Työmatkani varrella on bussipysäkki sellaisessa kohdassa, jossa moni mies jättää vaimonsa autosta , sillä vieressä on suuri firma ja siksi pysäkillä käväistään ahkerasti.
Moni tekee pysäkiltä lähtiessään niin, että lyö vilkun vasemmalle ja pyyhkäisee suoraan kaistalla ajavien eteen, joskus jopa rinnalle.
Ihmisillä näyttää olevan sellainen käsitys, että kuka tahansa bussipysäkiltä lähtijä on taajamassa etuoikeutettu kaistalla ajaviin nähden alle 60 km/h :n nopeusrajoitusalueella.
Se ei pidä paikkaansa! VAIN bussi saa kiilata etuoikeutensa turvin liikenteen sekaan, kun ollaan taajamassa ja nopeusrajoitus on max. 60 km/h. ja sekin vain varovaisuutta noudattaen. Se EI koske henkilöautoja.
Moni tekee pysäkiltä lähtiessään niin, että lyö vilkun vasemmalle ja pyyhkäisee suoraan kaistalla ajavien eteen, joskus jopa rinnalle.
Ihmisillä näyttää olevan sellainen käsitys, että kuka tahansa bussipysäkiltä lähtijä on taajamassa etuoikeutettu kaistalla ajaviin nähden alle 60 km/h :n nopeusrajoitusalueella.
Se ei pidä paikkaansa! VAIN bussi saa kiilata etuoikeutensa turvin liikenteen sekaan, kun ollaan taajamassa ja nopeusrajoitus on max. 60 km/h. ja sekin vain varovaisuutta noudattaen. Se EI koske henkilöautoja.
Vastaukset 24
Vanhimmat
mulla vituttaa kans sellaset tollot. Anna
rysähtää kylkeen. Eiks se oo sit sen kiilaajan
syy?Vai?
Vaikka joskus tekisikin mieli ajattaa joku
idiootti siten, että hän joutuisi maksumieheksi,
niin olen tullut siihen tulokseen, että ei
kannata. Kolarissa tulee kuitenkin aina
kustannuksia myös itselle, vaikka itse olisit
syytön, ja samoin kalusto saa
sitten "kolariauton" leiman, ainakin isommissa
jysäyksissä.
..ottaen huomioon, että ajat taksia.
Taksikuskeistahan suurin osa on juuri vankilasta
vapautuneita ex-roistoja. Lahden kaupunki joutui
jopa takavuosina erikseen KIELTÄMÄÄN rikollisten
pääsyn taksikuskeiksi, koska heitä oli siellä jo
tarpeeksi ennestään. Muistakaa taksikuski Ilpo
Larhaa , murhamiestä, joka oli kuski jo ennen
Lahden kieltoa !
muilla autoilijoillahan on
väistämisvelvollisuus, mutta bussilla ei ole
etuajo-oikeutta. hupaisaa sanaleikkiä, jota onkin
sitten mukava selvitellä oikeudessa. homma toimii
kyllä ihan hyvin, ihmiset kyllä antavat tietä.
tosin jossakin maaseudulla kyllä kannattaa katsoa
kahdesti, ennenkuin survoo bussilla kenenkään
tielle, vaikka olisikin 60km/h rajoitus.
Silloin kun bussi on aikataulunmukaisessa
linjaliikenteessä, eikä lähde päätepysäkiltä.
Näin ainakin mulle opetettiin. Oli siinä sitten
joku maininta varovaisuudestakin.
ftghrt tdyjtyjtrsyuhjrsyt
Mites nuo pakettiauton näköiset pikkubussit, joita ei juuri sähköfirmojen pakuista erota. Pitääkö niitäkin väistellä?
Riippuu siitä onko vankkuri rekisteröity linja-autoksi.
Tosiaan, sitä voi olla joskus vaikea takaa tunnistaa. Luulisin, että sivuikkunat on takaa varmin merkki bussista.
Ja harvemmin ne sähköfirman autot lähtee pysäkiltä.
Sähköfirmallakin voi olla linja-autoja.
Mitä helv omistussuhteella on merkitystä?
No sittenhän se ei ole aloittajan tarkoittama ongelmakaan, eiks je?
Älä levitä väärää tietoa. Taajaman max nopeusrajoitus on 50km/h.
Pieleen meni. Taajamassa voi olla nopeampiakin osuuksia. Ja toisekseen, miten se taajama tähän liittyy?
Korkein taajamassa käytettävä rajoitus on 60 km/h.
Kysy alottajalta. TOOPE !
Taajaman suurin sallittu nopeus on 50kmh.
Väärin. Se on 60 km/h. Taajaman yleisrajoitus on 50 km/h.
Niihäse on 60km/h. Eikä paljoa poikkea aloituksen aiheesta.
Pysäkin ohi ajava liikenne ajaa varmaan niin lähellä toisiaan että ei voi muuta kuin vetää johonkin väliin? Ehkä pysäkki on niin hankala paikka liittyä takaisin liikenteeseen, bussilla on oikeus aiheuttaa kolari mutta muilla ei, hankala paikka, pitäisi varmaan muuttaa tieliikennelakia tuon oikeuden suhteen saada aiheuttaa kolari.
Mun mielestä muilla on velvollisuus väistää pysäkiltä lähtevää dösää, oikeuksia on tosi vähän kenelläkään. Samalla tavalla kuin kolmion takaa ajaa risteykseen, ei se sen kummempaa ole .
No ei nyt ihan oikeutta aiheuttaa kolaria. Päin vastoin, erikseen on mainittu, että pitää noudattaa varovaisuutta, tms.
Pysäkkiä lähestyvillä (ei siis pysäkin kohdalla olevilla) taas on velvollisuus väistää sitä dösää.
Pointsit sulle. Hiffasit fibauksen laissa.
"""samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkkiä lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja...."""
Sanamuoto pitäisi olla
"""samaa tai viereistä ajokaistaa pysäkillä olevaa linja-autoa lähestyvän ajoneuvon kuljettajan on vähennettävä nopeutta ja...."""
150 m pitkä pysäkki Vihdintie Hki. Tuolla etupäästä lähtevää bussia ei tarvitse lain mukaan väistää.
Ja nyt huomenna kaikki heti kokeilemaan
https://goo.gl/maps/Hm9ywAk2tHK2
Tuo toimisi. Ei toki vieläkään (ihan oikein) vaatisi väistämään bussia kun sen kohdalla jo on...
Tuossa on kaksi pysäkkiä, koska siinä on kaksi pysäkkimerkkiä. Kumpikin on voimassa merkistä 12 metriä suuntaansa. Luultavasti välissä on pätkä katua, joka ei ole pysäkkiä, mutta pitäisi käydä mittaamassa.
Hesassa kaikki bussikuskit eivät myöskään muista sitä, että erilliseltä pysäkiltä saa "etuajo-oikeudella" tunkea vain viereiselle kaistalle, ei siitä seuraavalle. Jos pysäkki on kaistalla, saa tunkea viereiselle kaistalle, eli silloinkin vain yhden kaistan verran sivusuunnassa. Esimerkiksi Mannerheimintiellä Etu-Töölössä bussit pakkaavat hyökkäämään pysäkkilevikkeeltä suoraan vasemmalle kaistalle, kun niillä on hätä päästä kääntymään Rautatieaseman terminaaliin Musiikkitalon kulmalta. Ei saisi.