http://www.talouselama.fi/kirjat/onko maahanmuutto hyva vai paha asia/a2225096
Maahanmuutto, hyvä vai huono asia?
Minusta tosi huono
6167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuka siten sinua hoitaa, kun olet yli 80 ja sairana vuodeosastolla? Se patalaiska....., vai ahkera tyttö muualta.
Miksei kannusteta tulijoiksi niitä ahkeria ulkomaisia tyttöjä, vaan tuotetaan patalaiskoja neegereitä, jotka eivät ikinä työtä tee.
Vain työperäinen maahanmuutto on hyvä asia. Saamme työntekijöitä ja veronmaksajia.
Humanitäärinen maahanmuutto on vahingollista maallemme. Syyriasta tulevat ovat iso kuluerä veronmaksajille joihin nuo >36 miljoonaa ei tule riittämään kuin kitkun loppuvuoteen saakka. Vuodeksi 2015 on heille taas budjetoitava lisää euroja. Sama jatkuen tulevaisuuteen 2016...17....33 Milloin saamme heistä oikeita veronmaksajia?
Kunnissa he ovat etuoikeutetussa asemassa asuntojaosta alkaen. Sossutoimessa he ovat kiireellisyys no1.
Kukahan on patalaiska? Saikkuhoitureita ja lääkäreitä olemme saaneet maista joissa kulttuuri-, sivistys- ja työmoraalikäsitykset ovat lähellä omaamme. Naisen asemakin on näissä maissa kohdallaan. Uskontonsa ei kiellä heiltä viettämästä normaalityöpäivää eikä länsimaisia tapoja. He osaavat sopeutua ja oppivat nopeasti kielen.
Aasiasta tulleet ovat hyvin sopeutuvia työmyyriä.
Tämän kaltaiset, tervetuloa!
Siihen saastaan ei ole varaa.
http://jam.pp.fi/blogi/292.htm
e
kuka TAAS unohti Lieksan koneinsinöörit ??
HS ei olekaan vielä mennyt Lieksaan tekemään mamumyönteistä juttua?
Mitä Lieksaan mahtaa kuulua? Joko maahanmuuttajaperheissä työperäinen hiki haisee, työvaatteita pestään ja nautitaan palkkatulosta?
Taidanpa poiketa siellä katsomassa ja haastelemassa immeisiä ja haistelemassa mielipideilmastoa.