Malmö on kyllä hyvä esimerkki siitä

suorastaa varoittava

Miten virolainen muuttaa kaiken mihin koskee kuraksi. Malmössä sai maaorjista polveutuva vesipää leikki pormestaria. Huonostihan siinä tietenkin kävi.

12

180

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkailu avartaanääs

      Suomalaiset surkimuksethan ovat kiusanneet Ruotsia jo vuosikymmeniä.
      Paitsi teollisuustyöläiset. Itselläni oli työtoverina konepajassa Ruotsissa vuonna 1963 virolainen, ja kyllä hän töitä teki siinä kun minäkin, ja mukava kaveri muutenkin. Ja niin oli jopa jugotkin, vaikka heitä kovasti moitittiin.
      Yksi jugo oli menossa ruokakauppaan leipää ostamaan, kysyi kaveriltaan että miten sitä kaupan tytöltä pyydetään, ei ollut vielä itsepalvelua. Kaveri neuvoi, että sano vaan "knullgummi".

      • odotellessa

        Sano nyt yksikin suomalainen joka on mokannut yhtä pahasti kuinnMalmön haisuli. Viimeisin "Suomalainen kiusa" oli kultamitalin hankkiminen Lontoosta Ruotsille.


    • Hyvä esimerkki

      Malmö on tosiaan hyvä esimerkki Ruotsin ja Tanskan naapuruudesta, sopii ottaa oppia Suomen ja Viron suhteiden kehittämisessä. Heillä on hieno silta, meille voisi laivojen ohella tulla vaikka tunneli ja uusi rautatieyhteys etelään.
      Ja väki voi valita työ- ja asuinpaikkansa Malmön ja Köpiksen kesken, kukin tilanteensa ja halujensa mukaan.
      Kielikin kai sujuu auttavasti vaikka eroakin on, tanskankielestä on joskus sanottu, että ei mikään kieli ole vaan kurkkusairaus. Sitä kuulee mm. Tanskalaista maajussia seuratessa.

      • sergei katselee

        Tunnelia on mietitty jo ennen toista maailmansotaa ja kun sitä jossain vaiheessa taas Viron uudestaan itsenäistyttyä ehdotettiin, niin todettiin ettei onnistu kun venäläiset teki sen kaasuputkensa.
        Nyt meidän molempien maiden riesana on venäläisten jatkuva valvonta vesillä ja rajaloukkaukset valvonnan nimissä. Valvonnan syyksi sanotaan, että valvovat ettei terroristit räjäyttäisi sitä.


      • oikea totuus
        sergei katselee kirjoitti:

        Tunnelia on mietitty jo ennen toista maailmansotaa ja kun sitä jossain vaiheessa taas Viron uudestaan itsenäistyttyä ehdotettiin, niin todettiin ettei onnistu kun venäläiset teki sen kaasuputkensa.
        Nyt meidän molempien maiden riesana on venäläisten jatkuva valvonta vesillä ja rajaloukkaukset valvonnan nimissä. Valvonnan syyksi sanotaan, että valvovat ettei terroristit räjäyttäisi sitä.

        Ainoa riesa on Ragnarit, Ilmarit, Raivot ja muut kaltaisesibjäteläjät Eesti nimisestä vessanpytystä.


      • voi juutteja

        Oletko sinä virusloinen käynyt Tanskan maaseutua saastuttamassa.


    • hyvä muistaa

      Ei koskaan virolaista päättämään suomalaisen kunnan tai yrityksen asioista. Virolainen narsistinen luonne ei riitä kantamaan vastuuta mistään, kuten vastauksista voi huomata. Virolaiset ovat jo nyt pilanneet etelän terveydenhuollon.

    • Käymme yhdessä ain

      Kaikissa ihmisryhmissä on monenlaisia tossunkuluttajia kuten tälläkin palstalla voidaan huomata. Perintötekijät, lapsuusympäristö, koulutus ja elämänkokemus ihmisiä muokkaavat.
      Itse olen nähnyt joitakin kymmeniä virolaisia läheltä sekä selvänä että juovuksissa. Ei muistu mieleen, että olisi jotenkin meikäläisestä porukasta poikkeavia. Sosialismin aikana tietenkin yritettiin Virossakin kansaa kouluttaa kunnon kommareiksi, mutta tulokset taisivat jäädä heikoiksi. Ja tilanteen muututtua oli helppo palata vanhaa virolaiseen elämän menoon.
      Ja nyt alle kolmekymppiset ovat jo kasvaneet markkinataloudessa.

      • pannu4

        virolaisilta puukko selkään tulee aina kun on sopiva hetki.
        uskollisia kommareita ne oli.


      • Sommiporo on loll
        pannu4 kirjoitti:

        virolaisilta puukko selkään tulee aina kun on sopiva hetki.
        uskollisia kommareita ne oli.

        Kyllä suomalainen on tunnettu puukojunkkari, ei virolainen. Finnjävel, sanoo svenni ja tekee kädellään puukotuseleen ja nauraa päälle.

        Älä viitsi lässyttää p askaa.


      • hohoijakkaa

        KELASSAHAN sinä niitä olet nähnyt. Virolaisen kaksi suurinta pahetta ovat narsismi ja epärehellisyys.


      • soo soo
        Sommiporo on loll kirjoitti:

        Kyllä suomalainen on tunnettu puukojunkkari, ei virolainen. Finnjävel, sanoo svenni ja tekee kädellään puukotuseleen ja nauraa päälle.

        Älä viitsi lässyttää p askaa.

        Äläpä puhu pohjalaisesta isästäsi noin rumasti loinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe