Hyvä uudistunut verotus

http://yle.fi/uutiset/suomalaisfirmoille_tulossa_suuria_matkyja_ulkomaille_maksetuista_veroista/7023013

Sijoittajien omistamien veropetosten jäljille on onneksi päästy. Nyt ollaan oikealla tiellä.
Tässä muutamia verohuijareita.
Mehiläinen
Atendo
Suomen terveystalo
A ja K katsastus
Uusin tulokas fortumin sähköverkon omistajat aussi ja kanukki sijoittajat.

Näillä konsteillla pitäisi verotus laskea suomessa :)
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vai pitäisi muka tuolla verotus laskea? Epäilen aika tavalla, koska sama valtiollinen virkamieslauma edelleen olisi tuhlaamassa verotuksella ihmisiltä ryöstettyjä rahoja

Verotusta usein ei tule ajatelleeksi ryöstönä, mutta verottajan ja maantierosvon tärkein ero on siinä, että maantierosvo ryöstettyään ihmisen rahat jättää tämän yleensä rauhaan.

Tämän tapainen jälkikäteinen kukkarolle käyminen on tosi typerää politiikkaa siinä kun nämä yritykset nyt todennäköisemmiin jos mahdollista ryhtynevät tekemään selvempää pesäeroa Suomeen. Entäs jos esim Nokian renkaat menisikin vaikka Viroon? Siinä menisi verotulot lopullisesti.
:
Valtionvarainministeriössä pitäisi pohtia sitä, MIKSI yhtiöt maksavat veroja mieluiten muualle. Vastaus on aika selvä: Ne eivät halua suorittaa kohtuuttomia veroja hyödyttömien virkamiesten elättämiseksi. Siten Suomessa pitäisi leikata erilaisia hyödyttömiä julkismenoja kuten toimimattomia yritystukia, tasa-arvoelinten tukia (Näissä elimissä yleensä yksi kiintiömies jos sitäkään) jne. Siten tarve verottaa vähenisi.

Verotusta pitäisi laskea toisin sanoen siksi, että valtio ei pystyisi enää sotkeutumaan kuten se nyt tekee ihmisten asioihin yhä enemmän ja enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaikille maksetavaa kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/suomalaisfirmoille_tulossa_suuria_matkyja_ulkomaille_maksetuista_veroista/7023013

Sijoittajien omistamien veropetosten jäljille on onneksi päästy. Nyt ollaan oikealla tiellä.
Tässä muutamia verohuijareita.
Mehiläinen
Atendo
Suomen terveystalo
A ja K katsastus
Uusin tulokas fortumin sähköverkon omistajat aussi ja kanukki sijoittajat.

Näillä konsteillla pitäisi verotus laskea suomessa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu