Tasaisin vliaijoin hilanneet hintoja ylös ja taas 1/2014 kaikkiin tuotteisiin listty vähintään 0,20 €. Kun neljän hengen perheelle ostaa ruokaa lähes päivittäin niin kuukaudessa sellaiset 50 € lisämenoja ruoasta, jos S-Market Halisista ostaisin.
Säälittää toimeentulotuella ym. minimietuuksilla olevien puolesta joilla on käteen jäävää rahaa noin 450 €/kk ja taas kallistuu ruuan osuus noista pienistä tuloista.
Samalla bussilippujen kertalippuhintaa nostettiin 3 €:oon jotta eivät karkaa muualle ostoksille.
S-Market Halinen nosti hintoja taas
16
1639
Vastaukset
- Ukko Halinen
No siinähän on melkein vieressä Prisma ja Lidl.Pikkuisen pitempi kävelylenkki
tuottaa pienennystä laskuun. - Antitokisti
Mennessäsi Prismaan menet ojasta allikkoon. Samaa osuuskauppaa kuin S-Market Halinen.
Tämähän on osuuskaupan politiikkaa: tapetaan kilpailijat ympäriltä ja sen jälkeen nostetaan hinnat pilviin. - DF123
Lidliä on aika vaikea tappaa kilpailulla. Hinnat ovat halvempiakin kuin S- ja K-kaupoissa tarjouksilla.
- lisäkilometreja
Sääli. Gregorius olisi ihan näpsä ja nopea kauppa asioida muutoin, mutta hinnat pakottaa muualle.
- ikävää mutta totta
SuperSpar Halisen aikana kauppa oli todella hyvä, mutta nyt hinnat nousee koko ajan S Markettina.
- Tokkiisa
Kyllä siinä osuuskauppauskovaisten usko alkaa olla koetuksella, kun viime vuosina suoritettujen järjettömien kiinteistöinvestointien kustannuksia aletaan periä asiakkailta jatkuvilla hinnankorotuksilla.
- lsslsllddldldldd
Johan kilpailuviranomaisetkin ovat puuttumassa S-kortti ja plussakortti pelleilyyn. Korttipelillä asiakas sitoutetaan käyttämään vain yhden ketjun liikkeitä jolloin kilpailu kärsii. Ja se näkyy Suomessa erittäin korkeana ruoan hintatasona. Suosikaa liideliä, karttakaa kahta isoa ketjua.
- Juridia
lsslsllddldldldd kirjoitti:
Johan kilpailuviranomaisetkin ovat puuttumassa S-kortti ja plussakortti pelleilyyn. Korttipelillä asiakas sitoutetaan käyttämään vain yhden ketjun liikkeitä jolloin kilpailu kärsii. Ja se näkyy Suomessa erittäin korkeana ruoan hintatasona. Suosikaa liideliä, karttakaa kahta isoa ketjua.
S-ryhmän edustaja toistaa jatkuvasti julkisuudessa mantraa: "S-ryhmä noudattaa lakia ja asetuksia". Tuohon voisi lisätä S-ryhmän noudattavan lakia soveltuvilta osin.
Hyvä esimerkki takavuosilta on aukioloaikalain kiertäminen rakentamalla täysin varusteltuja elintarvikemarketteja ABC-huoltamoiden yhteyteen.
S-ryhmä ei noudata edes osuuskuntalakia. Se nimittää jäseniä asiakasomistajiksi, vaikka laki ei tunne koko käsitettä.
- Taas_unohtui
Eipä löydy S-Market Halisesta taas tarjoustuotteita to-la 28.-30.1.2016
Partanen Porsaan lehtipihvit 400g 3,99€/rasia (hinta voimassa to-su)
http://view.sok-julkaisut.fi/mobile/view.php?pid=c89a2f750966d359001716393b44807a
Näitä sisäänvetotuotteita ei ole vielä tällä viikolla näkynyt S-Market Halisissa, viimeksi broilerin rintapalatarjoustuotteet tulivat näkyville vasta tarjouksen viimeisenä päivänä. Unohtelu ei siis ole satunnista vaan jostain kumman syystä ykköstarjoukset ilmestyvät aikaisintaan viimeisenä tarjouspäivänä näkyviin hyllyille. Mikä toiminnan tarkoitus on?- EiOleTottaTaas
Suomalainen Kariniemen kananpojan rintaleike 4 kpl maustettu 3,99 €/kk Voimassa to-su 8.-11.12.2016. Max. 3 pkt/talous
http://view.sok-julkaisut.fi/publication/tok-ilmoitukset/7855092a6fa6d6d7a3207aaeb0dabeac
Taas tämä tarjoustuote puuttui eilen torstaina ja tänään perjantaina Halisten S-Marketista. Sama viime ja edelliskerralla kun kananpojan rintaleikkeet olivat tarjouksessa niitä ei köytynyt eikä myymälävastaava edes tiennyt tarjouksesta vaikka se oli teipattuna ovenpielessä. Nyt valiteltiin tuotteen puuttumista ja tilalla mainostettiin broilerin koipireisiä, siis aivan eri tuotetta. Olisiko aika vaihtaa myymälän vastaava kun tämä tarjoustuotteiden puuttuminen on kyseisessä S-Marketissa enemmän sääntö kuin poikkeus? Ei voi olla sattumaa vaan enempi välinpitämättömyyttä tarjoustuotteiden tilaamisessa. - LöytyihänSentään
EiOleTottaTaas kirjoitti:
Suomalainen Kariniemen kananpojan rintaleike 4 kpl maustettu 3,99 €/kk Voimassa to-su 8.-11.12.2016. Max. 3 pkt/talous
http://view.sok-julkaisut.fi/publication/tok-ilmoitukset/7855092a6fa6d6d7a3207aaeb0dabeac
Taas tämä tarjoustuote puuttui eilen torstaina ja tänään perjantaina Halisten S-Marketista. Sama viime ja edelliskerralla kun kananpojan rintaleikkeet olivat tarjouksessa niitä ei köytynyt eikä myymälävastaava edes tiennyt tarjouksesta vaikka se oli teipattuna ovenpielessä. Nyt valiteltiin tuotteen puuttumista ja tilalla mainostettiin broilerin koipireisiä, siis aivan eri tuotetta. Olisiko aika vaihtaa myymälän vastaava kun tämä tarjoustuotteiden puuttuminen on kyseisessä S-Marketissa enemmän sääntö kuin poikkeus? Ei voi olla sattumaa vaan enempi välinpitämättömyyttä tarjoustuotteiden tilaamisessa.S-market Koivulasta Haritussa löytyi noita kananpojan rintaleikkeitä vaikka kuinka ja niin muitakin tarjoustuotteita. Kyse ei siis ole siitä ettei S-market Halisiin olisi saatu broilerin rintaleikkeitä, niitä ei ole vaan viitsitty tilata, jos ovat jo ensimmäisenä tarjouspäivänä loppu. Olihan Halisista Harittuun matkaa jonkin verran mutta maksoi vaivan. S-market Koivula hieman toisen tason S-kauppa kuin tuo Halisten.
S-market Koivula
https://www.s-kanava.fi/toimipaikka/s-market-koivula/546464116
Kataraistentie 7, 20740 Turku
Toimipaikan tuotevalikoima Foodiessa
https://www.foodie.fi/external/products/546464116 - JoTulivat
EiOleTottaTaas kirjoitti:
Suomalainen Kariniemen kananpojan rintaleike 4 kpl maustettu 3,99 €/kk Voimassa to-su 8.-11.12.2016. Max. 3 pkt/talous
http://view.sok-julkaisut.fi/publication/tok-ilmoitukset/7855092a6fa6d6d7a3207aaeb0dabeac
Taas tämä tarjoustuote puuttui eilen torstaina ja tänään perjantaina Halisten S-Marketista. Sama viime ja edelliskerralla kun kananpojan rintaleikkeet olivat tarjouksessa niitä ei köytynyt eikä myymälävastaava edes tiennyt tarjouksesta vaikka se oli teipattuna ovenpielessä. Nyt valiteltiin tuotteen puuttumista ja tilalla mainostettiin broilerin koipireisiä, siis aivan eri tuotetta. Olisiko aika vaihtaa myymälän vastaava kun tämä tarjoustuotteiden puuttuminen on kyseisessä S-Marketissa enemmän sääntö kuin poikkeus? Ei voi olla sattumaa vaan enempi välinpitämättömyyttä tarjoustuotteiden tilaamisessa.S-Market Halinenkin sai nämä surullisen kuuluisat puuttuvat kananpojan rintaleikkeet heti takaisin valikoimiinsa tarjousajan umpeuduttua, ja vielä runsain määrin. Mutta kiitos S-Market Koivula että Turusta sai taas S-Marketin sisäänostotarjoustuotteet hankittua kun S-Market Halinen petti taas asiakkaat.
- JaskaMikäJaska
JoTulivat kirjoitti:
S-Market Halinenkin sai nämä surullisen kuuluisat puuttuvat kananpojan rintaleikkeet heti takaisin valikoimiinsa tarjousajan umpeuduttua, ja vielä runsain määrin. Mutta kiitos S-Market Koivula että Turusta sai taas S-Marketin sisäänostotarjoustuotteet hankittua kun S-Market Halinen petti taas asiakkaat.
Normaalia S-market Halisen toimintaa, siksi siirryin läheisen K-marketin asiakkaaksi.
- Vitunrosvot
Menkää Lidliin ja unohtakaa nuo S-Marketit joita Sipilä hyysää.
Toivottavasti nuo rosvoliikkeet menevät konkurssiin ja sakasalaiset liikkeet vie voiton. - KallisOnSuomi
Kyllä S-ketju on vielä reilu kauppa, verrattuna kauppiasvetoisiin K-ryöväreihin!
- Anonyymi
No joo, S-ketju on kyllä huomattavasti halvempi kuin Keskon kaupat.
Että Prisma ja Lidl ovat mun kaupat. Kotitaloustuotteet, kuten WC-paperit ja pyykkipulverit, taasen ostan useimmiten Tokmannilta tai Talouspörssistä. Nuo tuollaiset on taas viimeistään tarjouksessa huomattavasti halvemmat heillä, kuin Lidlissä tai S-kaupoissa.
Esim. Tokmannilta saa Perfektin pyykkipulveria välillä alle kympillä sen 10kg laatikon, normihinnallakin on vain 12,99€/10kg. Ja WC-paperi on taas Talouspörssissä edullista, 56rl säkki maksaa normisti noin 10€ ja halvimmillaan tarjouksessa on 6,99€/säkki.
Mutta tuo, mikä tuossa S-Market Halisissa vähän pistää sieppaamaan, on tämä eräs mieshenkilö, joka siellä on töissä. Olisikohan kauppias itse...?
Ainakin kassalla ollessan useimmiten on helvetin hermostunut, suorastaan töykeä ja tuhahteleva ja kaikinpuolin...no ei ainakaan kassalle sopiva henkilö, ei todellakaan. Tänään juurikin piipahdin siellä pikkuostoksilla ja oli niin saatanan pinna kireällä että oikein hänen kätensäkin tärisivät, pisti vain silmään.
Antaa vaan huonon kuvan, jos ei paineita kestä yhtään tai onko muuten vain jotenkin niin takakireä..? Tulee itsellekin jotenkin vain silkka vitutus tuollaisesta. Ja kun hän tuntuu olevan aina sitä, kun on kassalla.
Toki ymmärrän kyllä senkin, jos on paljon muutakin hommaa ja silti joutuu kassalla olemaan ja siellä nyt varmaan käy kaikki lähialueen hihhulit ja huumehörhötkin touhuamassa ties mitä, mutta silti..
Muuten henkilökunta tuntuu olevan ihan mukavaa, kiireessäkin silti ovat ihan ystävällisiä ja työt käy joutuisasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847