Hallituksen moraali

Ihmettelen ettei hallitus kriminalisoi uskontoja...

Kyllähän jokainen jo tietää sen, että uskonnot saastuttaa aivotoiminnot.
969
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On niitä ihmetellyt moni muukin.

Äänestä

Ai onko mirka päässyt sairaalasta lomalle???

Äänestä

No, minä uskon. Ja kun luen esimerkiksi ihanat enkelit sivustolta henkisiä lakeja, koen ne viisaina kirjoituksina. Minun uskoni on vain ehkä omaa luokkaa sillä tavoin että uskon johonkin "henkiseen" joka kasvaa ja tavoittaa meitä ja mieltämme.
Meistä ihmisistä riippuu tuon voiman "luonne", en osaa selittää paremmin.

Äänestä

Mitenkähän Mirkan moraalin laita on????????
Taitaa olla alamaissa. Oletko lomalla sairaalasta????????

Äänestä

USKO ANTAA RAUHAN SYDÄMMEEN.
maailma käskee vain juoksemaan eikä saa kyllikseen.

Äänestä

Kuulin huhun, että Vapaavuori olisi nuorena miehenä piessyt tyttöystavansä ? Onko tässä mitään perää, että olisi naisten hakkaaja kuten Häkämies ?

Äänestä
  • Niin, ei siitä olisikaan tappeleen miesten kanssa.

    Äänestä

Avaajan yleissivistys on kovin vähäinen, tuskin tuon tasoisia avauksia muuten kukaan tekisi.

"Suomessa vuoden 1734 lain rikoskaari määräsi jumalanpilkasta kuolemantuomion.[30] Vuoden 1889 rikoslaissa oli jumalanpilkkaa koskeva pykälä. Vuodesta 1890 eteenpäin enimmäisrangaistus jumalanpilkasta oli neljä vuotta vankeutta ja vuodesta 1970 eteenpäin kaksi vuotta.[31]

Vuonna 1999 tuli voimaan Suomen rikoslain 17 luvun 10 § uskonrauhan rikkomisesta. Lain mukaan uskonrauhan rikkomisesta voidaan tuomita sakkoihin tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi. Uskonrauhan rikkomiseen syyllistyy mikäli[32] ”julkisesti pilkkaa Jumalaa tai loukkaamistarkoituksessa julkisesti herjaa tai häpäisee sitä, mitä uskonnonvapauslaissa tarkoitettu kirkko tai uskonnollinen yhdyskunta muutoin pitää pyhänä, tai meluamalla, uhkaavalla käyttäytymisellään tai muuten häiritsee jumalanpalvelusta, kirkollista toimitusta, muuta sellaista uskonnonharjoitusta taikka hautaustilaisuutta.” Uskonnonvapauslain 2 §:n mukaisesti uskonnollisella yhdyskunnalla tarkoitetaan evankelis-luterilaista tai ortodoksista kirkkoa tai rekisteröityä uskonnollista yhdyskuntaa"

-Wikipedia-

Äänestä

Tuota puhetta juuri paholainen haluaa kuulla.
Voi ihmisen perisynti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirka.. ., kirjoitti:

Ihmettelen ettei hallitus kriminalisoi uskontoja...

Kyllähän jokainen jo tietää sen, että uskonnot saastuttaa aivotoiminnot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu