Hei hyvät palstalla seikkailijat. Olen nyt lueskellut eri keskusteluja muutaman kk:n ajan. Ei yhtään viestiketjua, missä ei valitettaisi olosuhteista, asioista tai yleensäkään mistään asiasta. Erityisesti toisten haukkuminen ja väheksyminen on vallalla ihan joka keskustelussa. Mitä kurjemmasti kanssaihmisestä saa sanottua, sen voimallisemmaksi kirjoittaja itsensä ilmeisesti tuntee. Onko ihmiset, erityisesti Alajärveläiset todella tällaista väkeä (mukaanlukien ihan kaikki uudet ja vanhat Alajärveläiset)? Haluaako väki olla näin negatiivisesti ajattelevia? Eikö todella tässä kunnassa ole mitään hyvää? En usko, tai ainakaan haluaisi näin uskoa. Onko muita, jotka haluaisivat elellä ihan sovussa toistensa kanssa ja yrittää rakentaa kaikille ystävällistä ja palvelualtista kaupunkia? Kannaottoja, mielipiteitä asiasta haluaisin. Katsotaan, miten pian tämäki aloitus kääntyy samalle tolalle kuin aiemmatkin ;)
Voiko asioihin suhtautua toisin?
Mrs Blue-eye
4129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kannattaisko katsoa myös muiden maakuntien ja kuntien sivuja? ihan samaa uikutusta se on kaikkialla!
Jep, katsottu on...ajattelin nyt vain tässä kohdassa katsoa ihan näitä "omia" alueita, siihen ainakin omalta osaltaan voi vaikuttaa :)
Niin--vieraspaikkakuntalaiset sen aiheuttavat.
Keski ikäiset vaihdevuosiaan potevat, naiset ne on pahimpia valittajia. Muualta tänne 20-vuotta sitten muuttaneena ihmettelin sitä, että miksi minuun suhtauduttiin työpaikalla tympeästi ja lähes vihamielisesti. Aika toi vastauksen. KATEUS. Onneksi olen itse positiivinen ja huumorintajuinen ihminen, enkä missään tapauksessa jatka saamaani kohtelua eteenpäin, Hymyllä ja kohteliaalla käytöksellä saa yleensä takaisin positiivista kohtelua.