onko SDP vielä sosialistinen puolue ?

vai onko siirtynyt ei-sosalistien ryhmään ?

muuttuiko pankkien, vakuutuslaitosten, tuotantolaitosten, apteekkien, terveydenhoidon , julkisen liikenteen jne. sosialiointi vain kauniiksi saduksi ?

hiljenikö pälkäneläiset korkeapalkkaisissa viroissa ?
765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ainakin seuraavissa vaaleissa $DP kuuluu EU:n sosialistien ryhmään.
Tölössä puolue kuuluu Unga Sosialister -ryhmään.

Suomessa suomeksi puolueen sosialismi on ”kaapissa”.

Äänestä

Onko tarkoitus joskus ottaa sosialismi taas ulos kaapista?

Äänestä

Keskusta-vasemmistolainen puolue, kyllä sen niinkin voisi määrittää, sosialistinen puolue ja hyvä niin. Tarkkaavaisimmat hoksaavat, että Suomessa on pohjoismainen sosialistinen yhteiskuntajärjestelmä, johon olennaisena osana kuuluu verotus.

Ilmainen peruskoulu, jonka alkuaikoina esimerkiksi silloisissa kokoomuspiireissäkin rankasti arvisteltiin, olis kuulemma pitänyt olla selektiivinen pappa betalar järjestelmä, että harvat ja valitut kouluun. Nykyään on lähes ilmainen lasten päivähoitojärjestelmä, jossa sosialistisesti verovaroilla turvataan lastenhoito kun äitit ja iskät käy töissä. Ennenhan hommattiin omalla rahalla kotiapulainen, nyt ei hommata. Ei-sosialistitkin kiikuttaa sosialisoiduilla verorahoilla lapset kunnalliseen tai yksityiseen hoitoon. Sellaista se on sosiaalinen ja sosialistinen yhteiskunta täällä pohjan tähden alla.

Äänestä

SDP on yhdessä mielessä sosialistinen puolue. Se sosialisoi suomenkielisen väestön varallisuuden täysin siekailematta ruotsinkielisille. Sen vuoksi suomenkielinen väestö kärsii. Mutta syy on suomenkielisten. Jos kaikki suomenkieliset äänestäisivivät Suomen älykkäintä ja parasta poliitikkoa eli Jussi Halla-ahoa, niin tilanne muuttusi nopeasti paljon paremmaksi ja Suomi löytäisi vihdoin oikean identiteettinsä eikä maata rikottaisi ja köyhdytettäisi pakkoruotsiin oleellisesti kuuluvalla suomenkielisen väestön sortamista varten luodulla järjestelmällä. Pakkoruotsi on fasistinen sortojärjestelmä, josta on pakko päästä eroon. Muutoin koko maa on vaarassa sortua.

Äänestä

Harmi vaan kun tuli sosialisoitua tavallisten duunarien rahat.
Rikkaille tuli annettua köyhänapuna keveämpi verotus kuin niille jotka yrittävät elää pelkillä palkkatuloilla.
Sitä voi miettiä terveyskeskuksen jonottaessa.

Äänestä

Terveyskeskukset on jo raunioitettu. Niistä ei saa enää lääketieteellisesti tasokasta hoitoa. Pelkkää hutilointia koko homma. Hammashoitokin jo täysin ala-arvoista. Suomalaisten hampaat mädännytetään leukoihin ja se lisää kymmenien muiden sairauksien määrää. Ykistyispuolella hoito maksaa pääsääntöisesti tuhansia euroja. Niihin on varaa kaikkein rikkaimmilla. Tavallisilta ihmisiltä on jo viety terveyspalvelut pois. Se on Jutan ja Jyrkin tyyli. Muta vaaleissa tavataan. Muutos tulee nt kovalla vyöryllä. Samalla pakkoruotsi äänestetään roskiin kaikkine ulottuvuuksineen..

Äänestä
  • Sinulla on hyvä vaaliagenda eli ohjelma. Toivottavasti Suomen kansa lukee viestisi ja toteuttaa ohjelmasi.
    Itse rohkenen olla sitä mieltä, että demareille tulee aivan uskomatttoman heikko tulos ek-vaaleissa, voisi sanoa lähes tuho. Siinäpä sitten pällistevät oppositiossa vaalitappionsa kanssa seuraavat neljä vuotta,joko Jutan johsolla tai ilman Juttaa. samantekevää minulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


totinen toveri kirjoitti:

vai onko siirtynyt ei-sosalistien ryhmään ?

muuttuiko pankkien, vakuutuslaitosten, tuotantolaitosten, apteekkien, terveydenhoidon , julkisen liikenteen jne. sosialiointi vain kauniiksi saduksi ?

hiljenikö pälkäneläiset korkeapalkkaisissa viroissa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu