Marinat pois

Mitäpä jos jokainen täällä mariseva rakentaisi itse omaa elämäänsä eikä odottaisi, että kunta tai joku muu ulkopuolinen pelastaisi sen. Siis ajattelisi ja toimisi ihan itse ja ottaisi vastuun elämästään. Oliskohan tuo mitään?

4

365

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • prozgam

      Aloitapa ensin itsestäsi. Nimimerkki prozgam kirjoitti toiseen keskusteluun näin: Mitäpä jos jokainen täällä mariseva rakentaisi itse omaa elämäänsä eikä odottaisi, että kunta tai paikkakunnan lehti pelastaisi sen. Siis ajattelisi ja toimisi ihan itse ja ottaisi vastuun elämästään. Oliskohan tuo mitään?

      Hävettääkö yhtään tuollainen toisen tekstin varastaminen?

    • patriot1

      Kyllähän minä voisin toimiakkin itse.mutta lusimaan tulis lähtö kun muutaman namun opettas maan tavoille ja vieläpä oikein isän kädestä.

    • mie romahan

      Ja taas tämä pienyrittäjä. Muuttais satana Amerikkaan, sais ohjata antaumuksella ihmisiä "rakentamaan omaa unelmaa" ja "ottamaan vastuun omasta elämästään.
      Lukenu pari Sarasvuota liikaa. Antas meille marisijoille vaikka pari Pudasjärven oloissa kannattavaa yritysideaa, niitä kun tämmösillä syrjäkylien "vastuunkantajilla" tuntuu riittävän. Nimenomaan kannattavaa, hieronta, hoito ja hyminä ei näillä palakisilla elätä.

      • hankkikaa elämä

        Yrittämään alkavan pitää itse ideoida mitä alkaa tekemään. Ei kai sitä kukaan voi toiselle sanella mitä pitää alkaa yrittämään. Mutta yksi idea: Päteviä remonttireiskoja, jotka tekee hommansa loppuun, on vaikea pudikselta saada. Vanha mummoni ei osaa pitää juuri vasaraa kädessä ja minun pitää pitkän matkan takaa tulla porakoneen kanssa tekemään reikä seinään että saa propun siihen, koukun proppuun ja mummo taulun koukkuun.

        Samoin mummo soittelee kun on kinos aurattu pihaliittymään. Siihenkään ei ketään löydy kolaamaan. Minun pitää taas lähteä se tekemään. Samoin kesällä se ainainen pihanhoitotalkoo ja ruohonleikkuu. Ei siinä mitään, mielelläni käyn mummon luona, mutta kun matkaa on parisataa kilometriä, niin mieluummin maksaisin jollekkin näistäkin hommista ja voisin käydä mummon luona silloin kun on oikeasti aikaa, ettei tarvisi yötä myöten kotiin ajella. Töihin kun on pakko mennä kotipaikkakunnalle.

        En voisi kuvitellakkaan että pudikselle muuttaisin maleksimaan ja odottamaan että joku antaisi idean mitä pitää tehdä että voisi alkaa yrittäjäksi. Minulla on jo työ, jonka olen hankkinut ihan itse. Ei kukaan edes käskenyt. Joten kyllä siellä pudiksella töitä riittää, kun te laiskat luuserit vain alkaisitte tekemään. Ellette osaa itse ideoida, niin menkää kouluttautumaan johonkin ammattiin, missä töitä riittää. Ja menkää sellaiselle paikkakunnalle mistä saatte töitä.

        Mutta kun te peräkamarin pojat haluatte nyhjätä vain siellä äitinne helmoissa marisemassa ja odottamassa että joku ideoisi yrityksen puolestanne. Ja kai se tarkoittaa sitä että ideoijan pitää se työkin tehdä puolestanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2473
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      87
      1627
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1023
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      773
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      723
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      712
    7. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      701
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      687
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      638
    10. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      622
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      569
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      141
      562
    15. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      44
      545
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      526
    18. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      520
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      518
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    Aihe