Ero: 1/2 huoneiston myynti exän uudelle kumppanille

Asunnotonko?

Olemme avopuolisoni kanssa eronneet. Omistamme asunnon puoliksi. Asuntolaina on myös puoliksi. Olemme myymässä asuntoa ulkopuoliselle, mutta yksi vaihtoehto on, että exä jää asuntoon ja hänen uusi kumppaninsa ostaisi 1/2 asunnosta. Meillä on kiinteistönvälittäjä, joka tämän vaihtoehdon toteutuessa suostuu alentamaan välityspalkkion minimiin.

Kysynkin, nyt miten tällainen tilanne hoidetaan asunnon myyntihinnan, välittäjän palkkion, asuntovelan maksamisen, yhtiövelan jne. suhteen? Pelkään jääväni tyhjän päälle, eikä käteen jää kunnon pääomaa uuden asunnon hankkimiseksi. Exäni pelkää, että menettää tällä järjestelyllä hyötynsä yhdessä remontoimalla nostamaamme asunnon arvosta.

- Asunnon arvo on noussut siitä, mitä itse maksoimme aikoinaan 79.000€ n. 40.000 €:lla 119000€. Pyyntihintamme asunnosta ulkopuolisille on kuitenkin 125.000 €.
- Asuntovelkaa meillä on yhteensä vielä n. 80.000 €, tasaerälyhennyksellä, joka on sidottu 6kk euriboriin.
- Putkiremontista taloyhtiön velkaa alle 8.000 €

Voinko maksaa vain oman osuuteni asuntolainasta pois ja velalliseksi "tilalleni" tulisi exän uusi kumppani vai pitääkö meidän lopettaa koko asuntolaina ja exän kumppaneineen ottaa kokonaan uusi asuntolaina?

Jäänkö häviölle tässä järjestelyssä, kannattaisiko vaatia myyntiä ulkopuolisille? Paljonko pankki veloittaa ennenaikaisesta lainan poismaksamisesta?

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain pientä

      > Paljonko pankki veloittaa ennenaikaisesta lainan poismaksamisesta?

      Tähän kysymykseen osaan vastata. Ei veloita mitään, koska teillä on laina joka on sidottu euriboriin. Tuollaiseen lainaan voi tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä ilman kuluja ja sen voi myös maksaa takaisin milloin hyvänsä ilman kuluja.

      Jaa, osaan vastata myös toiseen kysymykseen. Eli exäsi ja hänen uuden kumppaninsa pitää ottaa kokonaan uusi asuntolaina (jos siis yhteisen haluavat). Uusi kumppani ei voi tulla "tilallesi" asuntolainaan joka sinulla on exän kanssa.

      Tuossa tapauksessa pankki ei tietenkään anna sitä marginaalia joka tuossa lainassanne nykyisin on, vaan paljon korkeamman.

      Järkevää olisi ollut ottaa alunperinkin erilliset asuntolainat, varsinkin kun avoparista kyse.

    • Asunnotonko?

      Kiitos näistä "Jotain pientä".

      Uskon kyllä, että pankki ottaa jotain välistä käsittelykulujen tms verukkeen nimissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe