Otin viime vuonna jatkuvan matkavakuutuksen osuuspankilta, kun vietin 3kk ulkomailla. Nyt en kuitenkaan tarvitse enää sopimusta, mutta kerkesin jo saada laskun tästä vuodesta. Maksun eräpäivä on helmikuussa.
Tietääkö kukaan voinko irtisanoa vielä tätä sopimusta, kun en tarvitse matkavakuutusta enää vai joudunko maksamaan nyt yli 200 euroa, kun lasku kerkesi tulla jo. ;___;
Tietääkö kukaan voinko irtisanoa vielä tätä sopimusta, kun en tarvitse matkavakuutusta enää vai joudunko maksamaan nyt yli 200 euroa, kun lasku kerkesi tulla jo. ;___;
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voit irtisanoa vakuutuksen päättymään vaikka heti, mutta irtisanominen on tehtävä kirjallisesti (sähköpostikin kelpaa, mutta lähetä varmuuden vuoksi ihan perinteinen kirje vakuutusyhtiöllesi).
Merkitse irtisanomisilmoitukseen vakuutuksen päättymispäivä, joka voi olla irtisanomispäiväkin. Ei tarvitse odotella helmikuuta ja uuden vakuutuskauden alkua. Irtisanomisesta on säädetty vakuutussopimuslaissa nimenomaisesti näin:
"12 § (21.1.2005/30) Vakuutuksenottajan oikeus irtisanoa vakuutus
Vakuutuksenottajalla on oikeus milloin tahansa irtisanoa vakuutus päättymään vakuutuskauden aikana. Irtisanominen on suoritettava kirjallisesti. Muu irtisanominen on mitätön. Jos vakuutuksenottaja ei ole määrännyt vakuutuksen päättymisaikaa, vakuutus päättyy, kun irtisanomista koskeva ilmoitus on annettu tai lähetetty vakuutuksenantajalle. Irtisanomisoikeutta ei kuitenkaan ole, jos vakuutussopimuksen sovittu voimassaoloaika on lyhyempi kuin 30 päivää."
Kiitos almarik vastauksestasi!! :) Helpotti huomattavasti tätä paniikkiani. Käytin yöni siihen, että mietin mistä ihmeestä nyhjäisen yli 200 euroa tyhjästä, mutta onneksi sen voi irtisanoa. Menen huomenna samointein pankkiin hoitamaan asian.
Sähköpostitse ei voi irtisanoa vakuutuksia, mutta kirjaudu www.pohjola.fi tai op.fi verkkopalveluihin pankkitunnuksilla ja lähetä sieltä vapaamuotoinen verkkoviesti niin saat vakuutuksesi kätevimmin poikki. Ei tarvitse lähteä konttorille!