1.Mora, ruotsalainen halpa työkalu, joka ns. ajaa asiansa kiitettävästi ronskimmassakin työssä ja useinhan juuri ne ronskimmat miehet sitä käyttääkin. Tulenteossa Mora toimii, jos vain osaa puukkoa käsitellä.
2. Vettä ei tarvitse ainakaan lapissa mukanaan maastossa kulettaa, on puroa ja kaltiota jne. talvella metrinen hanki. Joskus kuitenkin marjassa, puolassa ollessa tai pöllimettällä alkaa janottamaan, tällöin tarvitaan jokin nesteen kuljetus, varastointi astia/pullo. Tähän tarpeeseen on paras mehukatti muovipullo, siinä on iso kädensija, kuin suurelle lentojätkälle suuniteltu ja saa vaikka vyöhön kiini, todella hyvä, halpa veden tai muun mehun kuljetus kampe. Vielä tämä verkonmerkkinäkin tunnettu on. Talvella tietenkin neste jäätyy katin sisälle, mutta havaintojeni mukaan pullo kestää. Mehukattipullon 1,5 L saa erinomaisesti vaikka repun ulkopuolelle kiini hihnalla, paremmin vielä isolla hakasella ja on tästä helposti otettavissa. Oranssi pullo toimii merkkinä marjametsällä, kun sen puuhun ripustaa. Äyskärin voi valmistaa myös mehukattipullosta.
Varusteita ei loppujen lopuksi niin kauheasti kairalla tarvitse, näitä elontoimintoihin tarpeellisia, kaikki muut vehkeet tekemiseen liittyen ovat asia erikseen. Enää ei saa halpoja kiinalaisia pieniä kirveitä, ne olivat käyttökelpoisia ja hamaralla oli hyvä lyödä vaikka naula netsäkämpän hirteen varusteelle, samaa jos koittaa Fiskarssilla saattaa lipsahtaa sormille pimeässä, pakkasessa, niin sanotuissa olosuhteissa eli oloissa, jotka tuiki tavallisia metsäkairalla ovat. Puuvarsi ja sen kiinitys oli kiinalaisen heikko kohta, muuten tykkää peukku, jota ei silloin ennen ollut olemassa.
Halvat ja hyvät varusteet
3
359
Vastaukset
- Ja vielä hieman
muuta mainintaa metsä/luontovarusteista.
Liikkuvalle, grammojen viilaajalle tai varoiksi, ruotsalainen taittokuksa, tämä menee taskussa tai missä hyvänsä ja on kätevä, kevyt, suhteellisen halpa, näin eurohinnoin ajateltuna 2,50-4,00 euroa. Heikko ja vähäverinenkin jaksaa taittokuksaa kantaa, taitaa tämä olla monella metsäsissillä taskussa, ainakin arktisessa koulutuskeskuksessa.
Kiinalaiset vaaleat, mustanäppyläiset, halvat hanskat olivat ennen parhaat nuotiohanskat, en tiedä saako samaa mallia enää. - jannakkies
Itse kyllä otan fiskarsin kirveen kun sen natalla on aika hyvä lyödä. Jos joku muuta väittää niin ei osaa kyllä käyttää kys välinettä..
Fiskars pelittää...- Nata????
Ensikerran luin tuollaisen kirveenosan nimen, nata on aivan tuntematon itselleni, aukko sivistyksessä. Tässä pariviikkoa sitten hakkasin fiskarssin kirveellä tikkuja maahan kotaa pystyttäessä, kun laittoi lappeelleen kirveen onnistui jotenkin, muuten hamara puolella lipsui, koska ei sovellu sellaiseen, pieni kirves toimi terän osalta erinomaisesti. Terävä tikku lipsahtaa pois hamarasta, syynä hamaran kapeus ja muoto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka782464- 671435
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww811301EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79895
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19890- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta98736Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe29731- 30686