Kanadan B-joukkue

alex_puck

Siinä vähän mietittävää suomipoijjaalle:

Taylor Hall – Claude Giroux – Martin St. Louis
Logan Couture – Joe Thornton – Tyler Seguin
Jeff Skinner – Eric Staal – James Neal
Milan Lucic – Mike Richards – Evander Kane

Dion Phaneuf – Brent Seabrook
Mark Giordano – Kris Letang
Brian Campbell – Dan Girardi
Marc Staal – Dan Boyle

Marc-Andre Fleury – Jonathan Bernier – Josh Harding

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faktat kehiin

      Mitäs mietittävää tuossa on? Joukko ulosjääneitä pelaajia. Kanadassa on kymmenkertaiten määrä pelaajia ja halleja Suomeen nähden. Laitappa näytille Kanadan J-joukkue, niin vertaillaan.

      • alex_puck

        Pointtini oli että taso on kova. Mukaan ei pääse 43 tai 18 vuotiaita ääripäitä, niinkuin jollain muilla mailla ehkä pääsee. Mutta jääkiekko on joukkue laji eli siis paras joukkue voittaa eikä parhaat yksilöt.


      • fAktat kehiin
        alex_puck kirjoitti:

        Pointtini oli että taso on kova. Mukaan ei pääse 43 tai 18 vuotiaita ääripäitä, niinkuin jollain muilla mailla ehkä pääsee. Mutta jääkiekko on joukkue laji eli siis paras joukkue voittaa eikä parhaat yksilöt.

        Jos sinulla on kymmenen kertaa enemmän mistä valita, niin tottakai taso on kova. Tuskin sielläkään iän perusteella valintoja silti tahdään. Suomellakin on todella kova taso pesäpallossa verrattuna Kanadaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe