Kataisen hallituksen politiikka on nimenomaan ollut äärimmäisen oikeistolaista. Se näkyy asuntojen hintojen ja vuokrien kalleudessa, peruselintarvikkeiden hintojen ylinopeassa nousussa ja työttömyyden pahenemisessa. Samoin se näkyy palvelujen huonontumisessa ja pääomien valumisessa ulkomaille ja veroparatiiseihin. Siitä olen samaa mieltä, että hallitus tulisi vaihtaa, nimenomaan sellaiseen, joka ottaa huomioon tavallisen ihmisen arkisen hyvinvoinnin.
Nyt on Keskustalle tilausta,
Näkyy kannatuksessa.
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kannatusluvut: kokoomus 21,1 prosenttia, keskusta 20,8, SDP 17,5, perussuomalaiset 15,9, vihreät 8,9, vasemmistoliitto 7,2, RKP 4,1 ja KD 3,3 prosenttia.
Ongelma on ainutlaatuinen, eikä siihen löydetä sataprosenttista ratkaisua. Ratkaisu ei ole yksiselitteisen oikea tai väärä, eikä ongelmaa voi kerralla pyyhkäistä pöydältä. Jos ongelmaan ei tartuta, se ottaa vallan normaalilta kehitykseltä.
mahdollinen
35 prosenttia
yksinkertainen enemmistö