Ulkomainen offshore -tili ja firma tarjolla??

Sain pienyritykseeni viestin että Kyproslainen yritys kauppaa pankkitilejä ja firmoja ympäri maailman.Suomessa:
Mitä tähän pitäisi suhtautua? Onko vaaroja ja millaisia`?
1526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vaara on suomalainen verottaja jonka tulkinnan mukaan verot maksetaan vain suomeen ulkomaisistakin firmoissa:
*****
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/verottajan poydalla yli kymmenen siirtohintariitaa/201401598633
##
Pääasiallinen neuvo on että jos firman haluat ulkomaille, sitä rahaa ei suomalaisille pankkitileille tule siirtää takaisin oli yritys/yksityis aspekti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kypros konkka kirjoitti:

Sain pienyritykseeni viestin että Kyproslainen yritys kauppaa pankkitilejä ja firmoja ympäri maailman.Suomessa:
Mitä tähän pitäisi suhtautua? Onko vaaroja ja millaisia`?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu