Mihin afrikka on kehittynyt ?

Folio Mulder

Missä näette heidän kehityksen ? Itse näen, että väestömäärä on räjähtänyt, mutta kehitys ei ja nykyään afrikan väestömäärä kasvaa 20 miljoonala vuodessa. (=pohjoismaiden koko väestömäärä)

Rahaa tuolle mantereelle on upotettu varmaan biljoona euroa jo vuosikymmenten aikana, mutta en näe kehitystä. Näettekö te ja tarkoitan nyt kokonaiskuvassa, en jotain pieniä plänttejä.

Valtavan kauan kestäneellä avulla olisi tullut saada afrikan manner näkyvästi edistymään. Sensijaan siellä soditaan ja lisäännytään liian aktiivisesti.

9

214

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso d

      ennen tappoivat naapurikylän / heimon asukkaita viidakkoveitsillä, keihäillä ja nuijilla.

      nykyään käyttävät rynnäkkökivääreitä.

      muuta kehitystä ei nähdäkseni ole tapahtunut, paitsi väestön määrässä.

      kummatkin ovat länsimaiden omaa syytä muuten...

      • vastuun siirto

        Niin, monet länsimaiset äärihyysäritkin uskovat ihan oikeasti, että kaikki ikävät tapahtumat ovat länsimaiden syytä.


      • fdgfhgjhjg

        1960-luvulla maailman köyhin prosentti ansaitsi 1/30 rikkaimman prosentin tuloihin verrattuna. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin ero oli polarisoitunut jo 1/60:aan. Nykytilannetta en tiedä.

        USA, Britannia ja muut imperialistit ovat tuhonneet monta kukoistavaa maata hyötyen itse tavattomasti, taloudellisesti. Riisto jatkuu ja jatkuu. Loppuunkalutuille maille palautettiin niiden "itsenäisyys", mutta ne orjuutettiin velalla, epäreiluilla "vapaakauppasopimuksilla" ja yksipuolistamalla niiden tuotanto palvelemaan rikkaiden maiden raaka-ainevarastona. Ihmiset elävät kurjuudessa, ja riistäjät pilkkaavat heitä ja syyttävät heitä huonosta taloudenpidosta. No, ne ovat auttaneet rikkaita maita rikastumaan, mutta milloin me alamme auttaa niitä ja jakaa saamamme ansaitsematon hyöty niiden kanssa?


      • tulevaisuudesta
        fdgfhgjhjg kirjoitti:

        1960-luvulla maailman köyhin prosentti ansaitsi 1/30 rikkaimman prosentin tuloihin verrattuna. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin ero oli polarisoitunut jo 1/60:aan. Nykytilannetta en tiedä.

        USA, Britannia ja muut imperialistit ovat tuhonneet monta kukoistavaa maata hyötyen itse tavattomasti, taloudellisesti. Riisto jatkuu ja jatkuu. Loppuunkalutuille maille palautettiin niiden "itsenäisyys", mutta ne orjuutettiin velalla, epäreiluilla "vapaakauppasopimuksilla" ja yksipuolistamalla niiden tuotanto palvelemaan rikkaiden maiden raaka-ainevarastona. Ihmiset elävät kurjuudessa, ja riistäjät pilkkaavat heitä ja syyttävät heitä huonosta taloudenpidosta. No, ne ovat auttaneet rikkaita maita rikastumaan, mutta milloin me alamme auttaa niitä ja jakaa saamamme ansaitsematon hyöty niiden kanssa?

        Ei ole mikään uhka köyhyys vaan keskiluokaisuuden voimakas kasvu.


    • herrahuu...

      Nigerian öljyt omistaa BP mikä on brittien ja amerikkalaisten omistama.
      BP saa saastuttaa luontoa niin paljon kuin haluaa. Jos Nigeria saisi pitää rikkaudet itsellään, se saattaisi olla Norjan kaltainen valtio

      • Folio Mulder

        Nigeriassa on 160 miljoonaa ihmistä. Jos he haluavat pitää rikkautensa itsellä, he pitävät. Luulisi tuon määrän "KEKSIVÄN" asialle jotain muutakin kuin että hajoittavat putkia ja öljyä valutetaan mereen ja siinä ei voita nigerialainenkaan.

        Se nyt on niin, että afrikassa röyhkeimmistä röyhkeimmät halutaan valtaan ja niin siinä käy. Kansoina he eivät saa mitään aikaan oli heitä vaikka kuinka paljon.


    • No tässä

      On suhteellisen asiallinen selvitys pakolaisuudesta ja sen syistä:

      "Raportoidessaan pakolaisuutta aiheuttavista kriiseistä, ei UNHCR puhu niistä syistä, jotka ovat aiheuttaneet ne paikalliset kriisit, joidenka vuoksi ihmiset joutuvat lähtemään kodeistaan.



      YK:n pakolaisjärjestöä vaivaa samat ongelmat, kuin kaikkia muitakin YK:n alajärjestöjä, eli se ei voi viitata asioiden todellisiin syihin, tai ilmiöihin, saatikka niiden aiheuttajiin ja toimeenpanijoihin. Valta YK:ssa on turvallisuusneuvostossa ja sen pysyvillä jäsenvaltioilla. ..

      Maapallon n.45 milj. pakolaista eivät synny pääasiassa paikallisten kriisien toimesta, vaan nämä kriisit ovat yleensä, maailmanpolitiikkaa, taloutta ja kauppaa määrittävien suurten ulkovaltojen aiheuttamia..."

      Loput linkissä.

      http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/160027-pakolaisuus-jota-sina-tuotat

    • nekrut kuolee

      kaikki tolla menoa ja hyvä niin ketä kiinnostaa ei mua ainakaan naattikaa naattikaa suomalaiseet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Innovaattori

      Olet oikeassa kehitys on hidasta. Meidän tulis auttaa heitä eri tavalla kuin nyt!
      Suomessakin koulutetaan limnologeja aivan liian vähän.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4266
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2745
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      545
      1377
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1311
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe