työtä tuon liittovaltion aikaansaamiseksi, turhaanko isämme taistellen puolustivat sodissa isänmaatamme kun nykypäättäjät ovat nauhoittamassa itsenäisyyden pois, voi hyvinkin käydä että Suomessa on vielä sisällissota lähivuosina sillä noin puolet meistä vastustaa integraation pientäkään lisäämistä, monet meistä haluaisi Kreikan yms..maat heti pois eurosta. Ainoastaan kytky Soinin puolueelle voi pelastaa maamme katastrofilta.
Suurin osa lestadiolaisista on sydämen uskovaisia, ainakin itseni tuntemille lestadiolaisille on elävä omakohtainen usko Jumalaan tärkein asia jonka edelle ei mene mikään, kyllä pitäisi nyt jokaisen ymmärryksessä olevan suomalaisen tietää että tässäkin uskonsuunnassa on ollut pedofiilejä mutta olisi fiksua jättää syyttömät rauhaan eikä syyttää noita kaikkia uskovaisia pedofiileiksi, monet ihmiset saavat rauhan sielulleen vain tuosta uskosta ja heillä on oikeus saada tuntea se rauha ja toivo pääsystä Taivaaseen kun silmä täällä ajassa umpeutuu, meistä tuon suuntauksen ulkopuolisista moni saa rauhan sieluunsa vaikkapa uskomalla vilpittömästi omassa tykönänsä Jumalaan.
Ilmajoella on näin terveellä pohjalla politiikka.
Se on hyvä kun osaa laskea ainakin 170:een !
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/yli-suomulle-tuomio-kunnianloukkauksesta-1.1531800
EI Jorma!
Sipilä näyttää hyväksyvän lestadiolaisten pedofilian, koska ei ole sitä selväsanaisrsti tuominnut.
Jouni Backman näyttää hyväksyvän lestadiolaisten pedofilian, koska ei ole sitä selväsanaisrsti tuominnut.
Backman ei ole lestadiolainen, mutta Juha Sipilä on. Sipilä näyttää hyväksyvän lestadiolaisten pedofilian.
Se on korkeemmas käres. Veritulpat uusii, mutta ansioiden mukaan se terveys koittaa. Sitten ei tarvi, kun vaalit voittaa...
Minunkin siskot ovat lestadiolaisia eivätkä he hyväksy pedofiliaa.