aatami

Miten vanha olisi Aatami jos hän eläisi
1270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ihmisen fyysisen elämän alkukoti on sama kuin muulläkin elämällä

Itse elämä on ollut olemassa, syntymättömänä ja kuolemaatomana ajattomana, jo ennen maailmankaikkeuden syntyä, ja tulee oleman sen kuoleman jälkeenkin.

MEkin olemme osa tuota elämää, vain fyysinen kehomme on materiastasyntyisin,
Fyysinen elämä on kuitenkin rajallista, joten tuo ajaton ilmenee fyysisten elämien ketjuissa.

AJATON ELÄMÄ JOKA PITÄÄ MEIDÄT hengissä on laikille samaa, fyysiset kehot ovat erillisiä.

Aatami tarkoittaa todellisuudessa sitä vaihetta kehityksessä, jolloin ajatus syntyi materiasta sen korkeimpana tuotteena, jolloin ihmine tuli tietoiseksi pahasta, kun ihmisen mieli sitoutui aikaan

Aatami ei taroita ihmisen syntymää vaan egon sielun sytymää joka oli kehityksen kautta syntynyt, ja sen takia sitten ihminen joutui ajattomasta paratiisitilasta ulos, ja sen seurausta on tämä kaaosmainen kärsimysten ja väkivallan täyttämä yhteiskunta.

Ihminen on ajatuksen avulla kehittynyt informatiivisesti ja teknisesti huimaa vauhtia, mutta henkisesti se on vain taantunut, ja menettänyt ne henkiset kyvyt jotka sillä oli ennen tuota syntiinlankeemusta

Äänestä
  • " Aatami tarkoittaa todellisuudessa sitä vaihetta kehityksessä, jolloin ajatus syntyi "

    Missäs nyt ovat HARHAOPINJULISTAJAT, kun sitä oikeaa harhaoppia täällä puhutaan. Kyllä te olette hiuksia halkomassa, kun joku puhuja on asialla mutta nyt ei..

    Ensimmäinen Mooseksen kirja 1 luku

    1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. 26 Jumala sanoi:

    "Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme, kaltaiseksemme,

    ja hallitkoon hän meren kaloja, taivaan lintuja, karjaeläimiä, maata ja kaikkia pikkueläimiä, joita maan päällä liikkuu."

    27 Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi,

    mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.

    Äänestä

Jumala loi Aadamin 4000 eKr. Hän olisi nyt noin 6000 vuoden ikäinen.

Mitä on ollut ennen Aadamia, siitä Raamattu ei paljoakaan kerro. Kuitenkin hebrean kielen sanat 1 Moos. 1 luvussa antavat viitteitä, että Jumala olisi luonut uudestaan maan ja taivaan. Mitähän oli sitä ennen? Joku katastrofi ilmeisesti tuhosi kaiken elämän ennen tätä viimeistä luomista. "Ja maa oli autio ja tyhjä!" Miten se oli sellaiseksi tullut selviää sitten kun Jeesus tulee ja saamme tiedon Häneltä.

Äänestä
  • " Kuitenkin hebrean kielen sanat 1 Moos. 1 luvussa antavat viitteitä, että Jumala olisi luonut uudestaan maan ja taivaan. "

    No ei minun Raamatussani ainakaan niin lue ?

    Ensimmäinen Mooseksen kirja 1 luku
    1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. 2 Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet, ja Jumalan henki liikkui vetten yllä.

    Mutta sitten maa ja taivas luodaan uudestaan kun:

    Johanneksen ilmestys 20
    14. Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
    15. Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.
    Johanneksen ilmestys 21

    Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.

    Äänestä

vuotta

Äänestä

Juutalaisen vuosilaskennan mukaan elämme nyt vuotta 5740 Aadamista. Vielä ei siis ole kulunut kuutta tuhatta vuotta.

Äänestä
  • Argeoloogit ovat todenneet esim.ameriikassa on ihmisiä ollut jo 20 000-30 000 vuotta sitten, elikkä miten tämä sopii tuohon.

    Äänestä

  • outoa vai kirjoitti:

    Argeoloogit ovat todenneet esim.ameriikassa on ihmisiä ollut jo 20 000-30 000 vuotta sitten, elikkä miten tämä sopii tuohon.

    Ennen Aatamia on ollut elämää, siis aatami juttu olisi keksitty

    Äänestä

  • outoa vai kirjoitti:

    Argeoloogit ovat todenneet esim.ameriikassa on ihmisiä ollut jo 20 000-30 000 vuotta sitten, elikkä miten tämä sopii tuohon.

    Lue nimimerkki "Näin on totuus" viesti. Se selittää nuo paleontologiset yms. ajat.

    Äänestä

Aatami on kehittynyt apinoista niin kuin jokainen helluntailainen kaikki muut ihmiset. Jos siis Aatami oli joskus olemassa.

Äänestä

Juutalaisen uskonnon mukaan maailma luotiin n. 6000 vuotta sitten.

Maapallo on todistetusti paljon vanhempi ja maapallolla on ollut elämää huomattavasti kauemmin kuin 6000 vuotta.

Mutta olivatko he nk. ihmisiä tuolloin ja onko nyky-ihminen näiden olentojen jälkeläinen?

6000 vuotta sitten on lähi-idässä tapahtunut jotain mullistavaa ja tämän mullistuksen jälkeinen uusi ihminen syntyi Aadamista. Aadam on tod.näk. joidenkin lähi-idän kansojen kanta-isä, Eeva, näiden kanta-äiti.
.

Äänestä
  • Onpa sekava tulkinta. Minun tulkintani on se, että Raamattu on satukirja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...kysyn kirjoitti:

Miten vanha olisi Aatami jos hän eläisi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu