Muistatteko tämän?

http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/kohu_vanhasen_tekstiviesteista_2006_10019.html#media=10026


Tuo on se tapaus, joka sai Matti Vanhasen esiintymään tuohtuneena televisiossa ja uhoamaan oikeudenkäynnillä. Uhoamiseksi jäi. Lainoppineet ehkä kertoivat, että voi tulla takkiinkin?
1081
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

On se säälittävä vonkaaja, todella mannerten välinen nahjus.

Äänestä

Rivi-idiootteja vi.....aa kuin kuivan kesän oravaa, eivät saa Mattia kampitettua. Hooo hoh hooo, kuolen nauruun.....nostakaa minut ylös... eih... eih .....

Äänestä
  • No mutta sonnari, Matilta petti ponnistava jalka ja käpälämäkeen tuli lähtö pääministerin pallilta, tai siis pallien takia. Nykyään Huitu-Matti on perheyrittäjä, on yrittänyt perustaa perhettä jo moneen kertaan ja aina mennyt kepuralleen.

    Äänestä

  • Miksi sinä niin usein kirjoitat muista kirjoittajista? Kirjoittaisit vaikka siitä, kuinka arvioit Vanhasen imagoon vaikuttaneen nuo hänen pöljäilynsä? Avauksen linkin takaa paljastuvassa jutussakin mainitaan kepun hämmentyneen Vanhasen tonttuilusta ja sinä vaan kirjoitat palstan muista kirjoittajista.

    Äänestä

  • Kanki-Lankia kirjoitti:

    Miksi sinä niin usein kirjoitat muista kirjoittajista? Kirjoittaisit vaikka siitä, kuinka arvioit Vanhasen imagoon vaikuttaneen nuo hänen pöljäilynsä? Avauksen linkin takaa paljastuvassa jutussakin mainitaan kepun hämmentyneen Vanhasen tonttuilusta ja sinä vaan kirjoitat palstan muista kirjoittajista.

    Vanhanen 10 pistettä, Vanhasen kampittajat 0 pistettä.

    Näinhän se meni ja se ottaa koville palstan "sirppi, vasara ja tähtikirjoittajia"

    Äänestä

  • Uzi-ukki kirjoitti:

    Vanhanen 10 pistettä, Vanhasen kampittajat 0 pistettä.

    Näinhän se meni ja se ottaa koville palstan "sirppi, vasara ja tähtikirjoittajia"

    Oli hitonmoinen moka olla etukeno Ojalan ja Ruususen puolella tuossa asiassa. :((

    Äänestä

Mistä uusia naisalaisia?

Äänestä

Avausviestin linkin takana olevassa uutisessa todetaan:

"Asiasta käytiin A-talkissa kiihkeä keskustelu. Studiossa pohdittiin muun muassa, onko asioiden hoitaminen tekstiviestillä jotenkin lähtökohtaisesti arveluttavampaa kuin esim. puhelimitse. Toisaalta kysyttiin, mitä yhteiskunnallisesti merkittävää tietoa Ilta-Sanomien artikkeli välitti."

Muistan tuon A-talkin keskustelun. Siinä Ilta-Sanomien silloinen päätoimittaja Antti-Pekka Pietilä kävi kuumana ja väitti, että tekstiviestit ovat nuorten juttuja. Keski-ikäiset miehet hoitavat tavalliset puhelutkin lankapuhelimella, eivätkä missään tapauksessa lähetä tekstiviestejä.

Ei tainnut mennä viikkoakaan, kun Aatos Erkko (sentään vanhus jo) heitti Antti-Pekka Pietilän pihalle koko Sanoma Oy:stä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka kaunotar? kirjoitti:

http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/kohu_vanhasen_tekstiviesteista_2006_10019.html#media=10026


Tuo on se tapaus, joka sai Matti Vanhasen esiintymään tuohtuneena televisiossa ja uhoamaan oikeudenkäynnillä. Uhoamiseksi jäi. Lainoppineet ehkä kertoivat, että voi tulla takkiinkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu