Kannabiksen dekriminalisoiminen 2014

Tuli takaisin

Nimien keräys uuteen kannabiksen dekriminalisoimista ajavaan kansalaisaloitteeseen on alkanut 13.1.2014. Aloite pitää sisällään lakiehdotuksen kannabiksen käytön ja omaan käyttöön tapahtuvan hallussapidon sekä kasvatuksen rikosoikeudellisen rangaistavuuden poistamisesta. Aloitetta on puuhattu suljetussa Facebook-ryhmässä sekä Avoimen Ministeriön palvelussa.

Käykää laittamassa nimenne alle!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/703

3

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuli takaisin
    • Kyllä

      Kannatusilmoituksia yhteensä 10 388 kymmeneen vuorokauteen. Mistä näitä riittää.

    • Hyvin etenee

      Mitro Repo ehdottaa valtiolle huumemonopolia Oy Narko Ab:tä

      Europarlamentaarikko Mitro Repo (sd) ehdottaa blogissaan kannabismyynnin monopolisointia valtiolle Alkon tapaan, jos se laillistuu. Hän uskoo, että kannabiskauppa laillistuu Suomessakin ennen pitkää, ja silloin sen pitää olla valtion käsissä.

      "Vielä vitsiltä kuulostava Oy Narko Ab olisi parempi kuin kannabistiski K-kaupassa", Repo kirjoittaa Uuden Suomen sivuilla julkaistavassa blogissaan.

      Hän tähdentää, ettei tervehdi kehitystä riemuiten, koska hasis ja kannabis eivät ole vaarattomia. Hänen mielestään paine muutokseen kasvaa silti monelta suunnalta, ja kun sen aika tulee, Suomen on oltava valmiina.

      Repo katsoo muutoksen tulevan Amerikasta, jossa muutamat osavaltiot ovat vapauttaneet kannabiksen. Lisäksi Uruguayn valtio on päätynyt samaan ratkaisuun.

      "Onko ehkä piankin Alkon rinnalla Oy Narko Ab, josta kunniallinen perheenäiti kipaisee hakemassa kannabikset tyttöjen partylite-iltaa varten? Pilvilobbarit alkavat kai pian hiippailla Brysselin käytävillä, Valkoiseen taloon he ovatkin jo ehtineet", Repo kirjoittaa.

      Revon mielestä poliisin voimat on syytä keskittää vaarallisempiin huumeisiin.

      Hän ei pidä hyvänä Hollannin esimerkkiä eli sitä, että kannabiksen kasvatus ja jakelu on jätetty rikollisille.

      "Selvää on, että tulipa kannabiskaupan aika viiden tai viidentoista vuoden kuluttua, se on pidettävä valtion käsissä. Ongelmien siivoaminen jää väistämättä hyvinvointivaltiolle, rahaa tarvitaan ongelmakäyttäjien hoitoon", Repo kirjoittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    Aihe