Minulla on worldometers ohjelma ladattuna koneelleni ja katson siitä aika-ajoin maailman menoa.
Syntyvyys kasvaa kasvamistaan ja tuntuu ettei maailma kestä tuota tahtia.
Mitä siis tehdä noille jotka kärsivät? Ovat aliravittuja ja asunnottomia ja.....
Onko apu miten vaikuttava tilanteeseen?
Autan jotain lasta joka jää henkiin ja saa lapsia jotka eivät jää henkiin ellen auta heitäkin, kun autan, hekin saavat lapsia....
Eli omantunnonkysymys on että poikiiko apuni vain lisää kärsimystä?
Ainut jossa näen valoa olisi syntyvyyden säännöstely jotenkin. Pitäisi saada nämä köyhyydessä ja puutteessa elävät huolehtimaan ehkäisystä jottei lapsia siunaantuisi niin paljon sellaiseen ympäristöön jossa heidän mahdollisuutensa ovat niin vähäiset. Vähenisi kärsivien määrä ja tasapainottuisi syntyvyys lähemmäksi sitä jonka maapallo voi kestää. Miten te näette mahdolliseksi pitää jonkinlainen balanssi? Mietin sitäkin että jos auttaisin jotain niin olisiko julmaa sanoa että sitten et saa synnyttää kuin korkeintaan kaksi lasta, mikä oikeus minulla olisi rajoittaa toisen vapautta lapsimääriinsä? Kärsimyksenkin katsominen on niin vaikeaa, kuitenkin tulee sellainen häpeän tunne että miksi ei tehdä mitään.
Mikä ihme voisi pelastaa tilanteen ja miten se pitäisi mielestänne aloittaa?
Valtavia ovat erot ihmisen mahdollisuuksissa elämäänsä, aivan liian valtavat.
vaikea paikka
4
164
Vastaukset
- mette.sodermann.
Niinpä, pitäisikö niiden ihan itse tajuta tehdä jotain, eikä vain ruikuttaa apua valkoisilta?
- hohojaa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Palmuöljydiesel
kansa antaa almuja pelastusjärjestöille
firmat käy kuppaamassa maat ja elinmahdollisuudet - sryrjy
kehitysmaiden väestö lisääntyy 200 000 ihmisellä päivässä
- Rassistisika
Vain vähä-älyiset molopäät jakavat kehitysapua ja ottavat pummilapsia Afrikasta.
Mitä enemmät molopäät tunkevat rahaa ko. tahoille, sitä enemmän apinoita tellukselle syntyy.
Vähitellen nämä yksinkertaiset ja lukutaidottomat neegerit valuvat Eurooppaan pummamaan, raiskaamaan ja ryöstämään. Vähintäänkin eläteiksi.
Sitäkö molopäät todella haluatte???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206